Sode kovojame su graužikais

Graužikai žiemą pridaro nemažai žalos. Jie apgraužia vaismedžių, vaiskrūmių ir dekoratyvinių medelių kamienus. Po reido gėlyne dažnai lieka vos keli gėlių svogūnėliai. Kaip su šiais piktadariais kovoti?

 

 

 

*Jaunų medelių kamienus žiemai reikia aprišti. Geriausios yra eglišakės, bet tinka ir beržų, gluosnių šakelės, nes pelės jų neėda.

*Kad krūmų ir medžių kamienų neapgraužtų pelės, aplink reguliariai sumindykite sniegą. Jei jie jau pažeisti, žaizdas skubiai užtepkite sodo tepalu ir apsupkite eglišakėmis. Nepatartina rišti plėvele, orui nelaidžiomis medžiagomis – iššus žievė.

*Rudenį pasodintus medelius aptverkite tankaus metalinio cinkuoto tinklo cilindrais, kurių skersmuo 12–15 cm, aukštis virš žemės 35–40 cm. Jie turėtų būti įkasti iki 5–7 cm gylio. Šitaip vaismedžius apsaugosite nuo pelių kelerius metus.

*Sode galima naudoti ir tvoreles, padarytas iš lentelių, iš kurių buvo sukaltos dėžės vaisiams. Jos įkasamos į žemę iki 3–5 cm gylio ir perpinamos viela. Kiekvieną rudenį reikia patikrinti tvoreles ir pakeisti apipuvusias lenteles.

*Jei pelių priviso daug, pagelbės užnuodytas jaukas. Jo sklype padėkite kas 20–30 m, o tose vietose, kur graužikų daugiau, kas 2–6 m. Būkite atsargūs, įdėmiai perskaitykite preparatų naudojimo instrukcijas.

*Naudingi ir neužnuodyti mišiniai: trupinto stiklo, miltų, cukraus (2 : 1 : 1); miltų ir cemento (1 : 1); negesintų kalkių, miltų, cukraus (5 : 3 : 2); gipso, miltų, cukraus (5 : 2 : 2).

Į jauką galima įmaišyti nuodingų augalų. Pavyzdžiui, 100 g miltų arba duonos trupinių reikia 5 g maltų sausų keturlapės vilkauogės (Paris quadrifolia) šaknų, o 1 kg tokio pat jauko – 20 g maltų prinokusių rudeninio vėlyvio (Colchicum autumnale) sėklų.

*Į graužikų urvelius įkiškite šviežių arba verdančiu vandeniu nuplikytų džiovintų pelkinio gailio (Ledum palustre) arba juoduogio šeivamedžio (Sambucus nigra) lapų. Šiais augalais jau seniai baidomos žiurkės ir pelės. Pãstarosios labai nemėgsta vaistinės šunlielės (Cynoglossum officinale) kvapo. Jauką dėti reikia vėlų rudenį, kai nudžiūva žolė.

*Graužikus iš sodo išvys specialūs ultragarsą skleidžiantys įrenginiai.

*Jei prie tvenkinėlio auga jauni medeliai, jų kamienus apgraužia vandeniniai pelėnai. Šie graužikai žiemą ir ankstyvą pavasarį mėgsta paskanauti ir arti vandens telkinių esančių vaismedžių šaknų. Su pelėnais kovojama taip pat, kaip ir su kitais graužikais (sprendžiami spąstai arba padedama nuodų taip, kad jų nepasiektų kiti gyvūnai). Vaismedžių šaknis pravartu uždengti vieliniu tinklu.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Kovo 2, antradienis.
  • Saulė teka 07:05, leidžiasi 17:58.
  • Mėnulis teka 22:18, leidžiasi 08:36.
  • Mėnulis Skorpione 22:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 27 d.
  • Dautara, Eitara, Eitaras, Eitautė, Eitautas, Elena, Helė, Helianta, Marcelinas, Simplicijus
  • Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, kaliaropes, žiedinius kopūstus, gumbinius salierus, svogūnus daigais. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Prisipjaukite sumedėjusių krūmų šakelių, įšaknydinimui pamerkite į vandenį – turėsite naujų augalų. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  • Jei kovas šaltas – gegužė bus šilta, jei kovas šiltas – gegužė bus šalta.

Populiariausi straipsniai

Agrimatco
Sėklos darzui
darzoviu seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias daigyklas naudojate?

Įvykių kalendorius