Specialusis projektas. Statau iš molio. Molio sienoms – natūralūs dažai
2016 m. 2 rugpjūčio d.
Vidaus sienų apdailos paskutinis etapas – dažymas, vainikuojantis kūrybines pastangas į gyvenimą būste kiek kitokiu ritmu. Dažymas vienu atveju – neišvengiama būtinybė, kitu – svarstytina alternatyva, trečiu – galbūt visiškai nefunkcionalus ir netgi priešingai – pirminį sienų paviršiaus išskirtinumą nutrinantis komponentas.
![]() |
Sienų ir kitų vidaus paviršiaus elementų dažymas yra tarytum kosmetika, kuri visiškai nebūtina tose vietose, kur nereikia kažko paslėpti, užmaskuoti, paryškinti, ir labai praverčia ten, kur pirminis natūralumas nežavi. Galiausiai, dažymas mūsų klimato juostoje – tai šviesa namams, ypač reikalinga šaltuoju metų laiku, kai saulė virš horizonto žemai tepakyla.
Dažymui – maisto produktai
Tikri glaistyto molio sienų paviršiaus dažai gaminami labai įvairiais būdais ir iš įvairių natūralių, netransformuotų organinių ir mineralinių medžiagų, kurios gali būti išgrynintos arba su kitų medžiagų priemaišomis. Įdomu tai, kad dauguma sudėtinių dalių, naudojamų dažų gamybai, yra kasdieninio vartojimo maisto produktai. Sunku patikėti, kad aliejus, miltai, pieno produktai, kiaušiniai ir kosmetikoje naudojamas kaolinas (kaolinitinis molis) gali nugulti ant sienų paviršiaus. Žinoma, ne visi paminėti maisto produktai maišomi tarpusavyje. Antai kiaušinių ar pieno produktuose esantys baltymai naudojami kaip rišamoji – klijuojančioji medžiaga. Vis dėlto daug patogiau ir ekonomiškiau naudoti sausus pieno miltelius (kazeiną), kurių, ruošiant tą patį kiekį mišinio, reikia 5–6 kartus mažiau.
Ričardas Skorupskas, statybos iš molio entuziastas, fizinių mokslų daktaras (VU Geografijos ir kraštotvarkos katedra).
Visą straipsnį apie dažų mišinius ir jų paruošimą skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ liepos numeryje.