Šilauogė sode – tikra dovana sau

Dirva pralaidi, bet nuolat drėgna
Sodinės šilauogės sodinamos lengvose, rūgščiose, gerai nudrenuotose, šiltose dirvose. Labiau tinka rūgštus priesmėlis ir smėlis. Natūraliose augavietėse šie uogakrūmiai įsikuria rūgščiose, puriose, drėgmei laidžiose dirvose, todėl ruošiant žemės mišinį ir renkant vietą labai svarbu sukurti tokią aplinką, kurioje sąlygos šaknims vystytis bus geros.
Šilauogių šaknų sistemą sudaro kelios pagrindinės šaknys (įsiskverbia iki 80 cm gylio) ir siūliškos, plonos, išsidėsčiusios viršutiniame dirvos sluoksnyje. Be to, atminkite, kad jos lengvai siurbia maisto medžiagas, kai sugyvena su grybais (mikorizė). Šilauogės neturi šakniaplaukių. Jų funkcijas atlieka grybų hifai.
Šiems augalams gali labai pakenkti net trumpalaikiai užmirkimai. „Smėlio ir lengvo priesmėlio dirvos visai neblogos, bet vis vien reikia iškastą duobę pripildyti rūgštaus žemės mišinio. Mat smėlingoje dirvoje per mažai organinių medžiagų, ji greitai išdžiūsta. Priemolis nelabai tinka. Jis sunkiai praleidžia orą ir vandenį, dažniausiai būna šarminės reakcijos. Tokiu atveju rekomenduojama sode daryti pakeltą lysvę.
Tinkamiausios veislės sodams
Šilauogių žydėjimo pradžia – gegužės pirmoji pusė. Labai ankstyvų veislių augalų uogos pradeda nokti liepos viduryje, o vėlyviausių skinamos rugsėjį, iki pat šalnų.
O kokie nuostabūs krūmų lapai rudenį! Jie nusidažo gražiu raudoniu. Uogos saldžiarūgštės, bet pagal veislę gali būti saldesnės ar rūgštesnės. Kai perkate, žiūrėkite, kad krūmelis atrodytų tvarkingai ir ant stiebų nebūtų dėmių. Iš ankstyvųjų veislių minėtinos ‘Spartan’, ‘Reka’, ‘Patriot’, ‘Bluegold’, ‘Sunrise’. Iš vidutinio vėlyvumo veislių rinkitės ‘Improved Stanley’, ‘Bluejay’, ‘Bluecrop’, ‘Puru’ (uogos skanios, bet mėgėjams nelabai rekomenduočiau auginti). Pačias didžiausias uogas pasaulyje sunokina ‘Nui’ – apie 16–20 mm skersmens, bet turi trūkumą – jų veda nedaug. Tad minėtos veislės sodininkams mėgėjams nerekomenduočiau. Iš vidutinio ankstyvumo veislių pati populiariausia yra ‘Bluecrop’, sunokinanti derlių apie liepos 28 dieną. Ji labai derlinga, nereikli dirvai. Nuo krūmo kasmet priskinsite apie 8–10 kg. Uogos vidutinio dydžio, saldžiarūgštės. Tai sena amerikietiška veislė, paplitusi apie 40 % pasaulio šilauogių auginimo plotų. Užtai, kad nereikli, ji ypač tinkama auginti mėgėjų soduose, kurie dar nemoka augalui sudaryti tinkamų sąlygų. Be to, ši veislė – viena atspariausių.
Šeimai rekomenduojama pasisodinti sode kokius 8 šilauogių krūmus. Vienas augalas duoda apie 4–5 l uogų, o nuo labai seno ir derlingo pririnksite ir iki 10 l.