• gruodžio 9 d., Šeštadienis

Plastikinių langų montavimas mediniame name

Plastikiniai langai jau seniai įgijo populiarumą. Jie patikimi, patvarūs, apsaugo ne tik nuo šalčio, bet ir nuo triukšmo. Vis dažniau plastikinius langus pasirenka ne tik miesto butų savininkai, bet ir kotedžų ar net kaimo sodybų šeimininkai. Tokio lango montavimas mediniame name yra kruopštus ir atsakingas darbas. Aplaidžiai sumontuoti langai padidina šilumos nuostolius. O neįvertinę namo specifikos ir sumontavę langus lyg paprastame mūriniame name, galime susidurti su labai nemaloniomis problemomis – plyšiais tarp rąstų arba suskilusiais stiklo paketais.

 

 

 

 

Medinių namų šeimininkams ne visada patikdavo baltos spalvos plastikiniai langai. Šių dienų technologijos sudaro galimybę gaminti įvairių spalvų plastikinius langus. Didesnė dabartinė problema yra ta, kad medinio namo konstrukcijos geometrija kinta priklausomai nuo medienos amžiaus ir net nuo sezoninių aplinkos drėgnumo pokyčių. Be to, konstrukcijos matmenys kinta netolygiai: išilginiai – nereikšmingai, o skersiniai, per skaidulas, – žymiai daugiau. Sumažėja ne tiek išpjautos angos plotis, kiek lango angos aukštis. Net jeigu medienos rąstai stovėjo pakankamai ilgai, gerai išdžiūvo, jie vis tiek „juda“ – keičia savo matmenis. Mažiau deformuojasi namai, statomi iš klijuotų medienos sijų, labiau deformuojasi konstrukcijos iš kamerose džiovintų apvalių medienos rąstų. Todėl būtina konstruktyviai atskirti sienose išpjautų angų matmenis nuo montuojamų langų. Tam tikslui tarp sienų ir langų montuojama apsauginė stakta, pagaminta iš patvarios, sausos medienos 50–60 mm storio lentų. Lentos plotis turi atitikti angos sienoje plotį.

Kadangi namo sienoje išpjautų angų aukščio matmenys žymiai kinta, tarp namo sienoje išpjautos angos viršutinės dalies ir lango apsauginės staktos reikia palikti nemažą tarpą. Rekomenduojamas tarpas – 30–80 mm, kartais, atsižvelgiant į konstrukcijos medžiagą, rekomenduojama ir daugiau. Meistrai pataria palikti tarpą „per plaštaką“.

Galima daryti išvadą, kad apsauginė stakta suformuoja lango angą, sutvirtina sieną ir iki minimumo sumažina medžio sezoninių temperatūrinių ir drėgmės deformacijų poveikį plastikinio lango rėmui.

 

Apsauginių staktų konstrukcijos

Visų apsauginių staktų konstrukcijų tikslas yra lango rėmo apsauga nuo angos namo sienoje deformacijų. Apsauginės staktos montavimo principinė jungtis – „pleištas griovelyje“, tačiau patys persislinkimo būdai gali būti skirtingi.

Vienas iš būdų – šoninėje angos sienelėje suformuojamas pleištas. Šią operaciją galima atlikti naudojant elektrinį pjūklą ir frezavimo įtaisą. Šiuo atveju lango staktos šoninėje sienelėje išpjaunamas griovelis – taip sudaroma jungtis „griovelis-pleištas“.

Kitas būdas – šoninėje lango angos sienelėje išpjauti griovelį, į kurį talpinamas pleištas, o prie jo tvirtinama staktos rėmo šoninė sienelė. Tuo atveju staktos rėmo sienelių plokštumos būna lygios.

Galima pasirinkti konstrukciją, kurioje sienos angos sienelėje suformuojamas griovelis, o pleištas formuojamas apsauginėje staktoje.

 

 

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – AGV, Pexels, Shutterstock

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. vasario mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 9, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:31, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 04:05, leidžiasi 13:51.
  • Mėnulis Skorpione 05:35, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 5 d.
  • Gedenė, Leokadija, Pamela, Valerija, Vakarė, Vakaris, Valmantas
  • Tarptautinė antikorupcijos diena
  • Lapų diena. Tręškite daigus ir augalus, kad gerai augtų. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Sėkite gūžines salotas šildomuose šiltnamiuose. Laistykite augalus (neužmirškite spygliuočių).
  • Kai žiemą iš kamino kylantys dūmai krypsta į šiaurę, bus šalta, į pietus – šilta.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius