• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Šafranas – prieskonis, už kurį grėsė net mirties bausmė

Manoma, kad daržinis krokas (Crocus sativus) atvežtas į Palestiną iš Indijos. Tai kvepianti gėlė su švelniai violetiniais žiedlapiais. Ji žinoma nuo pačių seniausių laikų, bet niekur neaptikta laukinių rūšių, todėl kilmės vieta nežinoma. Spėjama, kad tai gali būti Iranas, Mažoji Azija arba Indija.
Šafrano pavadinimas kildinamas iš arabiško žodžio sepheran – ‘geltonas’. Šis pavadinimas greičiausiai sietinas su ryškiai geltonos piestelės purka. Ji tokia būna visada, neatsižvelgiant į žiedo spalvą.
 

Už ką grėsė mirties bausmė?

Dar 1500 metų prieš Kristų gydomosios šafrano savybės aptartos medicininėje Egipto raštijoje. Tačiau dar seniau jis minimas rašytiniuose senovės Kinijos ir šumerų civilizacijos šaltiniuose. Manoma, kad tai vienas iš seniausių Žemės prieskonių. Iki šiol jis yra paplitęs Sirijoje ir Palestinoje.
Daržinis krokas, skirtingai nuo kitų rūšių, žydi rudenį. Nuo seniausių laikų jis laikomas augalų karaliumi, nes iš jo gaunamas pats brangiausias prieskonis. Senaisiais laikais šafranas buvo brangesnis net už auksą. Ir tai nenuostabu – norint gauti kilogramą šafrano, reikia surinkti apie 200 000 žiedų! Kaip tik dėl to jis buvo dažnai dovanojamas karaliams ir imperatoriams.
Labiausiai šafranas vertinamas dėl dažomųjų savybių. Tačiau šis dažiklis buvo toks brangus, kad senovės Kinijoje net išleistas specialus įstatymas, draudžiantis naudoti jį visiems, išskyrus imperatorių. Yra žinoma, kad šafranu dažytas Babilono ir Persijos karalių apavas. Dėl ypatingo brangumo šis tapo Romos imperatorių išlaidumo rodikliu. Kai kurie iš jų mėgdavo maudytis šiuo prieskoniu aromatizuotose voniose, turėjo šafrano prikimštų pagalvių, rengdavo puotas juo iškvėpintose menėse.
Į Europą krokas pateko per kryžiaus žygius. Tada jis pradėtas auginti ir Viduržemio jūros regiono šalyse. Tada ir atsirado posakis brangus kaip šafranas, o prieskonio padirbinėtojai dažnai užsitraukdavo mirties bausmę.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius