Sodininko darbai kovo mėnesį
Pavasaris. Kiek šiame žodyje slypi galios, kiek žalumos ir naujo kvėpsmo telpa! Taip ir norisi į visus prabilti Maironio eilėmis: „Pavasario saulė prašvito meiliai…“ O išsikalbėjus jau galima ir būtina atlikti įvairius darbus soduose.
Pavasarinis vaismedžių ir vaiskrūmių purškimas
Kol pumpurai neišbrinkę, o oro temperatūra jau pasiekė 4 °C šilumos, vaismedžius turėtume nupurkšti karbamido tirpalu. Ši apsaugos priemonė padės išvengti rauplių ir kitų ligų sukėlėjų. Kaulavaisiniams augalams purkšti naudosime 5 proc., o obelims ir kriaušėms – 7 proc. tirpalą. Neaplenkime ir vaiskrūmių, jei norime gero derliaus. Iki vegetacijos vaismedžiai gali būti purškiami, pavyzdžiui, „Score“ tirpalu. Jo turi patekti ant dirvos, į žievės atplaišas.
Ekologinio sodininkavimo šalininkai gali naudoti pelenus. Vertėtų pelenų šarmu nupurkšti agrastus, o vaismedžius patręšti ekologiškomis trąšomis „Mimox Zn“, kurios padeda nugalėti grybines ligas taip pat sėkmingai, kaip ir kitos cheminės priemonės, bet visiškai nekenkia naudingajai faunai.
Vaismedžių ir vaiskrūmių genėjimas
Atėjus pavasariui, kol dar neišsprogę pumpurai, galima pradėti genėti vaismedžius. Tai ne tik estetinio vaizdo formavimo, bet ir derliaus didinimo priemonė. Juk tinkamas genėjimas skatina vaismedžius derėti kasmet, nepramečiuoti. Jauni dažniausiai genimi mažiau, o senieji reikalauja rankoves pasiraityti kaip reikiant.
Kadangi vaisiniai pumpurai pabunda anksčiausiai, pirmiausia imamės retinti juos. Jaunas šakeles ir ūglius nupjauname iki žiedinių pumpurų, o derėjusius paliekame 3–5 cm ilgio. Vainiką formuojame taip, kad jo apšviestumas būtų ne mažesnis nei 50 proc. Tuomet vėjas geriau prapučia šakas ir sumažėja ligų tikimybė. Pravartu reguliuoti viršūnės aukštį, ypač jei ji užstoja šviesą žemiau augančioms šakoms. Visas į viršų ištįsusias pagrindines šakas irgi pašaliname. Jei vaismedis, vainikėlis dar retas, jaunas šakas verčiau ne genėti, o formuoti horizontaliai. Senesni vaismedžiai dera gausiau, kai iš kamienų viename aukštyje auga ne daugiau kaip 4 pagrindinės šakos.
Vaiskrūmiams (serbentams, agrastams) atlikite šviesinamąjį genėjimą, o kultūriniams lazdynams pravartus pavasarinis retinimas. Jei avietyne neišpjauti pernai derėję stiebai, pašaliname ir juos.
Po genėjimo nepamirškime visų šakų sudeginti, o žaizdų patepti sodo tepalu. Jei norime natūralumo, sodo tepalo pasigaminkime patys senu būdu iš molio. Reikės 2 dalių molio, 1 dalies karvių „gėrio“ ir 1 dalies smulkių šiaudų ar šieno. Viską sumaišome, ir naminė priemonė jau paruošta.
Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimas
Vos tik iš dirvos išeina pašalas, paimkime kastuvą ir paruoškime duobes būsimiems medeliams (jei to nepadarėme rudenį). Pavasaris – tinkamas laikas sodinti kaulavaisinius augalus. Tačiau reikia žinoti, kad tik augintuosius vazonuose galime sodinti, kada įsigeidę. Iš dirvos medeliai kasami ir sodinami tik iki išsprogstant pumpurams. Vėliau pasodintieji blogiau prigyja, labiau skursta. O ir save gerbiantis sodininkas niekada tokių – sulapojusių, plikomis šaknimis – medelių neparduos.
Avietėms sodinti labiau tinka ruduo, tačiau galima ir pavasarį. Tik nesuvėlinkite, kitaip sodinukai dėl pavasarinių sausrų sunkiai prigis ir užaugs menkesni.
Skiepijimo darbai
Kai pavasarį oras sušyla, o sinoptikai rimtesnių šalčių nebenumato, laikas skiepyti. Būdų yra keletas, bet paprasčiausias – suduriant poskiepio ir įskiepio šakeles, kurios turi būti vienodo storio. Pirmiausia įstrižai nupjaunama poskiepio šakelė ar viršūnė (apie 3 cm ilgio nuopjova). Įskiepis nupjaunamas ties pumpuru ir suglaudžiamas su poskiepiu. Skiepijimo vieta apvyniojama specialia juostele. Sodo tepalu patepama tik įskiepio viršūnė.