Sodininko užrašai rugpjūtį
Štai ir prasideda paskutinis vasaros mėnesis, šiltas, dosnus derliaus, bet su jau aiškiai trumpėjančiomis dienomis ir lengvu jausmu, kad ruduo – kažkur visai šalia.
Pasirūpinkime obelimis
Rugpjūtį ragaudami ankstyvuosius obuolius dažnai pamirštame, kad vaismedžiais vis dar reikia pasirūpinti. Jeigu auginate žiemines obelis ir siekiate gauti kokybiškesnį derlių, nupurkškite jas trąšomis. Tai nėra būtina, jei esate ekologinės sodininkystės šalininkas, tačiau norėdami didesnio derliaus galite ramiai purkšti. Tinka net nuo pavasarinio purškimo likusios karbamido trąšos.
Rugpjūtį vis dar galima atlikti vasarinį obelų genėjimą, išpjaunant vertikalius jaunus ūglius. Kaip jau minėta, nėra vienos nuomonės dėl to, kad nederančių pirmamečių ūglių išlaužymas yra gerokai naudingesnis nei genėjimas žiemą. Tačiau radę laiko galite panaikinti šiuos ūglius vien tik tam, kad medeliai maisto medžiagas galėtų naudoti vaisiams auginti. Sausą rugpjūtį reikia nepamiršti palaistyti. Šį mėnesį obuoliai auga greičiau, todėl vaismedžiai privalo gauti pakankamai vandens.
Ką slepia mulčias?
Artėjant rudeniui, graužikai pradeda ieškoti žiemojimo vietų. Didžiausias antplūdis bus rudenį, tačiau nepamirškite, kad po medeliais žole, smulkintomis šakomis ar kita medžiaga pamulčiuoti plotai yra traukos centras lauko gyventojams. Kova gali būti vykdoma labai skirtingai, atsižvelgiant į jūsų turimą laiką. Kovodami su graužikais būkite atidūs ir nuolat tikrinkite, ar po mulčiu nėra urvų. Juos naikinkite vos pastebėję. Yra sodininkų, nuimančių mulčią vasaros pabaigoje, nes pagrindinę funkciją svarbiausiu metų laiku, vasarą, jis jau būna atlikęs. Tai leidžia atidžiai sekti galimą graužikų migraciją. Tačiau šitaip nėra iki galo panaudojamos naudingosios mulčio savybės.
Trečia alternatyva yra įberti nuodų į graužikų urvus, specialias masalo dėžutes arba tinkamo skersmens vamzdelius. Tiesa, reikia būti atidiems, kad apsinuodiję graužikai nepatektų į maisto grandinę ir nepakenktų nei gamtai, nei naminiams augintiniams.
Uogakrūmių priežiūra
Rugpjūtį patartina išgenėti vasarines avietes, jei to nepadarėte anksčiau. Antramečiai stiebai, kurie jau atidavė šiųmetį derlių, išpjaunami. Be to, sykiu reikėtų įvertinti pirmamečių ūglių būklę ir pažeistus ar ligotus išpjauti. Jeigu iš vieno krūmo želia itin daug naujų pirmamečių ūglių, atsižvelgiant į dirvožemio derlingumą, juos reikėtų praretinti, kad užsimegztų daugiau kokybiškesnių ir didesnių uogų.
Nuėmus serbentų derlių, reikėtų patikrinti jų krūmų būklę. Visus pažeistus stiebus galima išpjauti iš karto. Nepamirškite papurenti žemės aplink. Nuėmus derlių, serbentų iš karto tręšti nereikėtų. Artėjant rudeniui ir jam prasidėjus naudojamos fosforo bei kalio trąšos. Nenaudokite azoto trąšų, nes jos gali paskatinti augti jaunus ūglius, kurie nespės pasiruošti žiemai. Nepamirškite, kad rugpjūtį–rugsėjį per sausrą serbentus reikia laistyti. Tai metas, kai jie ruošiasi kitų metų derliui.