Slyvų derlius
Vienas iš svarbiausių ir populiariausių derlių rugpjūtį yra slyvų. Tikėtina, kad liepos viduryje jau esate paragavę labai ankstyvų slyvų vaisių (‘Greitukė’, ‘Kometa’ ir kt.). Jie dažniausiai suvartojami greitai ir retai konservuojami. Nuo rugpjūčio pradžios ar vidurio jau mėgaujamės vidutinio ankstyvumo veislių vaisiais ir turime sukti galvą, ką daryti su gausiu derliumi. Jei ketinate juos laikyti ilgiau arba virti kompotus, skinkite dar visiškai neprinokusius. Dauguma vidutinio ankstyvumo slyvų (pavyzdžiui, ‘Viktorija’) geros būna maždaug savaitę, kai nuskinamos laiku. Jei turite specialius šaldytuvus, kur galite užtikrinti vienodą temperatūrą, vos aukštesnę nei 0 ºC, ir didelį santykinį drėgnį, jos išsilaikys kur kas ilgiau. Jeigu ketinate virti uogienes ir džemus, skinti reikėtų jau prinokusius vaisius. Būtinai atkreipkite dėmesį į tai, kad visiškai nebūtina viso derliaus nuo vieno ar kelių tos pačios veislės medžių nuimti iškart.
Vaisių prinokimą galite įvertinti pagal pagrindinius požymius – kietumą, polinkį kristi žemėn vos palietus ir veislei būdingą spalvą. Kol slyvos dar nėra visiškai prinokusios (trūksta 2–3 dienų), jos turi būti šviesesnės, neminkštos ir paliestos jokiu būdu nekrenta žemėn. Iš jų verdame kompotus. Kai vaisiai tampa minkšti, skanūs ką tik nuraškyti ir kauliukai itin lengvai atsiskiria nuo minkštimo, jie idealūs džemams ir uogienėms. Skynimo būdas taip pat svarbus: kompotams ir ilgesniam laikymui vaisius būtina skinti, o uogienėms galima ir nupurtyti.
Jeigu esate slyvų mėgėjas ir norėtumėte jomis mėgautis kuo ilgiau, nes savo sode turėkite skirtingo ankstyvumo ir vėlyvumo veislių. Tada iki 3 mėnesių be pertraukų galėsite mėgautis jų vaisiais.