• rugsėjo 11 d., Trečiadienis

Plytų kaminas

Dūmų šalinimas nereikalingas tik elektrinei šildymo sistemai. Visais kitais atvejais būtina atitinkama konstrukcija ir įranga. Jos įgyvendinimui reikalingos įvairios statybinės medžiagos bei įrankiai. Plytų kamino statyba pasižymi statinio konstrukcijos formavimo paprastumu, palyginti neilga statybos darbų trukme, darbus galima atlikti be specializuotos pagalbos, statinio remontas – nesudėtingas. Pabrėžtinas statinio konstrukcijos atsparumas aukštoms temperatūroms.

 

 

 

 

Įvairios kaminų konstrukcijos

Visų pirma kaminus galima skirstyti į vidinius ir išorinius. Vidiniai priklauso namo konstrukcijai ir yra projektuojami prieš namo statybą. Tiksliai suprojektuotas kaminas atlieka net kelias funkcijas, tokias kaip dūmų šalinimo, patalpų šildymo ir vėdinimo. Išoriniai kaminai dažniausiai įrengiami papildomai, kai norima pagerinti vidaus patalpų šildymą, sumažinti drėgmės lygį, pagerinti patalpų oro apykaitą.

Kaminų konstrukcijų gali būti labai įvairių. Jie gali būti statomi virš šildymo įrenginio (židinio, krosnies) ir šalia šildymo įrenginio. Kaminas gali būti skirtas vienam šildymo įrenginiui arba net keliems, pvz., dviejų, trijų aukštų pastate prie jo jungiamos kelios krosnys. Tai gali būti ir autonominis savarankiškas statinys, kuriam reikalingas pamatas vidinėje arba išorinėje patalpos dalyje. Mūrinis kaminas neribojamas savo dydžiu ir svoriu. Sąsaja su krosnimi dažniausiai sudaroma specialiu kanalu.

Kaminas gali būti įmontuotas ir į vidines arba išorines pastato sienas. Kamino kanalas sukuriamas dar statant pastato laikančiąją sieną. Jis suformuojamas sienoje (3 pav.) ir užbaigiamas nepriklausomai nuo sienos konstrukcijos. Tuo atveju sienos privalo būti gerai izoliuotos, nes dėl didelių išorinių ir vidinių temperatūrų skirtumų kanalo viduje kaupiasi kondensatas. Eksploatuojant dujinius katilus, plytų kaminas nėra tinkamiausias. Dėl nuolatinės agresyvios aplinkos įtakos plytos ir siūlės trūkinėja ir kaminas praranda sandarumą. Norint išvengti šių trūkumų, pagrindinis dujinio katilo kamino konstrukcijos bruožas yra jo šerdies, pagamintos iš plieno, keramikos arba asbestcemenčio, taikymas. Gali būti naudojama konstrukcija, kamino apvalkalą darant iš plytų ir kanalo viduje montuojant nerūdijančiojo plieno arba keraminius vamzdžius dūmų šalinimui. Projektas su keraminiais vamzdžiais pagal savo savybes yra vienas geriausių. Keramika yra atspari rūgštims ir gali atlaikyti iki 1000 °C temperatūrą. Toks projektas pasižymi ilgu tarnavimo laiku – mažiausiai 50 metų. Asbestcemenčio vamzdžio kaminas savo savybėmis negali konkuruoti su nerūdijančiojo plieno arba keramikos vamzdžių kaminu (nebent mažesne kaina).

Tinkamai parinkus kamino konstrukciją, garantuojamas kokybiškas ir saugus visos šildymo sistemos veikimas.

 

Pagrindiniai įrankiai ir medžiagos

Kamino statybai bus reikalingi šie įrankiai: indas skiediniui maišyti, elektrinis maišytuvas (galima naudoti įprastą gręžtuvą su antgaliu skiedinio maišymui), matavimo prietaisai – hidraulinis arba lazerinis gulsčiukas, matuoklis, liniuotė, mūrininko mentelė ir plaktukas. Gali būti reikalingas šlifuoklis kokybiškam plytų pjaustymui, o jeigu reikės kloti pamatus, pravers medžiagų sutankinimo vibratorius. Svarbų vaidmenį atlieka mūrą rišančiojo skiedinio sudėtis. Molio–smėlio skiedinys naudojamas vidaus darbams, komponentų sudėtis priklauso nuo molio riebumo ir sudėties. Molio ir smėlio santykis gali būti 1:1 arba 1:3. Palėpėje formuojant kaminą galima naudoti kalkių–cemento skiedinį. Cemento–smėlio skiedinys naudojamas klojant virš stogo esančią kamino dalį. Šio skiedinio proporcijos – 1:3 arba 1:4. Prekyboje siūlomos jau paruoštos sausos kompozicijos, skirtos mūriniams kaminams formuoti. Jos praskiedžiamos vandeniu iki tirštos grietinės konsistencijos ir kruopščiai išmaišomos. Taip pat gali būti naudojamas karščiui atsparus rišantysis skiedinys. Papildomą sistemos sandarumą užtikrina iki tūkstančio laipsnių temperatūrą atlaikantis sandariklis.

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. kovo mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 11, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:44, leidžiasi 19:46.
  • Mėnulis teka 16:43, leidžiasi 22:13.
  • Mėnulis Šaulyje. Priešpilnis
  • Augantas, Gytautė (Gytė), Nutautas, Helga, Hiacintas (Jacintas)
  • Vaisių diena. Sodinkite vijoklinius augalus, vaismedžius, vaiskrūmius, spygliuočius. Skinkite šermukšnių, putinų, šaltalankiųuogas. Šaldykite vaisius, daržoves.
  • Jei pelės turi urvus giliai žemėje – ruduo bus sausas, jei paviršiuje – šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius