• gruodžio 8 d., Sekmadienis

Rožių arkos – pasakiška estetika

Rožių arka, apsipylusi žiedais, – įstabus pasisveikinimo mostas svečiui, leidžiantis nujausti, ką nepaprasto galima atrasti sodo gilumoje. Šio paslaptingo kūrinio pagrindą – nesudėtingą arkos formos karkasą, panorėjus nesunku sukonstruoti ir iš turimų žaliavų.

 

 

 

Kokią arką rinktis: metalinę ar medinę?

Rožių arkas galite daryti iš medienos ir plieno. Plieninės konstrukcijos turi nemažai pranašumų: ilgaamžės, labai atsparios klimato poveikiui, sukuria lengvumo įspūdį ir labiau susilieja su žiedais ir stiebais, taigi, kai rožės stipriai išsikeroja, tampa beveik nematomos. Medinės arkos mažiau patvarios, atrodo gerokai „sunkesnės“. Be to, jų nepavyks lengvai užmaskuoti. Tačiau jei sodyboje norisi pabrėžti medinių ir kitų natūralių detalių dominavimą, tokios arkos puikiai tinka. Be to, jos labiau dera prie kaimiško stiliaus sodybos ir yra pigesnės. Turint atliekamos medienos, arkas lengva sukonstruoti patiems.

Plieninės konstrukcijos gali būti cinkuoto, dažyto ir neapdoroto plieno. Neapdorotas plienas yra paveikus gamtos sąlygoms, tačiau šiuo atžvilgiu gali turėti ir pranašumų tam tikro stiliaus sodyboje. Atsiradusios rūdžių apnašos harmoningai derės su rožėmis, ypač geltonos ir baltos spalvos žiedais. Siekiant antikos įspūdžio, metalo konstrukcijos privalėtų būti nenaujos, paveiktos laiko.

Patartina įsigyti impregnuotos pušies, eglės arba oro sąlygoms atsparaus maumedžio medienos arką. Tačiau patiems paprastas konstrukcijas galima sukurti ir iš bet kokios turimos medienos, netgi gluosnio šakų.

 

 

Patarimai

*Arkas statykite ten, kur norisi optiškai suskaidyti keletą sodo erdvių, sukurti vartelius, pabrėžti takelį, sukurti aiškų akcentą. Atsižvelkite ir į tai, kad prie jų sodinsite rožes, o šios gėlės mėgsta saulę, giliai išpurentą, humusingą žemę.

*Prieš įsigydami arką, gerai apskaičiuokite jos aukštį ir plotį. Nepamirškite, kad laipiojančios rožės ne tik vysis aplink, bet ir plėsis į šonus.

*Reguliariai darbuokitės žirklėmis, kitaip vargiai praeisite nesusidurdami su aštriais rožių spygliais. Nekarpyti patartina tik tokiu atveju, jei ketinate sukurti laukinės, kuo natūralesnės vietovės įspūdį, o pro arką nevaikščiosite.

*Arką gerai įtvirtinkite į žemę. Didesnį pavojų kels ne išsikerojusių rožių svoris, bet vėjo šuorų atakos. Augalais aplipusi arka atrodys tarsi burės – puikiausias taikinys stipriam vėjui.

*Pabodus rožėms, galite arką apželdinti ir kitais vijokliais, pavyzdžiui, raganėmis ar sausmedžiais, taip pat sukurti kompoziciją iš kelių augalų rūšių.

 

 

Įsigijau arką. Kokių darbų imtis?

*Pastatykite arką tiksliai jai skirtoje vietoje. Pažymėkite visų keturių kojų vietą kastuvu. Ten iškaskite 55 cm gylio duobutes ir įstatykite 50 cm ilgio plastikines įmovas. Jos bus tarsi išorinis lukštas arkos kojoms. Jei statote medinę arką, naudokite metalines įmovas.

*Iki pat viršaus įmovas užpildykite betonu. Jo perteklių nubraukite mūrininko mentele. Betono galite pasigaminti iš cemento ir statybinio smėlio (santykis 1 : 4) arba įsigykite gatavo, kurį reikės tik sudrėkinti vandeniu.

*Įstatykite visas keturias arkos kojas į šviežią betoną ir išmatuokite konstrukcijos statumą gulsčiuku. Pasistenkite arką statyti ramią, nevėjuotą dieną, kad vėjas jos nepakreiptų. Kad būtų patikimiau, kol betonas sustings, galite paremti keletu medinių kuolų.

*Kai arka jau pastatyta ir betonas sustingęs, paviršių padenkite žemės arba žvyro sluoksniu.

*Iš vienos arba abiejų arkos pusių pasodinkite po laipiojančią rožę. Žiūrėkite, kad skiepijimo vietos būtų 4–5 cm žemiau žemės paviršiaus – augalus mažiau paveiks šalčiai ir kitos oro permainos. Pasodinę žemę suspauskite ir gausiai palaistykite. Tada apkaupkite ir pamulčiuokite. Ypač tinka nurūgštintos durpės, smulkinta medžių žievė ar drožlės. Vėliau laistykite retai, maždaug kartą per savaitę, bet gausiai.

*Rožėms augant, naujus ūglius perkiškite per arkos skersinius, pareguliuokite jų kryptį.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 7, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:28, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 12:49, leidžiasi 22:38.
  • Mėnulis Žuvyse 11:49, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 1 d.
  • Ambraziejus, Ašmantas, Ašmantė, Daugardas, Leonarda, Leonardas, Tautė, Jekaterina
  • Šv. Ambraziejus (bažnytinės muzikos tėvas ir liturgijos reformatorius). Tarptautinė civilinės aviacijos diena
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius