• birželio 8 d., Ketvirtadienis

Sodybos kiemo ir sodo apšvietimas

Tinkamas sodybos apšvietimas padeda išryškinti jos architektūrines formas, sodo medžių kompozicijas, gėlynus, takus ar alpinariumą, padaryti jūsų kiemą gražesnį ir atkreipti dėmesį į neabejotinus jo privalumus. Visa sklypo apšvietimo sistema turi būti apgalvota iki smulkmenų, tuomet jūsų sodas, terasa, baseino zona, pavėsinė ir kiemas bus puiki bei jauki vieta poilsiui. Renkantis apšvietimo lempas asmeniniam sklypui, reikėtų atsižvelgti ne tik į jų išorinius parametrus, bet ir į funkcines savybes, veikimo ypatybes. Geras kiemo apšvietimas taip pat gali būti saugumo priemonė, atgrasanti vagis tamsiu paros metu.

 

 

 

 

 

Bendrosios sodybos apšvietimo planavimo taisyklės

 

Statybos arba rekonstrukcijos sodyboje darbų metu rekomenduojama pagalvoti apie kiemo ir sodybos sklypo apšvietimo sistemą. Elektros tiekimas šviestuvams neišvengiamai yra susijęs su duobių ir griovių kasimu, todėl apšvietimo organizavimo darbus geriau atlikti dar prieš sodinant augalus, viso kraštovaizdžio dizaino planavimo etape. Kiemo apšvietimo plano sudarymas paprastai prasideda nuo didžiausių stacionarių šviestuvų, pavyzdžiui, stulpinių, vietos parinkimo. Jeigu kiemo plotas palyginti nedidelis, užtenka vieno šviestuvo su galinga kaitinimo lempa, tačiau, jei jūsų sodybos sklype yra takai, pavyzdžiui, už namo yra pavėsinė ar pirtis, tuomet reikia pagalvoti apie atskirų statinių bei takų apšvietimą. Verta pagalvoti ir apie estetinį apšvietimo komponentą. Aukštos stulpinės lempos atlieka ypatingą, utilitarinę funkciją – užtikrina saugų judėjimą po kiemą ir visą greta esančią teritoriją, sukuria foninį apšvietimą. Tačiau jos gali atlikti ir estetinį vaidmenį. Labai svarbi ne tik šviestuvų vieta, bet ir jų galia, taip pat jų skleidžiamos šviesos pobūdis, todėl verta konsultuotis su ekspertais ir užsisakyti jau paruoštą sodybos apšvietimo projektą. Taip pat turite nuspręsti, kaip bus valdoma jūsų apšvietimo sistema. Šiandien galima rinktis ir tradicinę rankinio valdymo sistemą, ir automatizuotą. Pirmuoju atveju kiekviena atskira lempa ar apšvietimo zona turės savo jungiklį, todėl kas vakarą turėsite „apeiti turtą“ ir įjungti šviesas visoje aikštelėje. Jei bus įdiegta automatizuota sistema, visus darbus atliks laikmatis, kurį galima užprogramuoti konkrečiam paros laikui, pavyzdžiui, kad apšvietimas vasarą įsijungtų devintą valandą vakaro, o žiemą – apie penktą po pietų. Dar patogesnis valdymo būdas, kuriam nereikia kaskart perprogramuoti laikmačio, – įmontuoti jautrūs fotoelementai, reaguojantys į natūralios šviesos pokyčius ir sutemus duodantys komandą įjungti šviesą. Vienintelis tokios valdymo sistemos trūkumas – didelė kaina.

Verta atsižvelgti į tai, kad kiekviena zona turi savo šviestuvą. Rinkdamiesi apšvietimo įrenginius, kurie bus montuojami jūsų sodyboje, turėtumėte atsiminti, kad gatvių šviestuvai, šaligatvių ir kolonų šviestuvai puikiai apšviečia automobilių stovėjimo aikštelę, įėjimą į garažą, terasą, verandą, sodo takus. Tačiau gėlynams ir dekoratyviniams krūmams reikėtų rinktis kitus šviestuvus, nes įprasto žibinto spinduliuose jie išbluks ir estetinio efekto nepasieksite.

