• birželio 16 d., Pirmadienis

Retenybių paradas Alytuje

Liepos mėnesį spausdinome straipsnį „Bambukai Lietuvoje“, o šįkart kviečiame pasidairyti po alytiškio Kosto Jurkevičiaus valdas – čia auga ne tik bambukai, bet ir kiti egzotiniai šilumamėgiai augalai, kuriuos ne kiekvienas ryžtasi auginti. 

 


Nuo saulės kaitros ir vėjų sklypą saugo sodybą juosiantys dideli medžiai – taip sudaromas lepesniems augalams palankus mikroklimatas. Drėgmę mėgstančioms hortenzijoms, rododendrams parinkta vieta, kur išgaruoja mažiau vandens. Daugelis augalų atsparūs sausroms – juk visko neprilaistysi.

 

 
Pažintis su bambukais
 

Ieškoti K. Jurkevičiaus sodybos ilgai neteko – pasakiškai graži prie pergolės prisišiejusi rožė užsukti kvietė iš tolo. Susipažinę su šeimininku kiek užtrunkame šiapus tvoros – ekskursija po retenybių sodą prasideda nuo pažinties su tridygle gledičija (Gleditsia triacanthos). Ant kamieno įsitaisę aštrūs dygliai kelia pagarbą – nėra čia ko glaustytis, o ir katėms nėra ko laipioti. „Gledičijos – artimiausios robinijų giminaitės, – paaiškina šeimininkas. – Parsivežiau iš netoliese esančio ūkio – ten jos labai suvargusios buvo, šaknys iš vazonėlių kyšojo. Vieną pasodinau čia, o kitą parke.“
Besigrožint ažūriniais lapais nusėta dailia medžio laja, dėmesį patraukia Lietuvoje žiemojantys nedidelio ūgio bambukaičiai (Fargesia). Pasukus pro vartelius, laukia dar didesnė staigmena – šalia namo svyruoja 5 m aukščio stiebus turintys pluoštiniai didbambukiai (Phyllostachys bissetii). „Šiemet niekuo nedengiau, todėl buvo lapus numetę, o pavasarį naujus užaugino, – pasakoja K. Jurkevičius. – Pas mane jie plinta kaip varputis – įsitvirtino Lietuvos žemėje, leidžia atžalas ir priežiūros beveik nereikalauja.“ Dėl tokio gajumo vyrui buvo kilusi mintis Nidoje pluoštinį didbambukį į laisvę paleisti – invaziniu netaptų, bet bioįvairovę praturtintų. Deja, sumanymas nepavyko dėl paprastos priežasties – pirmus penkerius metus šį augalą reikia globoti, žiemai šilčiau uždengti, o galimybių tai padaryti nebuvo. „Didbambukiai atlaiko iki –26 °C temperatūrą. Šią žiemą tiek šalčio nebuvo, bet jiems kenkia pavasario saulė ir vėjai – reikia sodinti užuovėjoje ir nuo tiesioginių pavasarinių saulės spindulių apsaugotoje vietoje“, – patirtimi dalijasi augintojas.

 

Danguolė Stundžaitė

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ spalio numeryje.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius