Rožynas ir alpinariumas gegužės mėnesį
Labai daug klausimų sulaukiame apie rožių ir alpinariumo augalų priežiūrą gegužę. Tad pateikiame esmines darbų gaires.
Darbai rožyne
*Rožės skuba auginti naujus ūglius, todėl joms reikalingos papildomos trąšos.
*Pasidarbuokite sekatoriumi. Jei krūmo apačioje iš vienos vietos auga keli nauji ūgliai, paliekamas tik stipriausias, o kiti pašalinami. Kai kurių veislių rožės labai šakojasi, todėl augant ūgliams tenka genėti dar kartą, paliekant tiek šakučių, kiek krūmas gali išmaitinti. Norint suformuoti gražius, apvalius krūmelius, ant nusvirusių į šonus šakelių daugiau ūglių paliekama arčiau centro, o ant augančių tiesiai aukštyn – į lauko pusę. Aplinkai puošti skirtų krūminių ir floribundinių rožių ūglių paliekama daugiau, o skinamų, didžiažiedžių – mažiau.
*Gegužės pradžioje rožes reikia profilaktiškai nupurkšti nuo grybinių ligų. Mėnesio pabaigoje jau pasirodo pirmieji kenkėjai – jaunus ūglius labai mėgsta amarai. Nedideles kolonijas sunaikinsite žaliojo muilo tirpalu, o jei išplito – imkitės insekticidų.
*Rožes saugokite nuo stiprių šalnų, kad šaltis nepažeistų ūglių viršūnių.
*Prekyvietėse jau galima įsigyti pražydusių rožių sodinukų. Puiku, kad iš karto matome žiedo spalvą, dydį ir naują krūmelį priderinsite prie jau esančių sode. Bet atminkite, kad tos rožės paaugintos šiltnamyje. Sodindami lauke būtinai nukirpkite žiedus (galite pasimerkti vazoje), patrumpinkite ilgus stiebus. Jei oras sausas, vėjuota, verta naujiems krūmeliams padaryti užuovėją ir priedangą nuo saulės. Tai visai nesunku: įsmeigus tris kuolelius į žemę aplink krūmelį apsukama daržo plėvelė.
Alpinariumo priežiūra
*Gegužė – pats smagiausias mažųjų augaliukų žydėjimo metas. Pasistenkite jiems sudaryti kuo geresnes sąlygas.
*Saulės apšviečiamuose šlaituose dažnai pritrūksta drėgmės, o iš kalnų kilusios rūšys nepakenčia kaitros ir sausros. Taigi palaistyti alpinariumą reikia pirmiausia, nors sode drėgmės dar tarsi ir pakanka.
*Vienoms augalų rūšims reikia daugiau trąšų, kitoms – mažiau. Skirtingus poreikius patenkinsite laistydami trąšų tirpalu.
*Greitai plintantys augalai (pavyzdžiui, vaisginos) jau kėsinasi į kaimyninių rūšių plotelius. Neleiskite atžaloms įsišaknyti – nukirpkite vos paaugusias.
*Peržydėjusių ankstyvųjų svogūninių gėlių lapai jau pradeda gelsti. Juos nuimti galima tik tada, kad lengvai patraukus patys atsiskiria ties žemės paviršiumi. Neraukite, kad neišjudintumėte, neiškeltumėte į žemės paviršių svogūnėlių. Pagalvokite, kuo apsodinsite tuščius plotelius vasarai.
*Krokai, snieguolės, sniegžydrės, scylės, paukštpienės vienoje vietoje gerai auga 3–5 metus. Vėliau juos reikia persodinti. Tai daroma prasidėjus ramybės periodui, gegužės pabaigoje ir birželį. Antrą kartą į tą pačią vietą šių gėlių sodinti nereikėtų. Taigi alpinariumas turės šiek tiek pasikeisti. Dabar vertėtų nusipiešti žydinčio alpinariumo planą ir pažymėti, kur ir ką keisite vasaros pabaigoje.