• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Savaitgalį Šilutėje aidės dalgių plakimas – į čempionatą rinksis šienpjoviai

Šį šeštadienį Šilutės rajone, Rupkalvių kaime, vyks Nacionalinis šienpjovių čempionatas. Dėl titulų šešiose rungtyse varžysis dalgio entuziastai iš visos Lietuvos, renginio intriga – ar kas nors nurungs daugkartinius čempionus šilutiškius „Dalgio brolius“ – Kozmą Auškalnį ir Arūną Kaktą. Taip pat laukia įnirtinga kova tarp dalgio ir trimerio meistrų.

„Šiemet įvedėme naują rungtį „Nuo stalo prie dalgio“ ir taip atskyrėme pirmą kartą dalgiu šienaujančius ir daugiau patirties turinčius šienpjovius mėgėjus. Žinoma, visi labai lauks tradicinio profesionalų pasirodymo, čia šienpjoviai rungsis ilgiausioje – 100 metrų – atkarpoje, komandinėje rungtyje, o vėliau kausis dėl metų šienpjovio ir metų šienpjovės titulų. Kaip ir anksčiau, vertinsime tiek šienavimo laiką, tiek kokybę. Atskiroje rungtyje bus varžomasi dėl gražiausiai ir atidžiausiai nušienauto lauko. Na, o renginio kulminacija – tradicinė draugiška šienpjovių pradalgė, kai visi šienpjoviai šienaus nebelenktyniaudami, o petys į petį, taip, kaip senovėje. Šiemet juos lydės folklorinio ansamblio „Pilutė“ atliekamos šienpjovių dainos.“ – šių metų čempionatą pristato renginio organizatorius, Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Į renginį vilioja bendrystė, konkurentai vieni kitiems padeda

Nuolatiniai čempionato dalyviai iš Kretingalės – Vaiva Savickė ir Sigitas Savickis – teigia, kad labiausiai į šį renginį juos vilioja bendrystė ir galimybė tobulėti.

„Aš kasmet vykstu pasisemti entuziazmo, įkvėpimo. Taip gera sutikti daug bendraminčių, kurie noriai dalinasi patirtimi. Mane labai žavi, kad tiek profesionalių šienpjovių suvažiuoja. Tiek vyrų, tiek moterų.“ – pagrindines priežastis, kodėl vis grįžta į čempionatą įvardina Vaiva Savickė, praėjusiais metais su Lietuvos šienpjovių rinktine vykusi į Pasaulio šienpjovių čempionatą ir laimėjusi pirmą vietą moterų tarpe.

Šienpjovė džiaugiasi visiškai neseniai pagaliau įsigijusi tinkamo dydžio austrišką dalgį ir planuojanti vykti pas praėjusių metų čempioną Arūną Kaktą į Šilutės rajoną pasimokinti, kaip tinkamai paruošti dalgį.

„Mes labai susibendravome. Arūnas sakė parodys, kaip geriau dalgį išplakti, kažkiek patobulinsime techniką. Mano vyras Sigitas dalyvaus pagrindinėje rungtyje, o aš šiemet prisijungsiu prie Draugiškos pradalgės. Joje sustojus tokia vienybė jaučiasi.“ – šypsosi V. Savickė.

Kitą nuolatinį čempionato dalyvį – Igną Radžvilą iš Šiaulių – taip pat žavi ypatinga renginio emocija: „Čia susirenka žmonės, kurie myli gamtą, puoselėja ir nori išlaikyti tradicijas. Labai gera susitikti, pakalbėti, smagiai praleisti laiką gamtoje. O dar ir gerai pasportuoji. Vieni pliusai.“

Į čempionatą vyksta ir šienpjoviai iš miestų

Radžvilas sako gyvenantis pačiame miesto centre ir žolę šienaujantis tik dalgiu. Vis tik, pripažįsta, kad dalgio entuziastų Šiauliuose surasti nėra lengva.

„Norėjau ir aš šiemet apie Jonines šienavimo varžybas pas mus suorganizuoti. Perskambinau visas seniūnijas, bet pavyko tik 3 šienpjovius rasti. Ir tie patys buvo mano draugai. Tai ir pasidarėm mažytę savo šventę su dalgiais, vantomis ir pirtimi. Susitikti šienpjovius iš visos Lietuvos – visai kitas reikalas.“ – pasakoja vyras.

Kitas čempionato dalyvis iš Vilniaus – Arūnas Panavas – taip pat džiaugiasi galimybe dalyvauti čempionate: „Prieš keletą metų mes Verkiuose patys šienpjovių varžybas organizuodavome. Buvo daug entuziazmo, tai pavykdavo kažkiek dalgio mylėtojų suburti. Paskui pamažu tradicija išnyko. Labai džiaugiuosi, kad kažkas tą tradiciją palaiko. Šilutėje ir pievų plotai didžiuliai, ir sąlygos šienpjoviams varžytis pakankamai vienodos, todėl dalyvauti čempionate – vienas malonumas.“

Šienpjovių čempionatas puoselėja užmarštin išeinančią šienavimo dalgiu tradiciją. Tuo pačiu jis informuoja ūkininkus ir visuomenę apie ūkininkavimą santarvėje su gamta bei nykstančių rūšių apsaugos būtinybę. Nemuno deltos pievose klestėjo ir tebeklesti gausybė paukščių – jų gausa neatsiejama nuo regione praktikuojamos šienavimo tradicijos, padedančios sparnuočiams išgyventi. Šienaujant dalgiu, laiku pastebėjus paukščių lizdą ar retus augalus, galima juos apeiti, palikti augti, subręsti. Net ir šienaujant traktoriumi galima sumažinti poveikį gamtai, tinkamai pasirinkus šienavimo laiką ir būdą. Apie tai kalbama renginio metu.

Nemuno deltoje plytinčios pievos yra rečiausio Europos giesmininko – meldinės nendrinukės – perimvietės. Čempionatas vyksta pievose, kur gyvena šis retas paukštis, taip atkreipiant dėmesį į tai, kad gamtos apsauga ir ūkininkavimas gali būti suderinami.

Norinčius dalyvauti Nacionaliniame šienpjovių čempionate organizatoriai kviečia užsiregistruoti svetainėje meldine.lt arba telefonu +370 614 12 911. Daugiau informacijos: https://meldine.lt/sienpjoviu-cempionatas/

Čempionato rėmėjai – staliausirankiai.lt, Šilutės rajono savivaldybė, „Anitos žuvys“, „Ornitostogos“. Čempionato draugai – Šilutės turizmo informacijos centras, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.

Rita Grinienė

Komunikacijos specialistė, VšĮ Baltijos aplinkos forumas

rita.griniene@bef.lt

8 622 37 720


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius