Sausis: svarbūs darbai sode, darže ir namuose
Sausis laikomas pačiu šalčiausiu metų mėnesiu. Bet net ir spaudžiant šaltukui yra nemažai darbų, kuriuos turėtų atlikti kiekvienas profesionalus ar mėgėjas sodininkas, gėlininkas.
![]() |
Sausį palanku įsigyti gėlių ir daržovių sėklų. Kokybiškesnės yra hibridų sėklos. Kaip tokias atskirti? Ant pakuotės šalia veislės užrašo paprastai matome žymą F1. Hibridinės daržovės pasižymi vienodu augimo intensyvumu, tolygia vaisių spalva, o gėlės anksčiau pražysta ir sukrauna daugiau žiedų. Be to, tokie augalai atsparesni ligoms, temperatūrų svyravimams, gražesnės formos. Yra ir pora trūkumų. Pirma, sėklos kiek brangesnės. Antra, kai kurie hibridiniai augalai išvis nemezga sėklų arba jų palikuonys nepaveldi gerųjų veislės savybių
Šiuo metu galite pasisėti gvazdikų, visadžydžių begonijų, juostuotųjų pelargonijų, dichondrų, Valero sprigių. Labai smulkias begonijų sėklas sėkite ant sniego, užberto ant lapinės žemės ir smėlio mišinio (santykis 3 : 1). Tirpdamas jis truputį įtrauks sėklas į dirvą. Indą įkiškite į skaidrios polietileninės plėvelės maišelį ir laikykite šviesioje vietoje, bet pridenkite nuo tiesioginių saulės spindulių. Kitų augalų sėklas užberkite švariu smėliu, kurio sluoksnis turi būti 1–2 sėklų storio. Pridengtus indus galite laikyti šviesioje vietoje arba tamsioje, kol pasirodys daigai. Valero sprigės turi augti šviesoje.
Sausio mėnesį skirkite laiko patikrinti, kaip rūsyje žiemoja jurginų, begonijų, kardelių, montbrečių, kanų šakniagumbiai. Gerai, kai oro temperatūra 6–8 °C, o drėgnis – 75–80 proc. Jei gumbai ir šakniagumbiai tvirti, stangrūs, sausi, nepakeitę spalvos, be akivaizdžių ligų požymių, vadinasi, jie žiemoja gerai. Jei sodinamoji medžiaga apvytusi, padžiūvusi, ją sudėkite į drėgną smėlį ar pjuvenas. Jei yra drėgmės perteklius, gali atsirasti pelėsis. Tokiu atveju šakniagumbius apdžiovinkite ir pabarstykite sausais medžių pelenais. Jei kardeliai apimti puvinio iš šono, pažeistas vietas išpjaukite aštriu peiliu. Juos trumpam pamerkite į kalio permanganato tirpalą, apdžiovinkite ir apibarstykite medžių pelenais, trinta anglimi. Jei saugykloje per šilta, pradeda augti ūgliai, reikia pernešti į vėsesnę patalpą.
Apeikite savo valdas ir atidžiai apžiūrėkite augalus. Jei sausis šiltas, patikrinkite, ar nešunta uždengtos rožės, hortenzijos, rododendrai. Jeigu šis mėnuo lepina sniegu, jo ant augalų užmeskite daugiau. Neimkite sniego nuo vejos, geriau kaskite nuo takelių.
Kambariniai augalai žiemą labai kenčia dėl nepakankamo oro drėgnio patalpose: apdžiūva jų orinės šaknys ir lapų galiukai. Kaip augalams padėti? Purškimas – paprasčiausias ir geriausiai gėlininkams žinomas būdas. Patartina naudoti šiltą virintą vandenį. Ant lapų neatsiras druskingų dėmių, augalai išvengs streso dėl temperatūrų kaitos.