• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Specialusis projektas. Statau iš molio. Tinko ruošimo receptai

Istoriškai susiklostė, kad skirtinguose pasaulio regionuose susiformavo ganėtinai skirtingos statinių iš molingo nedegto grunto sienų tinkavimo praktikos. Įvairovę lėmė tiek vietos klimato ypatybės, tiek ir vietinėje aplinkoje esančios parankinės medžiagos. Didesnę dalį šių daugiametes tradicijas turinčių ir laiko patikrintų sienų apsaugą užtikrinančio tinko ruošimo metodų nesunkiai galima adaptuoti mūsiškio klimato sąlygomis.
Tradiciškai išorės sienų apdailinio tinko mišiniai būna kelių rūšių: molingo grunto–žemių; molio–smėlio; molio–smėlio ir organinių priedų; molio ir organinių priedų (žolėdžių gyvūnų išmatų); molio–kalkių; smėlio–kalkių; įvairių šių derinių modifikacijų.

 

 

Mišinio komponentai

 

Pats paprasčiausias ir įprasčiausias molio tinkas ruošiamas iš tų pačių komponentų ir tuo pačiu santykiu, kaip ir pagrindines pastato sienas statant drėbimo būdu. Skirtumas tas, kad tinko paruošimui naudojamos sudėtinės dalys turi būti gerokai smulkesnės frakcijos: smėlis, molis ir smulkinta organinė – mišinio rišlumą užtikrinanti – medžiaga. Jei sienoms tinka stambianuotrupinė medžiaga (žvyras, akmeningas priemolis) netgi su vietomis pasitaikančiais rieduliais, tai tinkui, ypač viršutiniam jo sluoksniui, ruošti geriausiai tinka smėlis (1–4 mm) arba dar smulkesnis (0–1 mm) molis, kuris turi būti išmaišytas iki vienalytės masės ir išvalytas (be organikos liekanų, be stambesnių neištirpusio molio gabaliukų). Tokį tinką paruošti ir išvalyti nesunkiai galima ir statybos vietoje. Į didesnį indą santykiu 1:2 sumetamas molis ir supilamas vanduo, visas turinys per kelis kartus su ilgesnėmis (1–5 val.) pertraukomis išmaišomas iki vienalytės masės, kurioje organikos liekanos pakyla į paviršių, stambios frakcijos medžiaga (akmenukai) nusėda pirmiausiai ant talpos dugno, o reikalingiausia medžiaga – grynas molis – nusistovėjus vandeniui atsiduria pačiame viduryje. Belieka atsargiau nupilti vandenį ir nusigriebti švariausią gryno molio sluoksnį. Norint pagreitinti tinko ruošimo procesą, galima įsigyti džiovinto ir smulkinto molio miltelių, kuriuos beliks užpilti vandeniu (santykiu 1:1), gerai permaišyti ir kelioms valandoms palikti brinkti.

 

Ričardas SKORUPSKAS, statybos iš molio entuziastas, fizinių mokslų daktaras (VU Geografijos ir kraštotvarkos katedra).

 

Visą straipsnį skaitykite vasario „Mano sodyba“ numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius