• balandžio 23 d., Antradienis

Saugokitės žaibo!

Sakoma, kad žaibas į tą pačią vietą du kartus netrenkia. Džiūgauti dėl to tikrai nereikėtų, nes tai bus tiesa tik tuo atveju, jei po pirmojo karto nebeliks į ką trenkti. Buvę atvejų, kai žaibai į tą patį tašką trenkia kelias dešimtis kartų, ir tai gali nutikti vos per pusantros sekundės.

 

Daugiausia gaisrų Lietuvoje žaibo iškrova sukelia liepos ir rugpjūčio mėnesiais, tad dar yra laiko pasirūpinti tinkama savo nekilnojamojo turto apsauga ir įsirengti žaibolaidžius, o juos jau turintiems – patikrinti, ar šie gerai veikia. Ypač tai aktualu gyvenantiesiems kaimo vietovėse, mat čia žaibai sukelia kur kas daugiau gaisrų nei miestų teritorijose.
Žaibų sukelti gaisrai pridaro gyventojams nemažai žalos. Vieniems teprireikia sutvarkyti apgadintą stogo dangą, o štai kiti netenka ir viso pastato ar pastatų komplekso su jame esančiu turtu, miškų. Negalima pamiršti ir žmonių ar gyvūnų gyvybių bei sugadintos elektroninės įrangos.
Nuo gaisrų apsaugančius žaibolaidžius žmonija tobulina jau daugiau kaip 200 metų. Sukurtos sistemos įrengiamos ne tik pastatuose, bet ir lėktuvuose, laivuose. Gyventojams, žinoma, svarbiausia yra apsaugoti savo turtą, o kaip tai padaryti efektyviai, kokį žaibosaugos būdą pasirinkti, pataria patyrę specialistai: UAB „Energosfera“ technikos direktorius Jonas Pranskaitis ir UAB „Lanergo“ darbų vadovas Marius Župerka.

 
Joks žaibolaidis neapsaugos namų šimtu procentų
 
Kaip teigia beveik 20 metų žaibosaugos srityje dirbantis J. Pranskaitis, 100 proc. apsaugos pasiekti neįmanoma – to neleidžia fizikinė žaibų kilmė (pvz., nuo kamuolinio žaibo kol kas negali apsaugoti jokia žaibosaugos sistema).
Mūsų šalyje galioja žaibosaugos techninis reglamentas STR 2.01.06:2009, kuris remiasi Lietuvos standartu LST EN 62305. Pagal šį reglamentą apibrėžti žaibosaugos patikimumo reikalavimai, kurie priklauso nuo to, kokiai apsaugos klasei priskiriami saugomi statiniai. Lietuvoje nustatytos 4 apsaugos klasės. Aukščiausiai – I-ai – klasei priklausantys statiniai (net ir tie, kuriuose laikomos sprogios ir degios medžiagos) tėra apsaugomi 99 proc.
Nesudėtingi pastatai – gyvenamieji namai ar ūkiniai pastatai – pagal minėtą standartą priskiriami IV-ai apsaugos klasei: jiems rekomenduojamas 84 proc. apsaugos patikimumas. Žinoma, galima tokiuose pastatuose įrengti ir 99 proc. patikimumo apsaugą. Specialistas J. Pranskaitis priduria, kad kuo didesnio patikimumo norima pasiekti, tuo sudėtingesnė turi būti žaibosaugos sistema.

 
Visą straipsnį rasite gegužės „Mano sodyba“ numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius