Putinai rudens sode: vertingųjų uogų kekės

Rudeniui įsibėgėjant, baigiame rinkti derlių. Tik paprastojo putino krūmai vis dar spindi grožiu: rausta lapai ir raudonuoja vaisių kekės.

 

Maistinė vertė

Pastaruoju metu maisto pramonė vis dažniau naudoja natūralius augalinės kilmės maisto priedus, o farmacininkai ieško augaluose biologiškai aktyvių cheminių medžiagų, kurios pakeistų žmogui žalingus sintetinius vaistinius preparatus. Putinas turi didelių perspektyvų. Tiesa, jo vaisiai aitroki ir pasižymi karčiu skoniu, tad desertiniais nepavadinsi.

Biocheminiai tyrimai rodo, kad putinai nenusileidžia vertingiausioms mūsų miškų uogoms. Prinokusiuose vaisiuose yra apie 8 % cukrų, apie 1,6 % organinių rūgščių, 75–82 mg% vitamino C, gausu įvairių fenolinių junginių, karotinų, pektinų ir kitokių medžiagų. Putinų fenoliniai junginiai slopina laisvųjų radikalų susidarymą, apsaugo nuo vėžio, skatina biocheminius procesus, kurie gali turėti įtakos ląstelių dauginimuisi. Tad putinų vaisiuose rasti antioksidantai yra labai reikšmingas mitybos komponentas. Veislės, sukaupiančios daugiau veikliųjų fenolinių junginių, pasižymi aitrumu ir yra tinkamesnės medicininių preparatų gamybai. Kartoką skonį vaisiams suteikia glikozidai. Be to, juose benzoinės rūgšties yra nuo 7,9 iki 16,3 mg / 100 g. Šios rūgšties turi spanguolių ir bruknių uogos. Minėtas cheminis junginys pasižymi stipriu antiseptiniu poveikiu, todėl uogos ilgai laikosi šviežios, o ruošiant įvairius gaminius naudojama gerokai mažiau kitų konservantų.

 

Gydomosios savybės

Putinas turi ir gydomųjų savybių. Švieži vaisiai, sultys vartojami skausmams mažinti, peršalus, sergant bronchine astma ir hipertonija, neurozėmis, ateroskleroze, turint skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą, esant vidiniam kraujavimui. Jie gerina širdies darbą, mažina kraujotakos sistemos spazmus. Sulčių kompresais gydomi odos susirgimai.

Kita vertinga vaistinė žaliava – putino žievė. Joje yra rauginių medžiagų ir organinių rūgščių (valerijonų, skruzdžių, acto, sviesto ir kt.). Žievės nuoviras vartojamas vidiniam kraujavimui stabdyti, kaip raminamieji vaistai. Žiedų nuoviru gydomi virškinimo sistemos negalavimai ir peršalimo ligos.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius