Priedanga – žaliuojančios sienos ir skliautai
Kur vasarą pasislėpti nuo saulės spindulių ir vidurdienio kaitros? Didelio medžio pavėsyje? O jei tokio medžio nėra, jei neužtenka vietos? Puiki priedanga yra lianos – ilgaamžiai laipiojantys ir medėjantys sodo augalai. Augdami vertikaliai ir horizontaliai, jie išpildys visus sodininkų norus.
Į aukštį ir plotį
Nors soduose lianų įvairovė tikrai didelė, jos sodinamos dar negausiai ir ne visada apgalvotai. Erdvesniuose soduose ir ypač sodybose pagrindinis dėmesys skiriamas medžiams. Taip ir turėtų būti. Juk medžiai, o ne lianos yra mūsų natūralios gamtos dalis. Bet ten, kur trūksta vietos medžiui arba didesniam krūmui, sodinkite lianas, turinčias išskirtinę savybę – augti ir klestėti labai ribotoje erdvėje. Lanksčius augalus sumanūs sodininkai paverčia žaliojančiomis sienomis, kolonomis, arkomis, tuneliais ir stogais.
Visos lianos yra prisitaikiusios kopti aukštyn. Gamtoje joms atramas atstoja medžiai ir didesni krūmai, žmonių sukurtoje aplinkoje – patys įvairiausi statiniai: nuo namų sienų, tvorų, lauko pavėsinių ir pergolių iki išradingai sukonstruotų atramų.
Lianos labai skirtingos. Tad ir atramos kiekvienai rūšiai – pagal jos ūgį ir plotį. Konstrukcijų detalės irgi skirtingos. Toms lianoms, kurios kopdamos kabinasi stiebais arba ūseliais, reikia tankių vertikalių atramų. Bet orinėms šaknims prisitvirtinti būtini platesni plokšti paviršiai, senų medžių kamienai, mūrinės ar medinės sienos.
Kuo greičiau auganti, kuo stipresnė liana, tuo ateityje bus sunkiau ją formuoti. Šių augalų grožis priklauso ne tik nuo jų rūšies, tinkamos vietos ir geros priežiūros, bet ir nuo atramų. Kaip lips, išsidėstys ir išsiskleis lianos, kaip jos derės su viso sodo vaizdu ar statiniu, prie kurio augs? Dažniausiai norime, kad jos greitai užaugtų ir ką nors uždengtų. O vėliau? Visada bus šiek tiek ne vietoje esančių, neklusnių šakų. Ar jas sutvarkysite? Ar liana neperaugs atramų? Atsakyti į šiuos klausimus būtina prieš sodinant sodinukus, kad vėliau netektų visų išrauti.
Rinkdamiesi lianą sodui arba kiemui pirmiausiai susipažinkite su jos augimo būdu ir poreikiais. Labai mažose erdvėse auginkite tik iki 5 m aukščio rūšis.
Derinkime ir kurkime
Lianos, kaip ir kiti sodo augalai, gali būti ir vienišės, ir kompanjonės. Ryškiausi akcentai – užkopusios ant specialių aukštų atramų, užimančios pagrindinę vietą sode arba jungiančios atskiras jo dalis. Pavėsinei, arkai arba pergolei apželdinti galite rinktis 1 arba 2–3 visiškai skirtingas rūšis. Pavyzdžiui, stiprus vynmedis tankiomis šakomis apsivys pavėsinės kolonas ir stogą, o iš šonų jo stiebais dar gali ropštis sausmedis.
Rūta Beltienė
© „iVerde“ / „Perrenial Pover“ nuotr.
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.