• liepos 2 d., Ketvirtadienis

Pomidorai Provanso saulėje

Sutikome jį, Bruno Fournierį, vieną rugpjūčio rytmetį. Buvo 10 valanda ryto, o termometras rodė beveik 30 °C… Cikadų čirškimas, daug daug saulės ir ne mažiau giedra šeimininko šypsena pasitiko mus. Susitikome viename iš keturių kelių šimtų kvadratinių metrų ploto ekologinio pomidorų ūkio laukų, esančių Pietų Prancūzijoje, Provanse, „Le Beausset“ kaimo papėdėje („Le Beausset“ kaimas yra vakaruose tarp Tulono ir Marselio miestų). Čia B. Fournieris augina daugiau kaip 300 veislių pomidorus (pasaulyje žinoma daugiau kaip 36 000  skirtingų veislių) ir kiekvienais metais šią įvairovę papildo savo naujai išvestomis. Jis savo veiklą grindžia gamtos ekologijos principu – tame pačiame naudmenų plote augina pomidorus, bazilikus, vaistinguosius augalus. B. Fournieris tuo užsiima nuo 1995 metų, taip pat įkūrė asociaciją „International Association of Tomatophilie“, kuri vienija profesionalus ir mėgėjus iš 25 šalių, įskaitant ir Lietuvą.

 


B. Fournieris su straipsnio bendraautore Jurgita Kardokiene.

 
Augintojo aistra – tamsios veislės
 

B. Fournieris entuziastingai pasakoja apie naujų pomidorų veislių kūrimo procesą – viskas priklauso nuo trijų veiksnių: vėjo, vabzdžių ir žmogaus rankų. „Laukimo laikas – tarsi begalybė“, – kalba šypsodamasis pro vešlią barzdą tvirto sudėjimo vyras. Įdomu, kokia bus spalva, forma… Taip gimsta naujas hibridas. Kai B. Fournieris nori išlaikyti veislės autentiškumą, jis pomidorus apgaubia mažyčiais audinio maišeliais. Vaikščiodami tarp lysvių pastebėjome deformuotą pomidorą – šeimininkas paaiškino, kad šį augalą apdulkinti ėmėsi kamanė, todėl jis neteko veislei būdingos apskritos formos. B. Fournieris pritaria nuomonei, jog reikia stengtis išlaikyti veislės autentiškumą, ypač kai pomidorai auginami didesniais kiekiais.

 

 

Ūkio šeimininkas, kaip ir floristai, auginantys rožes ir tulpes, pametęs galvą dėl juodos, tamsiai mėlynos spalvos pomidorų. Tokių veislių selekcija yra didžiausia augintojo pastarojo laiko aistra. Jo išvesti tamsūs pomidorai yra įvairaus dydžio – nuo vidutinių iki visai mažyčių (vyšninių) ir atrodo itin estetiškai. B. Fournieris tikisi smagaus ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo su pomidorų augintojais, naujų veislių kūrėjais iš Lietuvos.

 

Jurgita Kardokienė, Bernardas Leclercqis specialiai „Sodo spalvoms“ iš Provanso

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ lapkričio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Stihl

Sekite mus

Šiandien

  • Liepos 2, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 19:08, leidžiasi 02:41.
  • Mėnulis Šaulyje 04:21, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 28 d.
  • Gantautė, Jotvingas, Marijonas, Napoleonas
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti virš žemės vaisius vedančias daržoves, vijoklinius augalus, vazonuose augančius medžius, skiepyti (akiuoti) vaismedžius. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Imkite derlių greitam vartojimui. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Šaldykite vaisius, daržoves. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Nepalanki diena sėti, sodinti salotas, ravėti, ruošti malkas.
  • Didelė rasa yra giedros ženklas.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar smarkiai nukentėjo Jūsų daržai nuo smarkių liūčių?

Įvykių kalendorius