• balandžio 20 d., Šeštadienis

Šiltnamis savo rankomis

Savadarbė šiltnamio konstrukcija turėtų pasižymėti nedidele statybos kaina ir paprasta eksploatacija. Šiltnamių konstrukcijų, kurias galima pasigaminti savomis rankomis, yra nemažai – belieka pasirinkti iš kokių medžiagų ir kokios konstrukcijos šiltnamį statysite.

 

Visų pirma gerai apgalvokite, kur statysite šiltnamį: tai turės įtakos daržovių priežiūrai ir derliui. Kad šiltnamiui tektų pakankamai šilumos anksti pavasarį ir vėlai rudenį, geriau pasirinkite pietinę pusę, apsaugotą nuo vėjų ir nuo aukštų objektų, užstojančių saulės šviesą, kuri būtina ir šilumai, ir augalų fotosintezei. Didelę patirtį turintys augalininkystės specialistai tvirtina, kad ideali šiltnamio orientacija (šiaurės pusrutulyje) yra apie 15 laipsnių į rytus nuo pietų pusės. Taip optimaliai panaudojama rytinė šviesa ir šiluma tuo laikotarpiu, kai šiltnamyje yra žemiausia temperatūra. Pasirenkant vietą, svarbu išsiaiškinti, ar žemė bus pakankamai derlinga, galbūt ją reikės pagerinti. Nerekomenduojama statyti šiltnamio, esant sklypo nuolydžiui, nes žemesnė šiltnamio rėmo dalis turės didesnę apkrovą. Nepatartina statyti ir žemoje vietoje – tuomet į šiltnamį tekės lietaus vanduo. Esant tokiam atvejui, rekomenduojama įrengti drenažo sistemą.

 

Sodybos šiltnamių konstrukcijos

Jeigu planuojate savo rankomis pasigaminti šiltnamį, iš anksto nuspręskite, kokia konstrukcija jums labiausiai tinkama:

  • Vieno šlaito stogas – labai paprasta statyba. Konstrukcija tinkama montuoti ir prie namo sienos.
  • Dviejų šlaitų šiltnamis – šiuo atveju patogu įrengti ventiliacinius langelius.
  • Arkinė – karkasas turi minimalų sudūrimo taškų skaičių, todėl galima dengti viena ištisine plėvele. Tai yra idealu ankstyvam daržovių auginimui.
  • Į gruntą įleistas šiltnamis. Konstrukcija grindžiama šiluminės energijos išsaugojimu. Gali būti daromas dalinai įgilintas, su dviguba arba trijų sluoksnių sienele. Tokiame šiltnamyje gali būti auginami tropiniai augalai.

Yra ir nemažai kitų šiltnamio konstrukcijų. Svarbu, kad jas būtų įmanoma įgyvendinti savo jėgomis.

 

Iš kokių medžiagų statyti šiltnamį?

Nebrangiam šiltnamiui statyti puikiausiai tinka įvairių statybinių medžiagų atliekos – tiek naujos, tiek jau naudotos. Pvz., galima panaudoti senus pastatų langus, liekančius keičiant juos plastikiniais. Patogu naudoti ir metalo profilius bei plastikinius vamzdžius. Nemažai kainuojantį stiklą arba polikarbonatą galima pakeisti alternatyviomis medžiagomis. Norėdami nuspręsti, kokias medžiagas naudosite, panagrinėkite jų savybes: stiprumą, atsparumą, ekologiškumą, galimybę apdoroti mechaniškai, remonto sąlygas, atsparumą drėgmei ir temperatūrų pokyčiams. Idealios medžiagos visais atžvilgias nerasime, bet ir su kai kuriais trūkumais naudoti bus galima: apvalią medieną, medienos sijas, tašelius, uždaro ir atviro skerspjūvio metalo profilius, vandentiekio vamzdžius, paprastus ir su metalo tinklelio armatūra. Taip pat galima naudoti gaminius, skirtus utilizacijai, – medienos tarą, padėklus, langų rėmus.

Kiekvienam pasirinkimui būdingi savi pliusai ir minusai. Juos reikėtų įvertinti prieš pradedant statybą:

  • Mediena yra ekologiška medžiaga, tačiau ją reikia kruopščiai apdoroti antiseptikais. Vis dėlto ir tokiu atveju statinys iš medienos tarnauja apie penkerius metus.
  • Teisingai parinkus metalinių detalių matmenis, jos gali tarnauti pakankamai ilgai, bet turi polinkį koroduoti, todėl reguliariai dengiamos antikorozinėmis medžiagomis.
  • Iš plastikinių vamzdžių nesunku greitai pastatyti tunelinį šiltnamį, bet jo atsparumas vėjo gūsiams nėra didelis. Tokį šiltnamį rekomenduojama įrengti ramioje, nevėjuotoje vietoje.

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus. Nuotrauka – Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. balandžio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius