• birželio 14 d., Šeštadienis

Rauplės: ligos požymiai ir apsauga

Rauplių sukėlėjas – obelinis raupliagrybis (Venturia inaequalis Cooke). Jis pažeidžia obelų lapus, ūglius ir vaisius. Pavasarį arba vasaros pradžioje viršutinėje lapų pusėje atsiranda apvalių juosvai žalių dėmių, kurios ilgainiui paruduoja ir plečiasi. Sukėlėjų dauginimasis ir plitimas susijęs su padidėjusia drėgme. Jei pavasarį vyrauja lietus, rūkas, rasa ir auginate jautrias veisles, ligos protrūkio išvengti nepavyks.

Kokie ligos požymiai?

Kai pažeidžiamas didelis kiekis lapų, vasaros pradžioje dalis jų gali nubyrėti. Tada susilpnėja fotosintezė, pradeda kristi vaisių užuomazgos, menkai vystosi žiediniai pumpurai. Dėl mitybos sutrikimų sumažėja obelų atsparumas šalčiams – nuožmesnę žiemą jos gali stipriai apšalti arba iššalti.
Liga subjauroja ir vaisius, stipriai pablogindama jų prekinę išvaizdą. Apvalios pilkšvai rudos dėmelės virsta žalsvai juodomis, turi ryškius kontūrus. Po jomis audiniai sukamštėja, kartais įtrūksta, o tai – naujų infekcijų vartai. Deformuoti vaisiai neįgauna veislei būdingos formos ir dydžio, būna smulkesni, nukenčia ir skonis.
Rauplėmis apsikrėtę ūgliai išmarginti rudomis dėmėmis, sutrūkinėjusia žieve, storesni, prastai auga ir dažnai nudžiūsta.

Klasta tūno senuose lapuose

Pastebėta, kad suaugę vaismedžiai labiau linkę sirgti rauplėmis nei jauni. Aukštesnėse vietose jie būna sveikesni nei augantys žemumose. Kuo tankesnis sodas, kuo arčiau viena kitos susodintos obelys ir kuo tirštesnės lajos, tuo didesnis rauplių protrūkio pavojus.
Pakenkimo laipsnis priklauso ir nuo pernykščio užkrato atsargų. Pirminio rauplių užkrato šaltinis – ligoti ūgliai ir pernykščiai lapai, ant kurių per žiemą išsivysto grybų vaisiakūniai – periteciai. Tai vos akimi įžiūrimi smulkūs tamsūs taškeliai, kurių ant lapo gali būti iki 2 000. Vienas peržiemojęs užkrėstas lapas gali paskleisti daugiau kaip 3 000 000 infekciją platinančių aukšliasporių. Taigi akivaizdu, kaip svarbu naikinti pernykščius lapus, kovojant su rauplėmis. Pavojaus neišvengsite net tada, jei juos įterpsite į dirvą vos 5 cm gylyje.
Gaudami pakankamai drėgmės periteciai išpampsta, pratrūksta, ir aukšliasporės pasklinda ore. Dauginimasis, prasidėjęs pavasarį, gali tęstis visą vasarą. Aukšliasporės, patekusios ant žievės, lapų ar vaisių, drėgnoje terpėje (rasa, rūkas, lietus) sudygsta. Maždaug po dviejų savaičių užkratas pereina į naują vystymosi stadiją – liga plinta konidijomis. Palankiomis sąlygomis per vasarą jų gali susidaryti 9 generacijos.

Kaip apsaugoti vaismedžius?

*Rinkitės rauplėms atsparias veisles.
*Nukritusius lapus sugrėbkite ir sudeginkite arba įterpkite giliai į dirvą.
*Raupliagrybio pažeistas šakeles nupjaukite ir sunaikinkite.
*Vaismedžius sodinkite laikydamiesi rekomenduojamų atstumų.
*Reguliariai genėkite – tankūs vainikai yra daugelio ligų priežastis.
*Esant lietingam pavasariui ir vasaros pradžiai, vaismedžius purkškite fungicidais.
*Rudenį fungicidais nupurkškite ir pomedžius.

Kriaušės taip pat pažeidžiamos
 
Rauplės gali pažeisti ne tik obelis, bet ir kriaušes. Šiuo atveju jas sukelia kriaušinis raupliagrybis (Venturia pirina Aderh.). Pirmiausia apatinėje lapų pusėje susidaro žaliai juodos, lyg aksominės apnašos. Ryškesnių juodų dėmių atsiranda ant vaisių, kurie giliai supleišėja. Liga persikelia ir ant ūglių.
Kriaušių rauplių plitimas ir kontrolė tokie patys kaip obelų rauplių. Dažniau serga šių veislių vaismedžiai: ‘Kliapo mėgstamoji’, ‘Lukna’, ‘Mramornaja’, ‘Beloruskaja pozdniaja’, ‘Besėklė’, ‘Slucko berė’, ‘Prezident Mas’. Atsparesnės yra ‘Žiul Giujo’, ‘Alka’, ‘Alsa’, ‘Patten’, ‘Aluona’.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius