Rudeniniai pamąstymai apie kitų metų daržą I

Ankstesniais laikais daugelis sklypų savininkų buvo daržininkai. Buvo nustatytos griežtos normos, ko ir kiek reikėtų pasodinti 6 a. Sodininkų draugijose specialios komisijos reguliariai tikrino sodinukų asortimentą. Seniai tai buvo. Tiesa ta, kad kai tik atsirado galimybė auginti viską, ką tik norime, o parduotuvės ėmė pardavinėti visokiausias daržoves ir vaisius, neatsižvelgdamos į metų laiką, daugelis sodininkų apleido savo lysves, užsėjo vejas ir ėmė auginti tik dekoratyvinius augalus.

 

 

 

 

Madingoji ekologija

Tiesą sakant, atsisakyti daržo daug kam buvo prasmingas žingsnis: daug rūpesčių, nerentabilu, ypač jei daržininkas neturi patirties ir į daržą atvažiuoja tik retkarčiais. Beje, taip vyksta visame pasaulyje. Daržoves dideliais kiekiais visur augina profesionalai.

Tačiau kiekybė ne visuomet atitinka kokybę. Kai žmonės tai suprato, ekologiškai švarių produktų ir organinės žemdirbystės mada paplito Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje. Anglijoje, diktuojančioje sodo madas, smalsiai ir entuziastingai vėl imta auginti daržoves ne tik fermose, bet ir soduose. Daugelis įžymių kraštovaizdžio dizainerių susidomėjo dekoratyvinių daržų kūrimu. Beveik kiekviename gražiame sode ar senoviniame parke šiandien būtinai rasime prižiūrimų sklypelių, kuriuose auga kopūstai, pankoliai, aguročiai ir pomidorai. Būtinas atributas – prieskoninių žolynų sodelis.

Daržovė – skani, graži, naudinga

Kokios daržovės yra dekoratyvios? Atsakymas paprastas: sveikos, turinčios visada gražius vaisius. Gėrėtis jais galima ne tik lėkštėje, bet ir lysvėje. Įspūdingai parinkti, prižiūrėti, geometriškai susodinti didžiuliai gūžinių kopūstų „žiedpumpuriai“ ir margaspalvės salotos, ažūrinė morkų žaluma, karpyti aguročių ir moliūgų lapai, ryškiaspalviai žiedai ir stambūs vaisiai, besivejantys žirnių ir pupelių stiebai ir ilgos ankštys džiugina.

Nauda yra reliatyvi. Taip, mažas darželis gal ir nėra pats rentabiliausias, bet ir parduotuvėje ekologiški produktai kainuoja brangiai. Jie niekada nebus tokie švieži kaip ką tik parsinešti iš lysvės. Kuo trumpesnis kelias nuo lysvės iki lėkštės, tuo skanesnės ir naudingesnės daržovės.

O štai prieskoninių žolynų darželio neatsisakytų net daržininkystės nemėgstantys žmonės. Vos pora kvadratinių metrų, beveik jokios priežiūros – ir gausi kolekcija atsiduria prie virtuvės slenksčio ar šalia aikštelės, kurioje įrengta kepsninė.

Yra ir dar viena priežastis, dėl kurios verta daržininkauti, – psichologinė. Ko gero, ji pati svarbiausia. Juk visada malonu atlikti darbą, duodantį vaisių. Iš daržo puikių gėrybių galima prisiskinti pilnus krepšius.

Bus tęsinys…


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 2, sekmadienis.
  • Saulė teka 07:23, leidžiasi 18:52.
  • Mėnulis teka 15:57, leidžiasi 21:52.
  • Mėnulis Ožiaragyje 10:38, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 26 d.
  • Eidvilas, Modestas, Gervilė, Getautė, Geržadas, Gervydas
  • Šv. Angelai sargai. Policijos diena.
  • Šaknų diena. Tinkama diena sodinti medžius ir krūmus, spygliuočius, sodinkite svogūnines gėles (tulpes, narcizus, dekoratyvinius česnakus), persodinkite, dalinkite bijūnus, kitas daugiametes gėles, rabarbarus, rūgštynes. Galima kasti jurginus, kardelius, kanas, acidanteras, frezijas. Netinkama diena konservuoti, genėti medžius, krūmus, kompostuoti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius