• liepos 16 d., Antradienis

Gvazdikų įvairovė

Kolekcininkai gali atskirti daugybę retų gvazdikų rūšių, bet kai kurias – sunku net ir jiems. Ypač sunku atpažinti veisles, kurias kolekcionuoja vienetai. Kai kurie sodininkai tiesiog augina šias gėles sode ir didžiuojasi žinodami, kad tai yra gvazdikai.

 

 

 

 

 

Mūsų gėlynuose dažniausiai sodinamas žydrasis gvazdikas (D. gratianopolitanus). Jis savaime auga akmeninguose šlaituose, spygliuočių miškuose. Kereliai tankūs, apie 10–25 cm aukščio. Lapai žaliai mėlyni. Žiedai rožiniai arba balti, apie 2 cm skersmens. Žydi nuo birželio iki liepos. Augalas nemėgsta sunkių, drėgnų dirvų.

Antras pagal dažnumą, lengvai auginamas yra plunksninis gvazdikas (D. plumarius). Aukštis apie 20 cm. Susiformuoja pagalvėlės. Stipriai kvepiantys pilnaviduriai žiedai pražysta birželio–rugpūčio mėnesiais, kartais pakartotinai rugsėjį. Naujų veislių žiedlapiai nubyra lėčiau nei senųjų.

Senuosiuose darželiuose dažnas šiurpinis gvazdikas (D. barbatus) – daugiametis augalas, auginamas kaip dvimetis, nes senesnis mažiau žydi. Jis yra 50–80 cm aukščio. Šis gvazdikas turi storus ir standžius stiebus, į 10–15 cm skersmens tankias galvutes susitelkusius žiedynus. Žydi birželio–liepos mėnesiais. Augalas nereiklus šviesai, įsitvirtina ir paunksmėje. Nauji hibridai žiedus skleidžia iki rugsėjo.

Šilinis gvazdikas (D. deltoides) savaime auga sausose pievose, miško aikštelėse, šlaituose, pamiškėse. Kereliai žali, 20–30 cm aukščio. Kai birželį–rugsėjį sode ar pievoje pastebėsite tamsiai raudonus žiedinius stiebus su dantytais vainiklapiais, pasilenkite pauostyti – jie maloniai kvepia. Yra veislių, kurių žiedai, balti, rausvi, raudoni.

Rečiau auginamas 30–40 cm aukščio amūrinis (D. amurensis) ir smulkutis uolinis (D. petraeus) gvazdikai.  Abu yra ilgaamžiai. O štai šiliniai, žydrieji ir plunksniniai gvazdikai atnaujinami kas 4–5 metus, nes kerai išretėja.

Ką gausite sukryžminę ilgai žydintį plunksninį ir paprastąjį gvazdikus? XIX amžiaus pabaigoje šis klausimas nedavė ramybės Sasekso veislyno (Anglija) savininkui Montagu Allwoodui ir jis stengėsi iš trumpai žydinčių senųjų gvazdikų išvesti ilgai žydintį daugiametį. Selekcininko darbo rezultatas dabar vadinamas Dianthus allwoodii. Tai šiuolaikiškas gvazdikas. Jis sudaro greitai augančių tvirtų, odiškų lapų pagalvėles. Įvairių spalvų žiedai skleidžiasi visą vasarą.

Gvazdikas yra modernus ar senovinis augalas? Kur jis tinka labiau – kaimiškoje sodyboje, močiutės darže ar moderniame sklype? Viskas priklauso nuo rūšies, veislės, patinka jums ši gėlė ar ne, gebėjimo priderinti kompozicijose. Kaip ir dauguma populiarių senovinių gėlių, gvazdikai atgimė selekcininkų rankose ir puikiai dera tiek šiuolaikinio, tiek griežto klasikinio dizaino sode, todėl klaidinga juos laikyti tik kaimiško sodo detale.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  • Mėnulis teka 17:24, leidžiasi 00:31.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Danguolė, Faustas, Vaigaudas, Marija
  • Škaplierinė. Prapjovos. Agronomų diena. Tarptautinė gyvačių diena
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Šią dieną nereikėtų dirbti, kad vėjai namų stogų neplėšytų, rugių neišguldytų. Pabarstyti grūdų troboje, kad varnos stogų nedraskytų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius