Raudonieji raudminaičių skėčiai

Raudminaičiai – reti augalai, bet didelių apvalių ryškiai raudonų žiedynų vaizdas atmintyje įstringa ilgam. Tik šilto klimato šalyse juos galima auginti soduose. Lietuvoje – tai nemaži, puošnūs kambariniai augalai.

Raudminaičiai (Scadoxus) – raudminams ir klivijoms artima amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos gentis. Joje yra 9 rūšys, paplitusios Afrikoje ir Arabijos pusiasalyje. Augalai turi svogūnus arba šakniastiebius, lapai plonesni nei raudminų. Gausiažiedis raudminaitis (S. multiflorus) pirmą kartą aprašytas buvo 1975 metais kaip raudminas (Haemanthus multiforus). Nors atskirti raudminų ir raudminaičių gentis bandyta dar 1838 metais, tai ilgai buvo ignoruojama. Tik 1976-aisiais pripažintos dvi atskiros gentys. Bet dar ilgai raudminai ir raudminaičiai buvo painiojami, net ir šiandien pasitaiko netikslumų.

 

 

 

 

 

Iš karštosios Afrikos

Kaip labai dekoratyvus vazoninis augalas auginamas gausiažiedis raudminaitis. Tegul jūsų negąsdina dažnai minimas angliškas vardas – Blood lily. Nieko bendro su krauju jis neturi, tik žiedų spalvą.

Raudminaičių auginimas nėra sudėtingas. Jie mėgsta saulę, bet žiedynai gražesni būna daliniame arba šviesiame šešėlyje. Tada ir žydėjimas trunka ilgiau.

*Įsigiję raudminaičio svogūną ilgai nelaukdami pasodinkite į erdvų vazoną su kompostine žeme. Jei kompostas labai sunkus, įmaišykite smėlio. Šie augalai mėgsta gerai nusausintą, humusingą žemę. Jie nepakenčia dažno persodinimo, viename vazone gali augti kelerius (dažniausiai 2–3) metus.

*Svogūnas sodinamas negiliai, kad kaklelis kyšotų virš žemės.

*Netrukus iš svogūno viršūnės pasirodo lapai. Atsižvelgiant į raudminaičio rūšį ir auginimo sąlygas, jų gali būti nuo 2 iki 9. Lapai dideli, ploni, truputį banguotais krašteliais. Lapkočiai suformuoja netikrąjį stiebą (panašiai kaip kanų ar bananų). Šaknys tvirtos ir storos, driekiasi į visas puses.

*Augimo periodu reikia gausiai laistyti. Tai daroma, kai tik išdžiūsta žemės paviršius, bet iš padėko vandens perteklius išpilamas.

*Vasaros vidurdienio kaitros reikėtų vengti. Saulės spinduliai rytą ir vakare nekenkia. Idealiausios sąlygos raudminaičiams augti – kai būna daug išsklaidytos šviesos.

*Raudminaičiai tręšiami augimo ir žydėjimo laikotarpiu. Patogu kas 1–2 savaites palaistyti kompleksinių trąšų tirpalu.

*Ar šie augalai turės ramybės periodą, priklauso nuo auginimo sąlygų. Svogūnas yra pasiruošęs išgyventi sausąjį laikotarpį. Taigi rudenį ir žiemos pradžioje kurį laiką raudminaičius reikėtų laistyti labai mažai. Tuo metu jiems geriausia yra šviesi ir vėsi (apie 15 ºC) patalpa.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 2, sekmadienis.
  • Saulė teka 07:23, leidžiasi 18:52.
  • Mėnulis teka 15:57, leidžiasi 21:52.
  • Mėnulis Ožiaragyje 10:38, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 26 d.
  • Eidvilas, Modestas, Gervilė, Getautė, Geržadas, Gervydas
  • Šv. Angelai sargai. Policijos diena.
  • Šaknų diena. Tinkama diena sodinti medžius ir krūmus, spygliuočius, sodinkite svogūnines gėles (tulpes, narcizus, dekoratyvinius česnakus), persodinkite, dalinkite bijūnus, kitas daugiametes gėles, rabarbarus, rūgštynes. Galima kasti jurginus, kardelius, kanas, acidanteras, frezijas. Netinkama diena konservuoti, genėti medžius, krūmus, kompostuoti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius