Renkamės obelų veisles

Vasarinės veislės
‘Alyvinė’ – viena iš populiaresnių. Vertingiausios savybės – dideli vaisiai ir atsparumas ligoms. Obuoliai gelsvi su žaliu atspalviu, prinoksta vasaros antroje pusėje. Deja, jie gana prastai laikosi ant medžio ir vos subrendę pradeda kristi.
‘Avenarijus’ – populiari vasarinė veislė, išvesta Rusijoje. Vaismedžiai gana atsparūs rauplėms, o vėžiui, deja, imlūs. Derlius vidutinis. Obuoliai vidutiniai arba kiek mažesni. Jie geltoni, pasipuošę šviesiu raudoniu iš saulėtos pusės. Vaisius raškyti galima rugpjūčio viduryje, o laikyti iki mėnesio.
‘Geneva Early’ – populiarėjanti veislė mūsų krašte. Obelys vidutinio augumo. Obuoliai dideli, apvalūs, geltonos spalvos, sultingi, pasižymintys puikiomis aromatinėmis savybėmis. Ši veislė vidutiniškai atspari vėžiui ir nelabai atspari rauplėms.
Rudeninės veislės
‘Auksis’ – vidutinio ankstyvumo veislė, išsiskirianti dideliu derlingumu ir tvirtomis šakomis (retai kada ją tenka ramstyti). Vaisiai vidutinio dydžio, šiek tiek plokšti, aukso spalvos, kuri vietomis pereina į ryškų raudonį. Jie skinami rugsėjį, o laikant tinkamomis sąlygomis galima mėgautis iki sausio vidurio. Veislė vidutiniškai atspari rauplėms ir vėžiui.
‘Arbat’ – Rusijoje išvesta rudeninė veislė. Derėti vaismedžiai pradeda anksti ir gana gausiai. Svarbiausias veislės bruožas – atsparumas rauplėms. Obelys patrauklios formos, todėl gali būti auginamos ir kaip sodo puošmena. Vaisiai vidutinio dydžio, į akį krentančio ryškaus raudonio. Jie skinami rugsėjo viduryje, išsilaiko apie mėnesį.
‘Beržininkų ananasas’ – sena lietuviška vėlyva veislė. Vaismedžiai pradeda derėti vėlai, jie aukšti, masyvūs, atsparūs rauplėms ir kitoms grybelinėms ligoms. Vaisiai taip pat išskirtiniai: dideli, pailgi, gali būti net briaunuoti. Jie geltoni, vietomis raudono atspalvio, pasižymi unikaliomis juslinėmis savybėmis ir neįprastu, bet įdomiu skoniu. Sunoksta rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais.
Žieminės veislės
‘Bogatyr’ – rusų selekcininkų išvesta labai derlinga veislė, vedanti stambius vaisius. Vaismedžiai pradeda derėti anksti ir dera ilgai. Vaisiai šiek tiek plokšti, saldžiarūgščiai, kieti. Sunoksta vėlai, todėl nereikėtų jų nuskinti per anksti. Atsižvelgiant į metus, derlius dažniausiai imamas spalį, o išsilaiko net iki balandžio ir gegužės. ‘Bogatyr’ atspari ir šalčiams, ir ligoms.
‘Liberty’ – sena amerikiečių veislė. Obelys derėti pradeda anksti ir dera gausiai. Gerai prižiūrint tikėtina, kad derliaus sulauksite kiekvienais metais. Obuoliai žalsvai gelsvi, vietomis raudoni, apvalūs, vidutinio dydžio. Jie skinami rugsėjo pabaigoje, išsilaiko iki vasario. Atsparumas rauplėms vidutinis, tačiau veislė visiškai atspari bakterinei degligei.
‘Štaris’ – viena sėkmingiausių lietuvių išvestų žieminių veislių. Vaismedžiai pradeda derėti anksti ir, tinkamai genint, derlių duoda kiekvienais metais. Vaisiai stamboki, apvalūs, beveik visiškai skaisčiai raudoni. Derlius skinamas rugsėjo mėnesį ir sėkmingai išsilaiko iki kovo–balandžio. Veislė gana atspari vėžiui ir rauplėms.
‘Antaninis’ – kultinė Rusijos selekcininkų dovana sodo mylėtojams. Visiems puikiai žinomos veislės obelys derėti pradeda vidutiniškai anksti, duoda gausų derlių, o gerai nugenėtos beveik nepramečiuoja. Vaisiai dideli, pailgi, žalsvo atspalvio, pereinančio į geltoną. Rudenio pradžioje nuskinti rūgštoki ir sultingi, o pabaigoje – miltingi ir saldūs. Deja, norint vaisius išlaikyti per žiemą, laukti, kol jie taps miltingi, neverta. Derlių rekomenduojama skinti rugsėjo pirmoje pusėje. Pastovioje žemoje temperatūroje vaisiai išsilaiko iki gruodžio. Veislė atspari ligoms ir šalčiams.