Spalvų žaismas interjere
Kiekvieną dieną mus supa spalvos. Kokias jas renkamės, vienaip ar kitaip atspindi mūsų nuotaikas, charakterių bruožus, požiūrį į supančią aplinką. Pačias mėgstamiausias spalvas „nešamės“ ir į savo namų vidų. Kurdami būsto interjerą, pirmiausia apgalvojame pagrindines dominuojančias spalvas, kuriomis dekoruosime sienas, lubas ir grindis. Tik vėliau, besirinkdami baldus ir dekoro elementus, pagalvojame apie jų spalvas ir jų dermę su pagrindiniais tonais, nes būtent jie ir suformuoja bendrą spalvinį interjero vaizdą. Kartais atrodo, kad tik dizaineriai gali harmoningai suderinti spalvas, net tas, kurios atrodo tarpusavyje stipriai kontrastuojančios. Tačiau net ir patys geriausi interjero dizaineriai tiesiog vadovaujasi spalvų derinimo taisyklėmis.
Šiame straipsnyje pasidalinsime keliomis pagrindinėmis spalvų derinimo schemomis, kurios padės nepasiklysti plačioje spalvų paletėje.
Spalvų ratas
Planuojant interjerą, vienas iš pagrindinių naudojamų įrankių turėtų būti spalvų ratas, kuriuo vadovaudamiesi lengviau surasite ir suderinsite tinkamas spalvas. Pagrindinė šio įrankio paskirtis – padėti sukurti tinkamus spalvų derinius. Tad susipažinkime su spalvų ratu. Jis sudaromas trimis pakopomis – iš pirminių, antrinių ir tretinių spalvų.
Pirminės spalvos – raudona, geltona ir mėlyna. Šių spalvų nepavyktų išgauti maišant jokias kitas spalvas, todėl jos ir vadinamos pirminėmis.
Antrinės spalvos – žalia, violetinė ir oranžinė. Kiekviena iš jų išgaunama tarpusavyje maišant pirmines spalvas.
Tretinės spalvos – geltonai žalia, mėlynai žalia, mėlynai violetinė, raudonai violetinė (rožinė), raudonai oranžinė ir geltonai oranžinė. Šias spalvas išgauname tarpusavyje maišydami antrines – žalią, violetinę ir oranžinę – spalvas. Kitaip tariant, įvairūs spalvų atspalviai ir yra tretinės spalvos.
6 spalvų derinimo taisyklės
Derinkite vienos spalvos skirtingus atspalvius.
Kruopščiai apgalvotas tos pačios spalvos atspalvių ir tonų monochrominis pasirinkimas gali sukurti įspūdingą interjero dizainą. Dėl spalvų vienodumo atsiveria galimybės eksperimentuoti su audinių tekstūromis ir raštais, apdailos ir dekoro elementais, kurie ypač išryškėja monochrominėje erdvėje. Pasirinkę neutralių spalvų tonus, susikursite elegantišką, lengvą, harmoningą interjerą. Tai – viena iš „saugiausių“ spalvų derinimo schemų, kurioje beveik nėra kur suklysti, vis dėlto monochrominiame interjere gali atsirasti monotonija. Ją puikiai išsklaido juodos ir baltos spalvų elementai.
Tekstas – Agnės Misiūnaitės-Virbalienės. Nuotraukos – Pixabay, Unsplash, Pexels.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. kovo mėnesio numeryje.