Sausis – tinkamas laikas planuoti

Norite įgyvendinti nuosavo daržo idėją?
Jei neturite nuosavo žemės lopinėlio, pats laikas apie jį pamąstyti. Pirmoji sodo ar sodybos paskirtis – po darbo pailsėti gamtoje! Apgalvokite, kiek laiko norite ar galite skirti priežiūrai. Verta numatyti, kiek skirsite lėšų (neskaitant įsigijimo kaštų). Kiek siekiate gauti naudos (vaisių, daržovių) iš savo žemės? Prieš įsigyjant žemės valdą reikėtų susipažinti su šios srities jurisdikcija – savininko teisėmis ir pareigomis. Rinkdamiesi sodą ar sodybą konkrečioje vietoje atkreipkite dėmesį į dirvos sudėtį, gruntinio vandens lygį, vandens šaltinius, kelių būklę.
Sodo planas: ką apmąstyti?
Sausis – tinkamiausias laikas sodo ar sodybos planui kurti arba pertvarkymams planuoti. Pagalvokite, kokios ir kokio dydžio zonos jums reikalingos. Kraštovaizdžio specialistai gali padėti jas suplanuoti, bet žinoti, ko labiausiai reikia, turite jūs patys.
Turite laiko pamąstyti, kokio stiliaus dizainas jums labiausiai patinka ir dera prie pastatų, aplinkos. Pagal jį rinksitės medžius, krūmus, gėles, mažosios architektūros elementus.
Daržui ar sodui rekomenduojama skirti vietos, atsižvelgiant į šeimos narių skaičių (1 žmogui – 50 m2).
Dirva ir būsimi pirkiniai
Sausį apgalvojami dirvos gerinimo būdai. Ieškoma, kur galima įsigyti ją praturtinsiančių medžiagų (durpių, smėlio, mėšlo).
Verta suplanuoti būsimus pirkinius: trąšas, purkštuvus, įrankius, įvairų inventorių. Išsirinkti geriausius pagal kainos ir kokybės santykį padės didžiulis informacijos kiekis virtualioje erdvėje, specialūs leidiniai, kolegos sodininkai ar patyrę kaimynai.
Daržo planavimas
Galbūt turite pernykštį planą? Tuomet bus nesunku ir malonu planuoti ateinančio sezono daržą, atsižvelgiant į specialistų rekomenduojamą sėjomainą, daržovių suderinamumą ir estetinį vaizdą. Verta pasmalsauti, kaip tai daro užsienio sodininkai, kokios mados. Netradiciniai daržai duoda tiek pat naudos ir yra spalvingi, malonūs akiai. Jų planavimas ir kūrimas teikia malonumą. Galimi ir paprastesni variantai, kai tarp daržovių įterpiama vienmečių gėlių gydytojų: serenčių, medetkų, nasturtų. Verta pamąstyti ir apie daržo naudojimo intensyvumą, pavyzdžiui, kaip vienoje lysvėje išauginti tris derlius arba kaip vienmetes prieskonines žoles sodinti tarp pagrindinių daržovių. Planuojant būtina turėti daržo matmenis.