• spalio 18 d., Penktadienis

Sodo varpeliai – rusmenės

Rusmenių (Digitalis) gentis jungia apie 20 rūšių. Tai dvimečiai arba daugiamečiai augalai, aptinkami savaime augantys Europoje, Šiaurės Afrikoje, Vakarų ir Centrinėje Azijoje. Lotyniškas genties pavadinimas Digitalis yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio digitus, reiškiančio ‘pirštas’, kadangi žiedai primena antpirščius.

Vaistingi, bet nuodingi

Medicinos istorijoje rusmenės gerai žinomos dėl anglų gydytojo W. Witheringo 1785 metais paskelbto atradimo: analizuodamas vietinių žolininkų rekomenduojamus žolių mišinius, jis atskleidė rusmenių panaudojimo širdies ligoms gydyti galimybes. Šis darbas suvaidino svarbų vaidmenį medicinoje.

Rusmenės – vaistiniai augalai, tačiau dėl juose susikaupiančių širdies glikozidų yra nuodingi, todėl savarankiškai, be gydytojo priežiūros, jais gydytis griežtai draudžiama. Šie augalai populiarūs ir sode, gėlyne dėl elegantiškų, žvakes primenančių žiedynų, aplipusių nuostabiais, į varpelius panašiais žiedais.

 

Paprastoji rusmenė

Lietuvoje gėlynuose galima pamatyti paprastąją rusmenę (D. purpurea L.), kuri dažnai „pabėga“ iš gėlynų ir sulaukėja (savaime ši rūšis mūsų šalyje neauga). Tai dvimetis, rečiau daugiametis augalas. Žydėjimo metu augalai išauga net per 1,5 m aukščio. Žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais. Dauginasi sėklomis. Jos sėjamos rudenį arba pavasarį. Berti sėklas reikia dirvos paviršiuje, nes, kad sudygtų, reikalinga šviesa.

 

Naudojimas farmacijos pramonėje

Paprastoji rusmenė kai kuriose šalyse auginama farmacijos pramonei, nes jos lapai yra gausus glikozidų (digoksino, digitoksino ir lanatozidų) šaltinis. Šios medžiagos stiprina širdies susitraukimus, normalizuoja jos ritmą, skatina ją plakti stipriau, lėčiau ir reguliariau. Be to, glikozidai stimuliuoja šlapimo gamybą, todėl sumažėja kraujo kiekis ir širdies apkrova.

Anksčiau gydytojai ligoniams skirdavo pramoniniu būdu iš paprastosios rusmenės lapų pagamintus miltelius, tabletes arba kapsules.

Perdozavimas kenksmingas, kadangi visas augalas yra nuodingas. Jo negalima valgyti, draudžiama ir savarankiškai gamintis preparatus.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Spalio 18, penktadienis.
  • Saulė teka 07:54, leidžiasi 18:13.
  • Mėnulis teka 20:39, leidžiasi 12:42.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis spalio 14 d.
  • Liubartas, Lukas, Vaiva, Kęsminas
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite krūmus. Džiovinkite vaistažoles. Imkite ir džiovinkite derlių. Valykite rūsius, langus. Naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas, tvartus, klokite grindų plyteles. Nereikėtų laistyti, ruošti malkų.
  • Kėkštas miške garsiai rėkia – žiemos siekia. Kėkštas giles knibinėja – žiemą prašinėja.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar žinote, kad šioje svetainėje galima užsisakyti elektronines žurnalų „Sodo spalvos“ ir „Mano sodyba“ versijas?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus