Saulės deivės – kas jos?

Koks įdomus augalas saulėgrąža! Vien pagalvojus apie jos gebėjimą atsukti žiedą į saulę apima euforija. O jei paaiškėtų, kad tai nevisiška tiesa?..

 

 

 

 

Ar saulėgrąžos seka paskui saulę?

Kol žiedai neišsiskleidę, neapsunkę nuo naštos, yra pumpuro stadijos – taip. Dienai auštant, pumpurai pasisuka į rytinę pusę, sulaukia saulės ir „veidu“ į ją seka kelionę dangaus skliautu, kol vakare spindulingoji pasislepia už horizonto. Kai žiedai išsiskleidžia, augalai nepajėgia sukioti apsunkusių „galvų“ – lieka atsisukę į rytus visą dieną.

Saulėgrąžų dalių judėjimas šviesos šaltinio link, nuo jo arba padedantis užimti skersinę padėtį šviesos spindulių krypties atžvilgiu, vadinamas fototropizmu. Tai bendras reiškinio pavadinimas. Kalbant apie saulėgrąžų sukimąsi į šviesą, dažnai vartojamas kitas terminas – heliotropizmas. Ar dėl šios žinios saulėgrąžos prarado žavesį? O gal yra abejojančių? Įsitikinti labai paprasta – auginkite ir sekite šių gražuolių judesius.

Paprastas auginimas

Saulėgrąžoms patinka šiluma, saulė, derlingas dirvožemis – parinkite šiuos kriterijus atitinkančią ir nuo vėjų apsaugotą vietą. Prasikalę daigai atlaiko iki –4–6 °C šalnas, tad sėti tiesiai į dirvą galima jau gegužės pradžioje. Per žydėjimą palankiausia temperatūra – 20–30 °C. Tokia ji būna liepos–rugpjūčio mėnesiais. Saulėgrąžų turgorui palaikyti reikia nemažai vandens, bet pridėtinės šaknelės randa drėgmės gilesniuose dirvos sluoksniuose. Dažniau reikėtų palaistyti jaunus augalėlius. Skurdžioje dirvoje saulėgrąžos auga menkiau – tręšimas iš rudens perpuvusiu mėšlu, reguliarus tręšimas kompleksinėmis trąšomis vegetacijos metu bus į sveikatą. Jei norite, kad vienmetės atskleistų veislei būdingas savybes, į tą pačią vietą sodinkite tik po 3–4 metų. Išvaizda gali pasikeisti ir šalia pasodinus skirtingas veisles – saulėgrąžos lengvai kryžminasi.

Sėkite į 5–6 cm gylį, tarp daigų palikite po 30–50 cm tarpus. Jei jų pridygo per tankiai, būtina retinti – masyviems augalams reikia nemažai vietos. Dėl smarkių vėjų ar pernelyg lengvos žemės saulėgrąžos gali išvirsti, ypač jei pasodintos kaip soliteriai, viena kitos neprilaiko – paūgėjusias pririškite prie tvirtų kuolų.

Jei auginsite vazonuose, rinkitės žemaūges veisles (‘Teddy Bear’, ‘Choco Sun’).

Maisto prekių parduotuvėse parduodamos sūdytos, kepintos saulėgrąžų sėklos ir išlukštenti branduoliai sėjai netinka. Rinkdamiesi sėklas pasidomėkite, ar veislė yra dekoratyvinė, ar maistinė. Dekoratyvinės saulėgrąžos taip pat valgomos, tik paprastai būna smulkesnės ir jas sunkiau išgliaudyti.

 

Apsauga nuo paukštukų

Paukščiai pradeda kėsintis į saulėgrąžas, vos pasirodo pirmieji daigai. Kad tai skanu, galėtų paliudyti ne vienas daigintų sėklų mėgėjas ir žaliavalgystės propaguotojas – vis populiarėjančių saulėgrąžų sėklų daiginimui galima nusipirkti specializuotose parduotuvėse. Po 8–10 dienų jauni ūgliai nupjaunami ir vartojami maistui.

Grįžkime prie paukščių – jų pomėgį skanauti jaunus želmenis sustabdysite ant neaukštų kuoliukų, prismaigstytų aplink lauką tampriai priraišioję plonų siūlų. Po kelių savaičių, kai saulėgrąžos paauga, sparnuočiai kurį laiką jomis nesidomi.

Kai pradeda nokti sėklos, laukite naujo antpuolio. Teks apsispręsti – derlių palikti paukštukams ar gelbėti. Baikštesnius atbaido vėjo plaikstomos ryškiaspalvės juostos, kompaktinės plokštelės, o nuo drąsesnių sparnuočių saulėgrąžų galvos aprišamos marliniu audiniu. Nenaudokite tinklų – į juos įsipainiojusios zylės, strazdai ir kiti smaguriai gali rimtai nukentėti.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Kovo 2, antradienis.
  • Saulė teka 07:05, leidžiasi 17:58.
  • Mėnulis teka 22:18, leidžiasi 08:36.
  • Mėnulis Skorpione 22:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 27 d.
  • Dautara, Eitara, Eitaras, Eitautė, Eitautas, Elena, Helė, Helianta, Marcelinas, Simplicijus
  • Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, kaliaropes, žiedinius kopūstus, gumbinius salierus, svogūnus daigais. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Prisipjaukite sumedėjusių krūmų šakelių, įšaknydinimui pamerkite į vandenį – turėsite naujų augalų. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  • Jei kovas šaltas – gegužė bus šilta, jei kovas šiltas – gegužė bus šalta.

Populiariausi straipsniai

Agrimatco
Sėklos darzui
darzoviu seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias daigyklas naudojate?

Įvykių kalendorius