• gruodžio 1 d., Penktadienis

Sodo karalienė cidonija

Sodininkai stebisi matydami šį paslaptingą medelį, augantį kaimyno sklype. Dažnas pagalvoja: „Vaje, juk tai svarainis, o gal kriaušė, tik didoka ir išpampusi. Vieno medelio vaisiai obuoliški, kito kriaušiški, pliki ar padabinti švelniais pūkeliais. Juk tai tikra sodo karalienė.“

 

Ne be reikalo liaudiškai cidonija dar vadinama aukštuoju svarainiu – jos vaisiai skoniu ir išvaizda primena svarainius, o kartais gali atrodyti kaip kriaušės, tik kietos ir saldumo mažoka. Vertinant pagal požymius, jai drąsiai galima skirti sodo karalienės titulą ir paraginti sodiečius auginti savo soduose bent vieną kitą vertingesnę veislę. Tiems, kurie iš arčiau nori šį augalą pažinti, būtina aplankyti VDU Botanikos sodo cidonijų veislių kolekciją ir įvertinti vaisių įvairovę.

 

Medis ar krūmas?

 

Paprastoji cidonija (Cydonia oblonga Mill.) kilusi iš pietinių regionų, savaime paplitusi Vidurinėje Azijoje, Artimuosiuose Rytuose ir Kaukaze. Tėvynėje ji užauga iki 8 m aukščio. Lietuvoje, kur klimatas vėsesnis, krūmai būna iki 3 m aukščio. Auginti šiuos vaismedžius galima tiek krūmais, tiek ir medeliais. Medelių šakos gražiai išlinkta, o vaisiai būna daug stambesni. Juos auginti patariama tuose soduose, kurie labiau apsaugoti nuo šalčio.

Šie augalai pavasarį sodininkus pradžiugina gausiais malonaus kvapo baltais ar rožiniais žiedais, o rugsėjo pabaigoje nustebina karališkais, įspūdingos išvaizdos vaisiais. Jie dera gausiai, nuo vieno medelio galima priskinti apie 50 kg vaisių. Nors kai kurie sodininkai teigia, kad cidonijos jautrios šaltoms žiemoms, tačiau pagal ištvermingumą konkuruoja su daugeliu kaulavaisinių augalų ir kriaušių.

Cidonijos yra ilgaamžės, gyvena iki 50 metų. Pasodinti sode jauni medeliai dera jau trečiaisiais metais.

 

 

Tai įdomu!

Cidonijos žiedinius pumpurus krauna ant šiųmečių ūglių, išaugusių praėjus 3–4 savaitėms nuo vegetacijos pradžios. Taip žiedynai apsisaugo nuo ankstyvų pavasarinių šalnų. Cidonijos žiemą ištveria –28 °C šalčius, o jei ir pirmamečiai ūgliai pašąla, jie greitai atauga.

 

 

Veislės, kurių galima įsigyti šalies medelynuose

 

Nors pasaulyje auginama nemažai veislių cidonijų, tačiau Lietuvos soduose randamos vos kelios. Šiltėjantis klimatas tapo palankesnis joms auginti. Medelynuose galima įsigyti toliau aprašomų veislių sodinukų.

 

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. lapkričio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 1, penktadienis.
  • Saulė teka 08:18, leidžiasi 15:57.
  • Mėnulis teka 19:10, leidžiasi 12:30.
  • Mėnulis Liūte 18:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Algmina, Butigeidas, Eligijus, Natalija, Aleksandras, Melita, Balys
  • Pasaulinė kovos su AIDS diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius