• birželio 15 d., Sekmadienis

Sodininko birželis

Šiluma šilumėlė, o su ja – ir darbai darbeliai. O kad būtų lengviau visus būsimus darbus prisiminti, truputį padėsime ir svarbiausius paminėsime. Kaip sakė Martynas Mažvydas: „Broliai, seserys, imkit mane ir skaitykit, o tatai skaitydami ir permanykit.“

Tręšimas, laistymas

Birželis – būsimo derliaus rodiklis. O kad jis rodytų gausą, reikia nepamiršti sodo vis palaistyti, ypač jei periodas sausringas. Laistyti vertėtų gausiai, bent po kibirą medeliui. Nepamirškime uogakrūmių, kurių derlius tiesiogiai priklauso nuo gaunamo vandens kiekio uogų brandinimo metu.

Tręšimas irgi reikalingas. Naudoti galime ekologiškas azoto ar kompleksines trąšas. Tręšimo būdus irgi rinkimės mums priimtiniausius. Ar tręšime per lapus, ar per dirvą – tai jau kiekvieno sodininko pasirinkimas. Vienam vaismedžiui rekomenduojama įterpti 30–50 g trąšų (pavyzdžiui, amonio salietros).

Auginantiesiems gyvulius kita tręšimo priemonė galėtų būti srutos. Jas kelis kartus atskiedę turėsime tinkamo tirpalo. Jei nuspręsime tręšti per lapus, šį darbą atlikime tik praėjus mėnesiui nuo paskutinio tręšimo ir bent 1–2 savaitėms po žydėjimo, apniukusią dieną, kai vėliau nenumatomas lietus. Tai labai padeda sunkiai augantiems, anksčiau ligų kamuotiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams – jie subujoja kur kas greičiau.

Patręšus ir palaisčius pomedžius vertėtų pamulčiuoti.

Valgomųjų sausmedžių genėjimas

Vos tik gegužės pabaigoje nuraškysime skaniąsias uogeles, sutankėjusius sausmedžius išretinkime. Išpjaukime apdžiūvusias, išlūžusias, smulkias šakeles. Negailėkime ir nederėjusių, krūmą be reikalo sutankinančių šakų, kurios mažina apšviestumą, oro cirkuliaciją ir jokios naudos tikrai neduoda.

Vynuogės ir miltligė

Vasarai įsibėgėjus, prieš žydėjimą, vynmedžius vertėtų profilaktiškai nupurkšti fungicidais, Bordo mišiniu. Tai reikėtų pakartoti ir po žydėjimo. Taip išvengsime ligų, kurios trukdo sulaukti gero derliaus: netikrosios ir tikrosios miltligės, pilkojo puvinio.

Dauginimas auginiais

Uoginės kultūros dažnai dauginamos žaliaisiais auginiais. Birželio pradžia itin tinkamas laikas. Imkite nesumedėjusias viršutines augalų dalis. Dauginamąją medžiagą geriausia ruošti anksti ryte, iki patekant saulei, kol augalai dar nėra išgarinę drėgmės, arba apniukusią dieną. Viršutinis pjūvis turi būti lygus, daromas virš viršutinio pumpuro paliekant 3 cm. Apatinis – po pumpuru ir įstrižai. Substrato galima pasigaminti ir patiems. Tiks komposto ir smėlio mišinys lygiomis dalimis.

Vaisių užuomazgų retinimas.

Vos obelims nužydėjus, dalis vaisių užuomazgų nukrito. Kitos dalies kritimas prasideda birželį. Jei užuomazgų neretinome gegužę, tai padarykime šį mėnesį. Verta palikti po vieną stipriausią būsimą vaisių tiek obelims, tiek persikams ir abrikosams. Kad jis būtų sveikesnis, kaimynus skiname be kotelių. Vėliau jie patys neapsikentę nukris. Tačiau nepraleiskime pro akis stipraus užuomazgų byrėjimo. Tai signalas, kad trūksta kalcio arba dirva yra rūgšti. Rudenėjant tokią dirvą kalkiname.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius