Pinigų medis – bankininkų augalas?
Vos pasirodęs parduotuvėse, zamijalapis zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) iš karto tapo populiarus. Pasklido gandas apie jo nepaprastas savybes. Buvo sakoma, kad tai yra pinigų medis arba bankininkas, gebantis magiškai į namus pritraukti pinigų. Kita šio augalo populiarumo priežastis – patraukli išvaizda. Lapai tamsiai žali, blizgantys, išsidėstę ant storų, mėsingų lapkočių. Zamijalapis zamiokulkas auga labai lėtai, bet kambaryje gali pasiekti 1–1,5 m aukštį. Ne mažiau svarbi priežastis yra nereiklumas.
*Auginti zamijalapį zamiokulką reikia taip, kaip ir kitus sukulentus. Tinkamiausia vieta – prie rytinių arba vakarinių langų. Jis turi gauti daug išsklaidytos šviesos, bet stipri vidurdienio saulė kenksminga. Jei langai nukreipti į pietus, zamiokulką pastatykite tolėliau nuo lango, kur saulės spinduliai jį apšvies tik kelias valandas.
*Visus metus tinka kambario temperatūra. Žiemą neturi atvėsti mažiau kaip iki 12 °C. Vasarą galima laikyti lauke, šviesiame pusšešėlyje, saugant nuo lietaus.
*Sausas oras žiemą visai nekenkia. Nereikia nei purkšti, nei dėti padėklų su vandeniu. Pakanka retkarčiais nuplauti dulkes.
*Zamiokulkas stiebuose ir lapuose kaupia vandens atsargas ilgam laikui. Pavasarį ir vasarą laistomas saikingai, rudenį ir žiemą – retai. Labai pavojinga perlaistyti ir ilgai palikti padėkle vandenį. Tręšiamas kovą–rugpjūtį, kartą per mėnesį, trąšomis kaktusams ir sukulentams.
*Vazono dydis parenkamas pagal šaknų sistemos dydį, t. y. keliais centimetrais platesnis. Negalima sodinti į per didelius indus, o šakniastiebis užberiamas labai plonu substrato sluoksneliu. Būtinas labai geras drenažas. Žemė ruošiama kaip kaktusams (kompostas, durpės ir smėlis lygiomis dalimis). Jauni augalai persodinami kasmet, senesni – kas 2–3 metus, pavasarį.
*Zamiokulkai dauginami auginiais ir lapais, didelių kerų dalimis. Auginius ir lapus prieš sodinant reikia apdžiovinti. Kol jie įsišaknija, praeina keli mėnesiai.
*Namuose zamiokulkai pražysta labai retai. Tik didieji lapų pažastyse sukrauna aroniniams augalams būdingus žiedynus – burbuoles su baltomis pažiedėmis.
Pixabay nuotr.