• balandžio 19 d., Penktadienis

Permainingoji glorioza

Gėlių parduotuvėse pamatysite ant lankelių užvyniotus puošniosios gloriozos (Gloriosa superba) stiebus. Nenuostabu – juk jų ilgis gali siekti 1,5–2 m (kartais 2–3 m), bet yra liauni, turi už ko nors kabintis. Lapų viršūnėlės smailios, baigiasi žiedu susisukusiais ūseliais. Tais ūseliais gamtoje gloriozos prisitvirtina prie šalia augančių augalų stiebų.

 

 

Jei augalas jau vejasi ant lankelio ar kitokių atramėlių – tegul taip ir būna. Ištiesus stiebus, į augimo krypties pasikeitimą gali neigiamai sureaguoti besiformuojantys žiedpumpuriai. O stebėti, kaip skleidžiasi žiedai, labai įdomu. Po vieną pumpurą susidaro lapų pažastyse, viršutinėje stiebo dalyje. Vystantis pumpurams, tarp žiedlapių atsiranda plyšių. Tai ženklas, kad žiedai tuoj išsiskleis. Žiedlapiai lėtai užsiriečia į viršų, jų krašteliai susibanguoja.

Gloriozas laikykite šiltoje ir šviesioje vietoje. Vidurdienį saugokite nuo kaitros ir tiesioginių saulės spindulių. Šios gėlės mėgsta šilumą, bet ir gaivą, todėl kambarį reikia vėdinti. Vis dėlto, kaip ir dauguma augalų, jos bijo skersvėjų.

Augimo ir žydėjimo periodu laistykite gausiai. Padėkluose nepalikite vandens. Tręškite kas 10 dienų kompleksinėmis trąšomis žydinčioms gėlėms. Karštomis ir saulėtomis dienomis apipurkškite augalus arba drėkinkite kambario orą.

Vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje prasideda šių gėlių ramybės periodas. Lapai ima gelsti, džiūti. Tada beveik nelaistoma. Nudžiūvus visai antžeminei daliai, vazone lieka storokas šakniagumbis. Sunykusius stiebus nukirpkite. Vazonėlius su šakniagumbiais perkelkite į tamsią vietą (sandėliuką, rūsį), kur žiemą laikosi 15–18 °C (ne mažiau kaip 12 °C) temperatūra.

Vasario–kovo mėnesiais šakniagumbius iš vazonėlių atsargiai išimkite ir nuvalykite, pašalinkite senas šaknis. Senasis šakniagumbis kartais išaugina vieną kitą mažesnį, dukterinį. Gloriozų ir šakniagumbiai, ir antžeminė dalis turi nuodingų medžiagų – kolchikino, todėl dirbkite su pirštinėmis. Šiems augalams tinkamiausi platūs, nelabai gilūs vazonai, kad šakniagumbiai laisvai išsitektų. Virš augimo pumpuro turi susidaryti apie 1,5–3 cm žemės sluoksnis. Ji turi būti puri ir laidi. Galite paruošti lapinės, kompostinės ir durpinės žemės mišinį. Tinka kompostinė, į kurią įmaišytas truputis durpių substrato kambarinėms gėlėms. Daigas pasirodo po 2–3 savaičių, kartais kiek ilgiau palaukus. Jam reikia daug šviesos, šilumos, tada auga greitai. Vazonėlyje ar šalia jo iš karto reikia pastatyti atramas. Geriausios yra plonos bambukinės grotelės, į kurias stiebas įsipina ir prisitvirtina ūseliais. Tinka ir kelios ištemptos virvelės.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius