Specialistai pataria: gyvatvorės, pjuvenos sode, genėjimo darbai
Kovo mėnuo yra puikus metas pradėti darbus sode, planuoti gėlynus, rūpintis gyvatvorėmis ir pan. Šiame straipsnyje specialistai dalija patarimus apie tujas, žydinčias gyvatvores, vaismedžių genėjimą ir kitus aktualius klausimus.
„Sodo sklypas iš pietų pusės apsodintas tujomis. „Jos meta nemažą šešėlį, o šaknys gana toli eina paviršiumi, todėl apie metro spinduliu žemė yra tuščia. Ar augtų ten rododendrai? Jei ne, ką galėčiau toje vietoje sodinti?“
Rododendrų nereikėtų sodinti labai arti tujų, kurių šaknys taip pat paviršinės. Be to, jie po kelerių metų susiliestų šakomis. Prie tujų galėtų augti nereiklūs žemaūgiai: įvairios žiemės, bergenijos, pakalnutės, epimedžiai, melsvės, palemonai, pipirlapės.
„Rudenį pasodinome tujų gyvatvorę. Kada ir kuo ją tręšti??
Balandžio mėnesį reikėtų atsargiai supurenti žemės paviršių ir įterpti spygliuočiams skirtų trąšų (normos nurodomos ant pakuotės). Papildomai kalio trąšomis tujas dar galima patręšti vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje.
„20 a sodą norėtume apsodinti žydinčia gyvatvore. Ką galėtumėte patarti? Kokie augalai greitai auga, nereiklūs? Ir kokiais atstumais juos reikia sodinti?“
Karpomos gyvatvorės žydi mažiau nei laisvai augantys krūmai. Pakančiausios genėjimui ir žydinčios yra lanksvos. Tinka niponinė (Spiraea nipponica), Vanhuto (S. vanhouttei), beržalapė (S. betulifolia) ir pilkoji (S. cinerea). Jos baltų žiedelių kekėmis pasipuošia balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesį.
„Mūsų sodyboje auga miško eglučių eilė. Jos yra apie 1,6 m aukščio ir labai tankiai susodintos. Kokiu atstumu medelius reikėtų praretinti? Ar galima nukirpti viršūnes? Norėčiau, kad eglutės augtų labiau į plotį, o ne į aukštį. Kuo jas tręšti?“
Paprastosios eglės eilėje arba gyvatvorėje turėtų augti maždaug 1,2–1,5 m atstumais viena nuo kitos. Kai jos pasiekia pageidaujamą aukštį, galima nukirpti viršūnės. Genėti geriausia vasaros pabaigoje, kai šakelės baigia augti, o sakai tirštesni. Trąšų spygliuočiams galima įsigyti visose sodo prekių parduotuvėse.
„Girdėjau, kad sode gerai naudoti pjuvenas. Įdomu, ar visų medžių pjuvenos vienodai naudingos. Be to, kur jas berti geriausia?“
Spygliuočių pjuvenas naudoti reikia atsargiai – jos rūgština žemę. Lapuočių pjuvenos tinka kaip mulčias daržovių ir braškių lysvėms, gėlėms, po vaismedžiais ir vaiskrūmiais, taip pat takams barstyti. Lapuočių medžių pjuvenos – geras mulčias pavasarinėms svogūninėms gėlėms.
„Domina vaismedžių genėjimas. Ar dar nevėlu? Dabar dar genimos slyvos?“
Tikrai nepavėlavote. Kovą būna vėsu, medžiai dar nesprogsta. Šį mėnesį nepatartina genėti tik vynmedžių ir riešutmedžių – jie neteks daug sulčių. Kitus vaismedžius ir vaiskrūmius praretinti galima. Pavasarį iškerpamos visos silpnos ir per tankios slyvų šakos, išaugusios prie kamienų pagrindo. Vasaros pabaigoje verta patrumpinti šakų viršūnes.