• birželio 17 d., Antradienis

Šalavijo giminaitis – saulės mėgėjas mėlesas

Šis augalas gėlininkams anksčiau buvo žinomas perovskijos vardu. Perovskia atriplicifolia nuo 2008 metų siūloma vadinti paprastuoju mėlesu. Literatūroje anglų kalba vartojamas rusiškasis šalavijas (Russian sage). Taigi vardų daug, o augalas visai nesunkiai auginamas.

Šalavijo giminaitis

Paprastasis mėlesas natūraliai paplitęs Centrinėje ir Vakarų Azijoje: Turkestane, Afganistane, Irane, Pakistane, Tibete. Tai iki 0,8–1,2 m aukščio išsišakojęs puskrūmis. Jis auga tik sausose vietose, pusdykumėse, tarp akmenų. Visos dalys kvepia maloniai ir švelniai, panašiai kaip šalavijas (Salvia).
Perovskia gentis pavadinta rusų generolo V. A. Perovskio, atradusio šiuos augalus Centrinėje Azijoje, vardu.

Visas grožis – tik saulėtoje vietoje

*Jei sąlygos sode tinkamos, mėlesus auginti nesunku. Svarbiausia rasti šviesią, saulėtą vietą. Jie mėgsta labai laidžią, smėlėtą ir nederlingą arba mažai derlingą žemę. Drėgnose vietose mėlesai greitai žūva.
*Kaip ir daugelis sidabriškus lapus turinčių augalų, mėlesai gerai pakenčia kaitrą ir sausrą.
*Mėlesai kiekvienais metais iš sumedėjusios apatinės dalies leidžia naujus ūglius. Taip jie sutankėja, ilgainiui tampa panašaus pločio ir aukščio. Šie augalai pražysta vasaros viduryje ir džiugina iki rugsėjo pabaigos, kol nusistovi šaltoki ir drėgni orai.
*Mėlesus, kad būtų gražūs ir tankūs, būtina genėti. Vegetacija prasideda balandžio mėnesį, todėl sušilus orui, bet nelaukiant naujų ūglių senas šakas reikėtų nukirpti 10–20 cm virš žemės. Negenėti augalai neproporcingi, mažiau žydi, kartais išlinksta pavienės šakos. Per greitai augančias ir silpnas šakas galima patrumpinti birželio mėnesį, bet ne visas. Tuo metu nukirptos šakelės pražysta maždaug dviem savaitėm vėliau.
*Tręšti mėlesų nereikia. Geriausia pavasarį pabarstyti perpuvusio komposto. Žydėjimui paskatinti kartą paliejama trąšų tirpalu žydinčioms gėlėms.
*Rudenį mėlesų nukirpti nereikia, nes blogiau žiemos. Plikos pilkšvos šakos, kyšančios iš sniego, atrodo gan įdomiai. Šalčiui augalai yra atsparūs. Jiems daug pavojingesnės šlapios šiltos žiemos ir ilgi atodrėkiai, kai susidaro polaidžio vandens perteklius.

Derlingoje sodo žemėje mėlesai užauga per aukšti ir nuo lietaus ar vėjo svyra, nulinksta į šoną. Jie taip pat atrodo ir gaudami mažai saulės: stiebai ploni, ilgi, nepakankamai tvirti. Atviroje ir saulėtoje vietoje augalai atsparūs vėjams. Juos rekomenduoja sodinti net vėjuotuose pakrančių soduose.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius