• gruodžio 13 d., Penktadienis

Sodų mada ir klasika

Kiekvieną pavasarį vis ieškome, stebimės, stebime ir atrandame sode ką nors naujo. Stiebiasi ir nyksta augalai, kaip ir visa kita aplinkui. Vis dėlto kažkas mus verčia judėti pirmyn, nesustoti ir džiaugtis. Visuomet ragina alkis: dar negana. Taigi – mada!
 
Mada nestovi vietoje
 
Augmenijos pasaulyje taip pat egzistuoja mada, kuri, kaip ir kitose gyvenimo srityse, kinta kas 25–30 metų. Aišku, pasitaiko išimčių. Tarkime, praėjusio šimtmečio 7-ajame dešimtmetyje Europos soduose buvo be galo populiarūs spygliuočiai. Ši mada lyg ir turėjo sugrįžti. Deja, ji grįžo tik į Rytų Europos sodus, nes čia dėl augmenijos įvairovės stygiaus spygliuočiai vis dar neregėti, neišbandyti ir žavintys.
Dekoratyviųjų sodų mada pribrendo pokyčiams. Juk keičiasi medžiagos, spalvos ir stiliai. Vis dėlto mada sukasi ratu, ir vėl svarbūs tampa daiktai iš praeities. Taip ir sode. Nors pasaulis ir technologijos eina į priekį, kai kurie seni augalai ir sodo elementai tampa šiuolaikiniai. Pavyzdžiui, karpomas buksmedis (Buxus) jau 4000 metų prieš mūsų erą sodintas Egipto soduose. Graikai, romėnai, o vėliau ir kiti europiečiai šį visžalį augalą taip pat augino ir išplatino. Dabar jis išgyvena renesansą: karpomos unikalios figūros (rutuliai, piramidės, kubai), sudaromos grupės, formuojamos gyvatvorės ir žemi apvadai. Buksmedis yra toks populiarus, kad sodinamas tiek klasikiniuose, tiek moderniuose ir netgi minimalistiniuose soduose.
Skroblai ir bukai taip pat švenčia savo didįjį sugrįžimą. Istoriniuose objektuose šie augalai buvo naudojami labai plačiai. Iš jų formuotos paprastos aukštos gyvatvorės, bosketai (medžių grupės nukirpta vidine siena) ir sudėtingų formų gyvatvorės (kai kurios yra tikri meno kūriniai). Vėl madingos atviros gyvatvorės ir karpomų medžių, virš takų ar važiuojamosios dalies sudarančių žalias geometrines uždangas, alėjos.
Šiuolaikiniuose soduose naudojame ne tik įvairias medžiagas (stiklą, įvairiaspalvį betoną, plastiką), bet ir šokiruojančių, neįprastų formų augalus. Madingi įvairių sodo stilių junginiai. Ne vieno sodo reprezentacinėje dalyje esame matę Tolimųjų Rytų stiliaus sodų elementų – į bonsus panašių augalų. Jie labai įdomiai ir įspūdingai atrodo lyg ir asketiškoje, modernioje aplinkoje.
Taigi paskutinis mados šauksmas yra įvairios geometrinės formos – lygiasieniai, kubai, piramidės ir kamuoliai. Derindami jas su natūralios, laisvos formos augalais gauname įdomų kontrastą.
Madingi labai įvairūs augalai, nes vis labiau populiarėja patys dekoratyvieji sodai. Juk juos reikia kuo nors užpildyti… Laimei, Lietuvoje spygliuočiai iš lėto nueina nuo pjedestalo, užleisdami vietą kitiems augalams. Akivaizdu, kad visžaliai medžiai ir krūmai tebebus be galo svarbūs, bet, pavyzdžiui, vietoj tujų vis dažniau sodinami kukmedžiai (Taxus), bugieniai (Ilex) arba buksmedžiai. Kaip ir aprangos madoje, dabar labai populiarūs spalvų, raštų, faktūrų ir dydžių kontrastai.
 

Gėlių sodas
 
Madingo gėlių sodo pagrindą sudaro formuojami krūmai. Jis dera įvairių geometrinių formų ar laisvo stiliaus plotuose. Tokio tipo sodai gali būti dideli ir maži, augti grunte, gėliadėžėse ir net ant stogo. Jie yra universalūs, todėl kuriami miestuose, prie privačių namų ar bendrovių pastatų, dideliuose užmiesčio plotuose, kaip atskirti sodo kambariai. Krūmai ir daugiametės gėlės sodinami tankiai ir gausiai. Pãstarosios išdėstomos netaisyklingai. Dažniausiai sudaromi skirtingu laiku žydintys jų mišiniai.
Deriniai gali būti įvairūs: vienspalviai, balti, pasteliniai, rausvų arba melsvų atspalvių. Išrankiesiems siūloma naudoti violetinę ir oranžinę spalvas, kontrastuojančias melsvą ir gelsvą. Spalvos parenkamos pagal namo ar sodybos šeimininkų pageidavimą, būsto medžiagas ir dominuojančias aplinkos spalvas.
Daugiametės gėlės sodinamos taip, kad sudarytų vientisą „pievą“. Jos turi būti skirtingo aukščio, žydėjimo laiko ir žiedų dydžio. Be abejonės, toks mišinys mums gali asocijuotis su didžiule netvarka. Tačiau gėlių „pievos“ sodinamos tik joms skirtose vietose, todėl atrodo intriguojamai ir sutelktai. Formuojami krūmai gėlių sodą papildo gražiais dekoratyviais lapais. Toks sodas labai vertingas ne tik estetiniu, bet ir eksploataciniu požiūriu. Tankūs želdiniai ne tik nuostabiai atrodo, bet ir stabdo piktžolių augimą. Veja užima labai nedaug vietos, o mažuose soduose jos atsisakoma iš viso.
Madingų augalų ir stilių yra labai daug, bet juk mada duoda naujų galimybių! Neužmirškime, kad madingas sodas yra tas, kuris mums patinka ir dera prie namo, kuris funkcionalus, patogus ir teikia didžiausią pasitenkinimą.
 

 
Paprastasis bukas – labai vertingas medis
 
Paprastasis bukas (Fagus sylvatica) – vienas vertingiausių Lietuvos parkų medžių. Labiausiai vertinama lygi, plona pelenų pilkumo žievė ir nuostabi lapija. Lapai ovalūs, smailėjantys, banguoti, truputį karpytais, rečiau dantytais krašteliais. Metams bėgant, jų spalva kinta nuo sodrios žalios iki smėlinės, varinės ir rūdžių.
Bukai gerai auga saulėtoje vietoje, tačiau jauniems augalams reikalingas dalinis pavėsis. Dirva derlinga, priemolis. Šie medžiai pakenčia ir priesmėlį, tačiau turi pakakti drėgmės. Bukai auga lėtai, nebijo karpymo, todėl galima formuoti gyvatvores, alėjas, kitus unikumus.
Paprastojo buko lapai yra žalios, o veislės ‘Atropurpurea’ – purpurinės spalvos, todėl šie medžiai labai tinka karpyti. Paprastojo buko karpiniai gali būti nuo 0,3 iki 1 m pločio ir 2–4 m aukščio. Kvadratiniam metrui reikia 2–3 sodmenų, kurie sodinami 1–2 eilėmis.
Lapų spalvų ir formų, lajų dydžio ir formų įvairove pasižymi bukų kultivarai, pavyzdžiui, ‘Rohan Weeping’ (svyruoklinė forma, sodriai raudoni lapai), ‘Aspleniifolia’ (lapai netaisyklingai giliai karpyti), ‘London’ (skėčio formos laja), ‘Spa’ (koloniška laja, labai lėtai auga), ‘Mercedes’ (lapai garbanoti, tarsi įkirpti, kompaktiška žemaūgė laja).
 
Paprastasis skroblas atsparus negandoms
 
Paprastasis skroblas (Carpinus betulus) – vidutinio aukščio medis. Jis subręsta 120–150 metų amžiaus. Jaunų šakelių žievė žalsvai rusva, vėliau rusvai raudona, o apie šeštus metus pilka ir lygi. Lapai žali, ovaliai pailgi, karpytais kraštais ir ryškiomis gyslomis. Rudenį jie būna vario geltonumo.
Skroblai savaime auga sunkiose dirvose, drėgnose ir pavėsingose vietose, tačiau puikiai jaučiasi tiek saulėkaitoje, tiek sausesnėje dirvoje. Atsparūs neigiamam atmosferos ir aplinkos poveikiui, todėl juos galima auginti netgi stipriai urbanizuotose vietovėse. Auga gana greitai ir puikiai pakenčia karpymą.
Skroblai dažniausiai sodinami dviem eilėmis (tarp jų paliekant 40 cm atstumą), kas 30 cm, pražangiai. Iš šių medžių galima formuoti nuo 0,4 iki 1 m pločio ir 1,5–4 m aukščio gyvatvores, alėjas, kitus karpinius.
 
Brigita Venckevičiūtė
 
PARKO Medelynas – Gyvatvorės ir alėjos
 
Gyvatvorėms auginti skirti augalų sodinukai: 
? Klevas trakinis ? Skroblas paprastasis ? Bukas paprastasis
? Ligustras paprastasis ? Tunbergo raugerškis ? Lanksvos įvairios
 
Informacija teikiama mob. tel 8 620 60 339, Marijampolės r., Puskelnių k.
www.parko.lt
 
Užsakymo Nr. R-2-879

Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Gruodžio 13, penktadienis.
  • Saulė teka 08:34, leidžiasi 15:52.
  • Mėnulis teka 12:25, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis Žuvyse 14.39, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  • Eiviltė, Kastautas, Kastė, Kastytis, Liucija, Liucė, Lucija, Otilija.
  • Šventosios Liucijos diena - šviesos nešėjos
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti šildomuose šiltnamiuose auginamas lapines daržoves. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus. Ruoškite medieną statyboms, skerskite gyvulius. Nepalanki diena naikinti drėgmę ir pelėsius patalpose, dažyti, mušti sviestą.
  • Jei gruodžio mėnesį šilta ir nepasninga – pavasaris bus vėlyvas.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar jau papuošėte kalėdinę eglutę ?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus