Persikų ir abrikosų ligos: kaip jas pažaboti? (II)

Persikai ir abrikosai įsikuria vis dažnesniame sode. Bet pripažinkime, jie nėra iš tų vaismedžių, apie kuriuos, regis, žinome absoliučiai viską. Todėl tikslinga išsamiau pakalbėti apie juos užpuolančias ligas ir kovos su jomis būdus.
Pirmoje straipsnio dalyje aptarėme kaulavaisių vėžį, citosporozę ir tafrinozę. Dabar kalbame apie kitas dažnas persikų ir abrikosų ligas.

Šratligė – liga, būdinga visiems kaulavaisiniams augalams: vyšnioms, slyvoms, persikams, abrikosams. Sukėlėjas yra Clasterosporium carpophilum. Pagrindinis požymis – rudos dėmelės ant lapų, dėl kurių ilgainiui iškrenta audiniai ir susidaro skylutės. Ant šakelių atsiranda raudonų dėmių, ties kuriomis sutrūkinėja žievė, o ant vaisių – rausvų dėmelių. Sukėlėjas patenka per pažeistas vietas, todėl reikėtų jas užtepti sodo tepalu. Kaip ir dauguma grybų, šis žiemoja pumpuruose, sudžiūvusiuose lapuose, mumifikavusiuose vaisiuose. Prieš pumpurų išsiskleidimą medeliai nupurškiami fungicidu. Purškimą reikia pakartoti per žydėjimą ir po jo, nuėmus derlių. Pažeistas šakeles būtina išpjauti, o sudžiūvusius lapus ir mumifikavusius vaisius pašalinti.

Miltligė – viena plačiausiai paplitusių abrikosų ir persikų ligų. Sukėlėjas yra Sphaerotheca pannosa genties grybas. Miltligės formų gausu. Persikams pavojingas Sphaerotheca pannosa Lev. var. persicae. Abrikosų miltligės sukėlėjas – Podosphaera tridactyla. Ligai būdingi šie požymiai: susiraitę lapų galiukai, pilkos apnašos ant jaunų ūglių ir lapų. Grybas puikiai peržiemoja ant pažeistų ūglių, kuriuos nusėja tamsūs taškeliai. Vėliau plisdamas jis pažeidžia jaunus lapus ir ūglius, kurie pažeidžiami šalnų. Pagrindinė kovos priemonė yra purškimas fungicidais. Tinkamiausi fungicidai be vario.

Verticiliozę (verticilinį puvinį) sukelia grybas Verticillium dahliea. Pagrindinis požymis yra vystantys, ilgainiui paruduojantys ir nukrentantys lapai. Dažnai nyksta ne viso medelio, o tik kai kurių šakų lapai. Tai labiausiai pastebima ankstyvą vasarą. Ligotos šakelės išoriškai nesiskiria nuo sveikų, todėl identifikuoti ligą galima jas perpjovus ir radus patamsėjusių vietų. Grybas laikosi tiek šakelėse, tiek lapuose, todėl privalu juos kuo greičiau sudeginti. Verticiliozė būna lėtinė arba ūmi. Antruoju atveju medelis gali nudžiūti per metus. Cheminių apsaugos priemonių nėra, todėl reikia imtis prevencinių priemonių: abrikosų ir persikų nesodinti pernelyg arti mažai atsparių ligai augalų (pavyzdžiui, braškių) ir laikytis rekomenduojamų atstumų.

Sidabraligę sukelia Chondrostereum purpureum. Pagrindinis požymis – blizgūs lapai. Pažeistų šakų lapai ne tik ima blizgėti, tačiau dažnai būna ir mažesni už sveikus. Ilgainiui kamieno žievė suskilinėja ir atsiranda lipų. Išskirdamas lipus medelis stengiasi apsisaugoti. Persikai ir abrikosai suserga dėl šaltos žiemos, per didelio azoto kiekio ir kitų veiksnių. Pagrindinė kovos priemonė yra kamienų balinimas (vasario–kovo mėnesiais), naudojant mišinius su vario sulfatu. Nors ir gaila, tačiau ne visada pavyksta medelius išgelbėti.

Kenkėjai…

Iš kenkėjų didžiausios žalos padaro tinklinė erkė ir tinklinė kandis. Kai užpuola tinklinės erkės, augalo lapai įgauna pilkšvą atspalvį. Jos yra mažos, tačiau per didinamąjį stiklą įžiūrimos išgraužtose vietose. Tinklinės kandys kur kas didesnės. Tai 1–2 cm ilgio lervos, graužiančios lapus ir pumpurus. Jas lengva pastebėti ir plika akimi. Kovojant su kenkėjais reikėtų naudoti chemines apsaugos priemones. Populiariausi insekticidai, kurių šiuo metu galima įsigyti parduotuvėse, yra gana veiksmingi.

Prevencija

Kad nereikėtų kovoti su ligomis, imkitės prevencinių priemonių. Tai tinkamos trąšos, laiku atliekamas šakų genėjimas, balinimas pavasarį (pridedant vario sulfato), profilaktinis purškimas fungicidais, o rudenį lapų ir mumifikuotų vaisių šalinimas. Jeigu išsirinksite atsparią veislę ir vykdysite svarbiausius profilaktikos reikalavimus, savo abrikosu arba persiku džiaugsitės ilgai.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius