• birželio 15 d., Sekmadienis

Pomidorai Provanso saulėje

Sutikome jį, Bruno Fournierį, vieną rugpjūčio rytmetį. Buvo 10 valanda ryto, o termometras rodė beveik 30 °C… Cikadų čirškimas, daug daug saulės ir ne mažiau giedra šeimininko šypsena pasitiko mus. Susitikome viename iš keturių kelių šimtų kvadratinių metrų ploto ekologinio pomidorų ūkio laukų, esančių Pietų Prancūzijoje, Provanse, „Le Beausset“ kaimo papėdėje („Le Beausset“ kaimas yra vakaruose tarp Tulono ir Marselio miestų). Čia B. Fournieris augina daugiau kaip 300 veislių pomidorus (pasaulyje žinoma daugiau kaip 36 000  skirtingų veislių) ir kiekvienais metais šią įvairovę papildo savo naujai išvestomis. Jis savo veiklą grindžia gamtos ekologijos principu – tame pačiame naudmenų plote augina pomidorus, bazilikus, vaistinguosius augalus. B. Fournieris tuo užsiima nuo 1995 metų, taip pat įkūrė asociaciją „International Association of Tomatophilie“, kuri vienija profesionalus ir mėgėjus iš 25 šalių, įskaitant ir Lietuvą.

 


B. Fournieris su straipsnio bendraautore Jurgita Kardokiene.

 
Augintojo aistra – tamsios veislės
 

B. Fournieris entuziastingai pasakoja apie naujų pomidorų veislių kūrimo procesą – viskas priklauso nuo trijų veiksnių: vėjo, vabzdžių ir žmogaus rankų. „Laukimo laikas – tarsi begalybė“, – kalba šypsodamasis pro vešlią barzdą tvirto sudėjimo vyras. Įdomu, kokia bus spalva, forma… Taip gimsta naujas hibridas. Kai B. Fournieris nori išlaikyti veislės autentiškumą, jis pomidorus apgaubia mažyčiais audinio maišeliais. Vaikščiodami tarp lysvių pastebėjome deformuotą pomidorą – šeimininkas paaiškino, kad šį augalą apdulkinti ėmėsi kamanė, todėl jis neteko veislei būdingos apskritos formos. B. Fournieris pritaria nuomonei, jog reikia stengtis išlaikyti veislės autentiškumą, ypač kai pomidorai auginami didesniais kiekiais.

 

 

Ūkio šeimininkas, kaip ir floristai, auginantys rožes ir tulpes, pametęs galvą dėl juodos, tamsiai mėlynos spalvos pomidorų. Tokių veislių selekcija yra didžiausia augintojo pastarojo laiko aistra. Jo išvesti tamsūs pomidorai yra įvairaus dydžio – nuo vidutinių iki visai mažyčių (vyšninių) ir atrodo itin estetiškai. B. Fournieris tikisi smagaus ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo su pomidorų augintojais, naujų veislių kūrėjais iš Lietuvos.

 

Jurgita Kardokienė, Bernardas Leclercqis specialiai „Sodo spalvoms“ iš Provanso

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ lapkričio numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius