• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Serga aviečių šakelės II

Tęsiame temą apie aviečių šakelių ligas. Tikimės, informacija bus naudinga ir pritaikyta praktiškai.

 

 

 

 

 

Aviečių verticiliozė

Šią ligą sukeliantys grybai iš pradžių pažeidžia šaknis ir prie pat žemės esančias stiebų dalis. Jei vieną dieną pastebite, kad beveik visas avietynas nuvyto, pirmiausia pagalvosite: bėgu laistyti, nes per mažai vandens. Tačiau jūs smarkiai klystate. Avietės gali nuvysti ne dėl vandens trūkumo, bet dėl to, kad jis stiebais jau nepakyla į viršų.

Pakinta ir tarpgyslių spalva. Audiniai ima šviesėti, po to ruduoti, o lapų kraštai sukasi į viršų. Kad avietė susirgo verticilioze, byloja ir patamsėję vandens indai skersinio stiebo pjūvio centre. Ši liga nėra labai grėsminga, neplinta masiškai, tik lokaliai. Verticiliozė pirmiausia laikoma braškių liga ir tik kartais pažeidžia avietes, vyšnias, trešnes, slyvas, agrastus, pomidorus, agurkus, bulves.

Profilaktika ir kova. Šią ligą sukeliantys grybai plinta per užkrėstą dirvožemį, todėl į jį pasodintos avietės greitai suserga. Be to, sodinukų šaknyse jau gali tūnoti patogeniniai grybai. Tokiu atveju užkrečiama dirva ir grybai pažeidžia sveikų aviečių šaknis. Daug greičiau grybai plinta sunkiose, drėgnose, užmirkstančiose dirvose. Kadangi ši liga plinta per šaknis, fungicidai yra neefektyvūs. Svarbu laikytis sėjomainos, nesodinti sveikų aviečių užkrėstoje dirvoje, šalinti sausas stiebų liekanas.

 

Aviečių deguliai (antraknozė)

Antraknozė pažeidžia antžeminę aviečių dalį. Jautriausi ir greičiausiai pažeidžiami yra jauni ūgliai – ant lapų išryškėja purpurinės dėmės. Laikui bėgant, dėmės virsta pilkai balkšvomis su tamsesniu apvadu. Jų viduryje susidaro tamsiai pilkos sporų sankaupos, o augalų žievė ima išilgai trūkti. Pažeisti stiebai žiemą iššąla. Patogeninių grybų sporos žiemoja pažeistose aviečių dalyse, daugiausia stiebuose.

Prasidėjus pavasariui, sporos apkrečia naujus aviečių ūglius. Daugiau žalos antraknozė padaro per tankiuose avietynuose, kai vasara šilta ir lietinga.

Profilaktika ir kova. Pirkite tik sveikus aviečių daigus, nesodinkite per tankiai, nepertręškite, ypač azoto trąšomis. Nuėmus derlių, jas iš karto reikia nugenėti. Profilaktiškai fungicidais avietes purkškite pavasarį ir rudenį, po genėjimo. Naudokite kovai su miltlige registruotą „Topas 100 EC“ – jis padės apsisaugoti nuo antraknozės.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius