• gegužės 26 d., Antradienis

Sodo varpeliai – rusmenės

Rusmenių (Digitalis) gentis jungia apie 20 rūšių. Tai dvimečiai arba daugiamečiai augalai, aptinkami savaime augantys Europoje, Šiaurės Afrikoje, Vakarų ir Centrinėje Azijoje. Lotyniškas genties pavadinimas Digitalis yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio digitus, reiškiančio ‘pirštas’, kadangi žiedai primena antpirščius.

Vaistingi, bet nuodingi

Medicinos istorijoje rusmenės gerai žinomos dėl anglų gydytojo W. Witheringo 1785 metais paskelbto atradimo: analizuodamas vietinių žolininkų rekomenduojamus žolių mišinius, jis atskleidė rusmenių panaudojimo širdies ligoms gydyti galimybes. Šis darbas suvaidino svarbų vaidmenį medicinoje.

Rusmenės – vaistiniai augalai, tačiau dėl juose susikaupiančių širdies glikozidų yra nuodingi, todėl savarankiškai, be gydytojo priežiūros, jais gydytis griežtai draudžiama. Šie augalai populiarūs ir sode, gėlyne dėl elegantiškų, žvakes primenančių žiedynų, aplipusių nuostabiais, į varpelius panašiais žiedais.

 

Paprastoji rusmenė

Lietuvoje gėlynuose galima pamatyti paprastąją rusmenę (D. purpurea L.), kuri dažnai „pabėga“ iš gėlynų ir sulaukėja (savaime ši rūšis mūsų šalyje neauga). Tai dvimetis, rečiau daugiametis augalas. Žydėjimo metu augalai išauga net per 1,5 m aukščio. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais. Dauginasi sėklomis. Jos sėjamos rudenį arba pavasarį. Berti sėklas reikia dirvos paviršiuje, nes, kad sudygtų, reikalinga šviesa.

 

Naudojimas farmacijos pramonėje

Paprastoji rusmenė kai kuriose šalyse auginama farmacijos pramonei, nes jos lapai yra gausus glikozidų (digoksino, digitoksino ir lanatozidų) šaltinis. Šios medžiagos stiprina širdies susitraukimus, normalizuoja jos ritmą, skatina ją plakti stipriau, lėčiau ir reguliariau. Be to, glikozidai stimuliuoja šlapimo gamybą, todėl sumažėja kraujo kiekis ir širdies apkrova.

Anksčiau gydytojai ligoniams skirdavo pramoniniu būdu iš paprastosios rusmenės lapų pagamintus miltelius, tabletes arba kapsules.

Perdozavimas kenksmingas, kadangi visas augalas yra nuodingas. Jo negalima valgyti, draudžiama ir savarankiškai gamintis preparatus.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
Biolan

Sekite mus

Šiandien

  • Gegužės 25, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:35.
  • Mėnulis teka 06:45, leidžiasi .
  • Mėnulis Vėžyje 02:09, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 22 d.
  • Alvyda, Almantas, Danutė.
  • Tarptautinė dingusių vaikų diena. Tarptautinė Afrikos diena. Europinė kaimynų diena.
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves (salierus, mangoldus, špinatus, salotas ir kt.), gėles, persodinkite. Sėkite, pjaukite veją. Laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus.
  • Jei gegužė šlapia ir vakarai rasoti – ruduo bus šieno turtingas.
baseinai fontanai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Apie kokių augalų auginimą informacijos pasigendate / norėtumėte sužinoti daugiau?

Įvykių kalendorius