Yra du būdai, kaip šviesa paryškinti atskiras vietinės zonos sritis. Tradicinis apšvietimas imituoja saulės šviesą ir apšviečia plotą iš viršaus į apačią. Šis metodas leis jums užtikrinti judėjimo saugumą ir parodyti visą augalų grožį net naktį, tačiau nepadės pasiekti neįprasto efekto – viskas paprasta ir banalu.

Kur kas originaliau atrodo žemi šviestuvai, paslėpti tarp gėlių ar medžio lajoje, nedideli įmontuojami ar dekoratyviniai žibintai, kuriuos galima paslėpti už lapijos. Pasirinkus tokius šviestuvus, atrodys, kad pats gėlių krūmas ar obelis skleidžia šviesą.

Pavėsinėje ar terasoje puikiai atrodys pakabinamas šviestuvas arba visa grupė to paties tipo žibintų, radusių vietą po stogu. Jais galite sukurti minkštą, išsklaidytą, subtilų apšvietimą, kuris netrukdys bendrauti gryname ore šeimos vakarienės metu. Baseinams apšviesti geriausiai tinka šalta neoninė šviesa, tačiau rožynui apšviesti pirmenybę teikite švelniam geltonam apšvietimui, kuris palankiai pabrėžia gležnų pumpurų grožį.

 

Dėmesys takeliams

Atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė apšvietimo įrenginio funkcinė paskirtis kieme yra judėjimo saugumo užtikrinimas, negalima pamiršti takų, vedančių į skirtingas sodo vietas. Takams apšviesti galite naudoti įprastus stulpinius šviestuvus su įmontuotomis lempomis. Tokie modeliai suteiks minkštą, išsklaidytą šviesą ir gali būti iki trijų metrų aukščio.

Vadinamieji šaligatvio žibintai yra ne didesnio kaip 100 cm aukščio ir naudojami kaip papildomas apšvietimas. Paprastai jie įrengiami abiejose tako pusėse ir leidžia laisvai vaikščioti net tamsią naktį, tačiau tuo pat metu jų veikimo plotas yra ribotas ir naktinio sodo grožio nesimato.

Tokie šaligatvio šviestuvai gali būti pagaminti kaip miniatiūrinės įprastų lempų kopijos. Takų šviestuvų parametrų pasirinkimas priklauso tik nuo savininkų skonio ir bendros sodybos kraštovaizdžio dizaino krypties. Šviestuvai įkasami atskirose sodybos vietose ir gaminami su vandeniui atspariu korpusu, kuriam nebaisios bet kokios oro sąlygos – lietus ar sniegas. Abiejose tako pusėse įrengti šaligatvio šviestuvai užtikrins naktinio pasivaikščiojimo saugumą.

Pagrindinis nedidelio šaligatvio šviestuvo pranašumas tas, kad jis neužima daug vietos. Apšvietimo įrenginiai naudojami akcentiniam ar šaligatvio apšvietimui, jie leidžia išryškinti, pavyzdžiui, įspūdingą gėlyną ar takelį, vedantį į tolimiausią sodo vietą. Be to, norint apšviesti tam tikras tako atkarpas ir išryškinti svarbų kraštovaizdžio dizaino elementą, tarkime, kaltinį suoliuką arba alpinariumą, dažnai naudojami nedideli prožektoriai.

Jie gali būti sumontuoti ant namo sienos, ant specialaus stovo, ant šaligatvio arba tiesiai ant medžio kamieno. Prožektoriai turėtų būti montuojami apgalvotai – toks kryptinis apšvietimas, jei jis yra griežtai iš objekto priekio, šviesa paryškintą objektą padaro plokščią. Prožektorių verta nukreipti šiek tiek į šoną – taip galima pabrėžti paviršiaus reljefą, sukurti gražų ažūrinį šešėlių voratinklį. Jeigu už objekto pastatysite kitą žibintą, jo siluetas bus dar išraiškingesnis. Žibintas ant namo sienos apšvies kiemą ar verandą, tradiciškai esančią lauko durų šone. Tik atminkite, kad jei žibintas yra šalia lango, šviesa kris ir į kambarius, todėl gali būti nepatogu ilsėtis naktį.

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mackevičiaus. Nuotrauka – Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. rugsėjo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius