• gegužės 29 d., Penktadienis

Raudonžiedis kryžmenis vilioja drugelius

Kryžmenis (Phuopsis (A. Grisebach) Hook. f.) – raudinių (Rubiaceae) šeimos daugiametis žolinis augalas. Gentyje yra tik viena rūšis – raudonžiedis kryžmenis (Ph. stylosa (Trin.) B. D. Jackson.), anksčiau vadintas svyrančiąja krunele (Crucianella stylosa Trin.). Ji kilusi iš Pietvakarių Azijos (auga Rytų Turkijoje, Kaukaze, Šiaurės Irane).

Dekoratyvinės savybės ir auginimo sąlygos

Raudonžiedis kryžmenis yra visžalis augalas besidriekiančiais stiebais, kuriais greitai plinta į šalis. Aukštis apie 20 cm. Lapai labai dekoratyvūs, šviesiai žali, linijiškai lancetiški, aromatingi. Žiedai rožiniai, purpuriniai, susitelkę į apvalų žiedyną. Jie skleidžia specifinį aromatą, kuris pritraukia drugelius. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais.
Augimo sąlygoms raudonžiedis kryžmenis nereiklus. Jis gali augti bet kokioje sodo žemėje, bet labiau mėgsta purią, humusingą. Vieta turi būti sausa. Pakenčia sausrą. Tai šviesamėgis augalas, bet gerai veša ir lengvame pavėsyje. Vienoje vietoje jis gali augti 5–8 metus.

Priežiūra nesudėtinga

*Pavasarį žemę aplink augalą reikėtų sukasti, o purenti – visą sezoną.
*Dėl tankios lapijos raudonžiedžio kryžmenio nereikia laistyti per sausras. Žinoma yra ir išimtinių atvejų. Jei augalas buvo pasodintas saulėtoje vietoje sausringu metu ir nespėjo prigyti – pradės vysti, džiūti. Tuomet jį reikėtų pridengti nuo tiesioginių saulės spindulių ir reguliariai laistyti.
*Žiemoti paliekama antžeminė, dalis, kuri apsaugo kryžmenį nuo žiemos šalčių. Dengiami tik rudenį pasodinti jauni augalai.
*Pavasarį, pamačius apmirusią antžeminę dalį, nereikia skubėti augalo šalinti iš gėlyno. Sušilus orui, jis atžels.

Dauginimo būdai ir pritaikymas

Šis augalas dauginamas sėklomis ir kero dalimis. Sėklos sėjamos pavasarį į dirvą arba į dėžutes (kovo mėnesį). Sudygsta po dviejų savaičių. Jos daigios 2–3 metus. Kerai dalijami anksti pavasarį arba rudeniop (po žydėjimo).
Raudonžiedis kryžmenis auginamas alpinariumuose, lysvaitėse, atraminėse sienutėse, grupėmis su kitomis daugiametėmis gėlėmis, laukinių augalų gėlynuose, naudojamas kaip fonas.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
Biolan

Sekite mus

Šiandien

  • Gegužės 29, penktadienis.
  • Saulė teka 04:52, leidžiasi 21:41.
  • Mėnulis teka 11:20, leidžiasi 02:25.
  • Mėnulis Mergelėje 14:40, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 22 d.
  • Algedas, Erdvilė, Mažrimas, Magdalena, Magdė
  • Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena. Vyrų diena.
  • Šaknų diena. Sėkite, sodinkite daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, veją, dauginkite krūmus atlankomis. Persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Skiepykite. Netinkama diena sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti.
baseinai fontanai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Apie kokių augalų auginimą informacijos pasigendate / norėtumėte sužinoti daugiau?

Įvykių kalendorius