• rugsėjo 1 d., Sekmadienis

Serga aviečių šakelės I

Įvairūs vaiskrūmių, vaismedžių ūglius ir šakeles pažeidžiantys patogenai yra vieni iš pavojingiausių. Jų sukeliamos ligos padaro bene daugiausiai žalos sodui. Šių ligų eiga dažnai nepastebima, patogenai pažeidžia šakelių vidų, todėl cheminės priemonės naudojamos jau pavėluotai. Šį kartą kalbame apie aviečių šakelių ligas.

 

 

 

 

 

 

Aviečių žievėplaiša

Aviečių žievėplaišą sukelia keli patogeniniai grybai, kurie pirmiausia pažeidžia šakeles, tačiau jų veiklos pėdsakų galima rasti ir ant lapų, pumpurų. Pirmi ligos požymiai pastebimi birželio pirmojoje pusėje. Tai rudai violetinės dėmės, susidarančios aplink pumpurus ar ant šakelių žievės prie lapkočių pamatų. Greitai vystantis ligai, šios dėmės plečiasi ir apima visą šakele storu žiedu. Žievė trūkinėja ir supleišėja. Jei patogenai labai išplitę, liga gali pasireikšti ir pavasarį. Tada masiškai ima džiūti aviečių stiebai. Aiškūs žievėplaišos požymiai ryškiausiai matomi vasarą, praėjus dvejiems metams po infekcijos. Jauni ūgliai labai greitai išdžiūva.

Kartais žievėplaišos požymių atsiranda palei stiebų pamatus, arti žemės. Tai tamsiai rudos dėmės. Besivystantys grybai taip „sugadina“ visus stiebų pamatų audinius, kad šie lengvai lūžta. Žievėplaiša juos pažeidžia kur kas dažniau, jei avietės prižiūrimos netinkamai, puolamos ir nusilpninamos kenkėjų.

Ligą sukeliantys grybai žiemoja pažeistuose stiebų audiniuose. Ant sudžiūvusių aviečių formuojasi juodos dėmelės – sporų telkiniai. Sporos plinta su vėju, patenka ant jaunų žaliuojančių stiebų. Jos pirmiausia pažeidžia apatinėje dalyje esančių lapkočių pamatus, nes ten drėgniausia. Grybų sporos gali prasiskverbti į stiebų vidų per pažeistas vietas. Sergančių aviečių stiebai žiemą iššąla.

Profilaktika ir kova. Avietynui parinkite vietą, kurioje anksčiau neaugo avietės. Ji turi būti saulėta, o dirva išravėta ir neužmirkstanti. Sodinkite tik sveikus sodinukus. Rinkitės žievėplaišai atsparesnes aviečių veisles ‘Polana’, ‘Poranna Rosa’, ‘Pokusa’. Nesodinkite tankiai, nepertręškite, tinkamai mulčiuokite (mulčias neturi liesti stiebų). Pažeistus stiebus tuojau pat išpjaukite ir išmeskite. Genėkite nuskynę uogas.

Profilaktiškai avietes du kartus nupurkškite fungicidais: pavasarį ir rudenį po genėjimo. Neprofesionaliam naudojimui rekomenduojamas fungicidas „Topas 100 EC“, kuris registruotas kaip veiksminga priemonė nuo miltligės. Realiai kovai su žievėplaiša nėra registruotas nė vienas preparatas.

 

 

Kekerinis (pilkasis) puvinys

Kekerinis puvinys sukelia uogų puvimą (pirmiausia pažeidžiamos pernokusios). Be to, ligos sukėlėjai grybai pažeidžia aviečių stiebus, ir ant jų atsiranda šviesių dėmių. Šios dėmės didesnės už susidarančias avietėms susirgus žievėplaiša, o rudenį ir žiemą jų vietoje ima luptis žievė. Kekerinis puvinys pavojingiausias lietingą vasarą. Su lietumi sporos patenka ant stiebų ir besiskleidžiančių žiedų. Stipriai pažeisti stiebai gali sudžiūti. Jei jie išgyvena, per žiemą sušąla. Grybai peržiemoja paliktuose sudžiūvusiuose stiebuose, nukritusiose uogose ir lapuose.

Profilaktika ir kova. Prevencinės priemonės ir kova yra tokie patys kaip žievėplaišos atveju.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugpjūčio 31, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:24, leidžiasi 20:13.
  • Mėnulis teka 02:33, leidžiasi 19:53.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, IV ketvirtis. Delčia rugpjūčio 26 d.
  • Izabelė, Raimundas, Raimunda, Vilmantas, Vilmantė
  • Laisvės diena (vėliava). Interneto dienoraščių (blogų) diena. Geležinkelininkų diena.
  • Vaisių diena. Ypač palanki diena nuimti ir sandėliuoti derlių, konservuoti. Sodinkite svogūnines gėles. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį). Pjaukite, skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Nepalankus metas tręšti, ravėti, raugti kopūstus (išsausėja).
  • Kai vasarą kirmėlės labai ėda obuolius, žiema bus gili.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius