• balandžio 19 d., Penktadienis

Po girnomis gyvenęs namų dievas

Net ir pradinukai žino, kad girnos – įrenginys grūdams malti, jas sudaro du akmenys, tarp kurių patekę grūdai trinami, kol virsta miltais duonai kasdieninei. Šiais laikais kaimo turizmo ir privačias tautiečių sodybas puošiančios malūnų girnos primena apie mūsų žemdirbiško krašto žmonių buitį. Jos tampa puošniu aplinkos akcentu, išsaugojančiu šimtmečio senumo istorijas. Lietuvių mitologijoje Pagirnis – namų dievas, po girnomis jam buvo skirta buveinė, aptverta medine tvorele.

 

Akmenų muziejus Mosėdyje

 

Jeigu jūsų sodyba yra etnografinio ar kaimiško stiliaus – sodyboje įkomponuokite vieną didelę ar keletą mažesnių girnų kaip puošybos elementus ir želdynų akcentus. Šie daiktai turi ne tik dekoratyvinę, bet ir mokslinę, kultūrinę, išliekamąją vertę. Svarbu juos skoningai išdėstyti ir sudaryti aplink pasodintiems augalams tinkamas sąlygas, kad jie augtų vešlūs ir gražūs.

 

 

Naudoti girnas kaip dekoratyvinius elementus galima labai įvairiai. Mažesnes tinka suguldyti vejoje kaip takelį, sustatyti šalia gėlyno kaip tvorelę, padaryti laiptelių ar trobos prieangio pakopą arba pakopas. Didelės girnos gali atstoti pavienes skulptūras. Ypač gražiai jos atrodo pusiau pavėsyje, apžėlusios kerpėmis ir samanomis, tarp paparčių, bergenijų, melsvių ir kitų augalų apsuptyje. Nuostabiai atrodo iš didesnių girnų padaryti įvairūs vandens fontanai, šulinukai. Jos gali būti ir tvoros, vartelių detalės, ir laikui nepavaldūs lauko stalai, kėdės, tiesa, gana vėsūs.

 

Indrė Vozgirdaitė

 

Pasvaliečio Antano Stapulionio girnų muziejus

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius