• birželio 13 d., Sekmadienis

Seimo nario Lino Jonausko pranešimas: „Seime prasideda svarstymai dėl glifosato ribojimų“

Vakar po pateikimo Seimas bendru sutarimu pritarė Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nario Lino Jonauskas įregistruotoms Augalų apsaugos įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma drausti glifosato naudojimą tvarkant kelių apsaugos juostas, elektros linijas, geležinkelių bėgius, miestų, gyvenviečių ir saugomose teritorijose.

 

 

 

 

Pasak L. Jonausko, daugelis Europos Sąjungos (ES) valstybių vis plačiau imasi naudoti tvarias, žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksmingas priemones kovai su piktžolėmis, atsisakydamos glifosato, o Lietuvoje vis dar piktnaudžiaujama šiuo herbicidu.

„Lietuvoje herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosatas, vis dar naudojami visur, kur tik galima. Jais purškiami ne tik geležinkelių bėgiai, pakelės, bet ir saugomos teritorijos, herbicidas naudojamas miestuose, gyvenvietėse. Praėjusiais metais Plungės rajone kilo visuomenės, aplinkosaugininkų pasipiktinimas, kai, naikinant pakelėse augančias žoles, herbicidu buvo išpurkštos ir Žemaitijos nacionalinio parko teritorijos pakelės, ir žmonių pasėliai, kurie tose vietose nunyko. Kasmet augalų apsaugos priemonėmis, kurių sudėtyje yra glifosato, purškiant geležinkelio bėgius, žmonės nerimauja dėl jo poveikio jų sveikatai, baiminasi, ar herbicidas nepatenka į jų šulinius. Vis dažniau kalbama apie glifosato kancerogeninį ir kitokį poveikį žmonių sveikatai, aplinkai. Atsiranda vis daugiau tai patvirtinančių mokslinių studijų, todėl glifosato naudojimo apimtys turi būti mažinamos kuo greičiau“, – sakė L. Jonauskas.

Pasak L. Jonausko, daugelis valstybių jau imasi ekologiškų kovos su piktžolėmis priemonių.

„Šveicarijos, Vokietijos geležinkelių kompanijos ima žolės naikinimui geležinkelių bėgiuose naudoti karšto vandens sroves. Vokietijoje toks būdas naudojamas ir viešose erdvėse. Taip pat testuojamos tokios alternatyvos glifosatui, kaip žaliojo kilimo, augalų dangos, neleidžiančios suvešėti piktžolėms, auginimas, biologinių herbicidų, natūralios kilmės, mažos koncentracijos rūgščių naudojimas. Ir tai tik kelios alternatyvos. Svarbiausia tai, kad ES valstybės jau seniai ieško tvarių, ekologiškų būdų naikinti piktžolėms, o mes dar trypčiojame vietoje“, – sakė L. Jonauskas.

Įstatymo pataisos nebus taikomos žemės ūkiui, taip pat kenksmingų žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalų naikinimui, kai nėra galimybių panaudoti kitas priemones.

Europos Komisija 2017 metų rudenį priėmė sprendimą glifosato naudojimą ES nutraukti nuo 2022-ųjų metų pabaigos. Šiam sprendimui pritarė ir Lietuva.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 13, sekmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 06:47, leidžiasi 00:04.
  • Mėnulis Liūte 21:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 10 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Lapų diena tęsis iki vakaro.Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius