Sodo įdomybės
2016 m. 25 vasario d.
Kokius vaismedžius ir vaiskrūmius auginti sode? Sakyčiau, ne tik daugelio vertinamus, bet ir turguje rečiau randamus. Tarp tokių augalų yra tikrų perlų, vertų liaupsių dėl grožio, skonio, maistinės vertės ir gydomųjų savybių.
Paprastoji cidonija (Cydonia oblonga)
Cidonija kilusi iš Mažosios Azijos. Geriausiai ji auga šiltoje, saulėtoje vietoje, derlingoje dirvoje. Daugelis sodininkų vertina augalo stiprybę ir skiepija į jį įvairias kriaušių veisles. Lietuvoje cidonija auga aukštu krūmu ar žemu daugiakamieniu medeliu, retai iki 3 m aukščio. Lapai panašūs į obelų, jauni būna apsisiautę tankiu plaukelių veltiniu. Vėliau viršutinė lapalakščio dalis nuplinka ir tampa lygi, blizganti. Žiedai didesni nei obelų, apie 5 cm skersmens, balti su rožiniu atspalviu. Jie skleidžiasi gegužės pabaigoje. Laimei, tuomet jau būna praėjęs pavasarinių šalnų pavojus. Neišsiskleidę pumpurai šakučių viršūnėse nukrypę į viršų tarsi žvakių liepsnos. Retokoje lapijoje gausybė žiedų atrodo be galo patraukliai.
Apie cidonijas, geltonžiedes sedulas, šaltalankius, aktinidijas, medlievas, valgomuosius sausmedžius, juodąsias avietes ir raukšlėtalapius erškėčius rašome lapkričio „Sodo spavų“ numeryje.