• balandžio 23 d., Antradienis

Prašmatniosios kanos

Lotyniškas pavadinimas Canna indica sako, kad augalo tėvynė – Indija. Taip, jis kilęs iš Vakarų Indijos. Savaime auga atogrąžų ir paatogrąžio kraštuose, Vidurio ir Pietų Amerikoje, pietinėje JAV dalyje. Kadangi svečias kilęs iš daug šiltesnių kraštų, pas mus nežiemoja. Nors tėvynėje jis yra daugiametis, mūsų krašte neiškastas taptų vienmečiu, kaip ir daugelis kitų atvežtinių gražuolių.

 

 

 

Kanos – vešlūs ir prašmatnūs augalai. Nuo 1840 metų jomis domisi botanikai selekcininkai, pateikiantys mums vis naujų veislių. Jau išvesta kanų ne tik baltais žiedais, bet ir baltais lapais. Aukštis svyruoja nuo 30 iki 200 cm. Tariami stiebai nykštukiniai ar aukšti, tvirti, susidarę iš susisukusių lapų pamatinių dalių (kaip banano).

 

Šakniastiebių kelionės

Kanos auginamos panašiai kaip jurginai. Tik paaugusius jurginus reikia pritvirtinti prie atramų, o jos yra savaime tvirtos.

Po pirmųjų šalnų, nušalus lapams, nukerpami stiebai, o šakniastiebiai iškasami, šiltnamyje apdžiovinami ir sudedami į dėžutes, užpilami durpėmis ar smėliu. Esu girdėjusi, kad kai kas kanas laiko neužrištuose, atviruose maišeliuose, bet aš nebandžiau. Mano kanos geriausiai laikosi medinėse dėžutėse. Nukarpiusi, patrumpinusi stiebus, kerelius glaustai sudedu, po apačia pakloju ploną sluoksnį durpių. Paskui ant sudėtų augalų dar užpilu plonai durpių. Kovo mėnesį išnešu iš rūsio, pradedu laistyti, o praėjus šalčiams perkeliu į šiltnamį.

Mes sodiname daug ir įvairių augalų, todėl žaisti su dideliu kiekiu neturime laiko. Pirmyn ir atgal, iš vienos patalpos į kitą gali nešioti tik tie sodininkai, kurie jų augina mažai. Ten, ant stelažų, kanos laukia birželio pradžios – Tėvo dienos, kada bus pasodintos į atvirą gruntą, kaip aš sakau – paleistos į laisvę. Paprastai tuo metu ir žemė pakankamai įšilusi, ir augalai kyla kaip ant mielių…

 

Kad gerai peržiemotų…

Žiemą temperatūra kanoms turi būti aukštesnė nei jurginams. Geriausia – 15 ºC šilumos. Šakniastiebiai, laikomi žemesnėje temperatūroje, gali sušalti ar supūti. Kaip juos saugoti žiemą? Ar laistyti, ar ne? Tai labai priklauso nuo to, kokios patalpos. Sunku ką nors patarti. Sausame ir šiltame rūsyje šakniastiebiai gali sudžiūti, todėl kartkartėmis reikėtų patikrinti, gal reikia šiek tiek sudrėkinti. Šiltoje ir drėgnoje patalpoje kanos gali pradėti ne laiku augti. Šaltame ir drėgname rūsyje įsimetus puviniui augalėliai supus. Man atrodo, kad užpiltos sausos durpės ar smėlis neleidžia nei sušalti, nei sudžiūti ar supūti.

Pabandžiau vieną daigą paauginti vazone, ant palangės. Visai nieko. Per žiemą suaugo kerelis. Tas daigas, kurį įsodinau, nebuvo gražus, lapai apdžiūvo, bet tikslą pasiekiau – išlaikyti ir ant palangės įmanoma.

 

Neskubėkite sodinti lauke

Kanos labai mėgsta saulėtą vietą, drėgmę ir trąšią dirvą. Sodinant reikia negailėti kompostinės, perpuvusios žemės. Gėlės labai džiaugiasi, jei kiekvienai po šaknimis padedama arklių mėšlo. Šis mėšlas, net ir šviežias, nedegina, todėl nebaisu, kad augalai gali žūti. Pasodinus į vazonus, reikėtų neužmiršti laiku palaistyti. Svarbu neleisti dirvai perdžiūti.

Kiek paprasčiau augalais rūpintis, jei jie auga lauke. Mes savuosius laistome sodindami. Vandens gausiai pripilame į duobes prieš sodinimą ir jau užbėrę žeme. Dar laistome, jei užeina dideli karščiai ir matome, kad augalai kankinasi. Tas laistymas – tik iš bėdos… Visai kitaip kanos atkunta, kai jas laisto ponas Dievulis. Ir sodinti anksčiau, nei gerai įšyla oras, dirva, nevertėtų. Atviroje vietoje ir atvėsus orui augalai išsigąsta, lapai susitraukia… Bepigu tiems augintojams, kurie šakniastiebius susodino į vazonus ir gali nugabenti į šiltnamį. O ką daryti, jei kanos yra lauke, atviroje dirvoje? Kartais nuo pavasario šilumoje laikyti augalai ne laiku pasodinti net apšąla. Tada reikia laukti, kol pasirodys nauji daigai. Visiems augintojams patariu neskubėti sodinti – tegul kanos tupi, kol labai nekliūva, šiltnamyje. Pasodintos po Tėvo dienos, jos jau nieko nebijos.

Pavasarį perkant daigą svarbu, kad jis nebūtų išstybęs – nereikės kaip nendrelės rišti vėjyje. O jei esate rudenį iškasę ir pasidėję rūsyje, kovo mėnesį jau reikėtų žadinti. Būtina peržiūrėti, susodinti sveikus augalus, pradėti laistyti. Tegul keliasi, užteks miegoti. Pastatykite šiltesnėje, saulėtoje vietoje, ant palangės.

 

TRUMPAI. Ką reikia žinoti?

*Neskubėkite kanų sodinti į dirvą.

*Pasodintos kanos mėgsta drėgmę, saulėtą vietą ir šilumą.

*Tręškite perpuvusiu ar arklių mėšlu. Šie augalai mėgsta trąšas.

*Kanas iškaskite po šalnų, kai apšąla lapai.

*Apdžiovintus šakniastiebius laikykite 15 ºC šilumos patalpoje.

*Hibridinės kanos niekada nebūna labai aukštos, nesudaro didelių kerų, bet džiugina stambiais žiedais, pražystančiais jau birželio mėnesį.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius