• gegužės 29 d., Penktadienis

Spygliuočių sodinimo ypatumai

* Iš anksto pažymimos ar bent jau numatomos sodinimo vietos. Duobės kasamos didesnės, sudarant augalams kuo geresnes augimo sąlygas. Medžių sodinukams jų gylis turi būti 0,5–0,6 m, o skersmuo parenkamas atsižvelgiant į šaknų gumulo dydį, o jei žemės nuo šaknų nubyrėjusios – į šaknyno skersmenį. Duobės skersmuo turėtų būti 30–40 cm didesnis už augalo šaknų gumulo arba šaknyno skersmenį. Krūmų sodinukams kasamos 0,4–0,5 m gylio ir skersmens duobės.

Sodinimo duobių matmenys labai priklauso ir nuo dirvožemio derlingumo – kuo šis skurdesnis, tuo jos turi būti didesnės, kad būtų galima pripilti daugiau derlingos žemės ir užtikrinti gerą sodinukų augimą.
* Parsivežtus iš medelynų augalus plikomis šaknimis tuoj pat reikia įkasti iš anksto paruoštose tranšėjose ir gausiai palaistyti. Atitinkamų apsaugos priemonių būtina imtis ir juos transportuojant. Augalų šaknys turi būti rūpestingai supakuotos, saugant jas (ypač smulkiąsias) nuo išdžiūvimo ir tiesioginių saulės spindulių poveikio. Neapsaugotos smulkios šaknelės saulėje žūsta per 10–15 minučių, o be jų pasodinti augalai dažniausiai nudžiūsta arba prigyja labai sunkiai.
* Prieš sodinimą į duobę įsmeigiamas vienas, stambesniems sodinukams – du arba trys kuolai. Ant dugno pilama augalinė žemė, ir ant susidariusio kauburėlio rūpestingai padedamos ir paskleidžiamos augalo šaknys (jei jis yra ne konteineryje), prieš tai aštriu peiliu arba sekatoriumi pašalinus mechaniškai pažeistas šaknis ar jų dalis. Tada pilama derlinga augalinė žemė, geriausiai atitinkanti sodinamo augalo rūšies ekologinius poreikius.
Sodinant augalai kelis kartus nestipriai papurtomi, kad apie šaknis geriau apgultų žemė. Visuomet reikia patikrinti šaknų kaklelio lygį, nes per giliai pasodinti augalai skursta. Užberiant šaknis, žemė keletą kartų rūpestingai suminama. Užlyginus duobę, apie augalą suformuojama įduba (piltuvas), o pagal buvusios duobės perimetrą – 10–15 cm aukščio pylimėlis, sulaikantis laistant pilamą vandenį.
* Persodinant augalus iš vienos vietos į kitą labai svarbu, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės, todėl prieš iškasant juos patartina gausiai palaistyti. Persodinimą ypač sunkiai pakelia paprastieji kadagiai ir įvairios jų dekoratyvinės formos. Tad sodinant svarbu ne tik išsaugoti šaknų žemės gumulą ant perkeliamo augalo, bet ir išlaikyti tą pačią orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu kaip senojoje augavietėje. Dėl to, kasant kadagius būtina pažymėti jų šiaurinę ir pietinę puses. Gana jautrios persodinimui ir pušys.
* Žemės nuo iškastų augalų šaknų dažnai nubyra transportuojant. Kad taip neįvyktų, patartina iškastų ir paruoštų sodinti augalų šaknis aprišti kokia nors reta, drėgmei pralaidžia medžiaga. Labai tinka seni maišai, medvilninis audinys ar sodininkystės reikmenų parduotuvėse parduodamos specialios medžiagos. Taip paruošti augalai dažniausiai ir sodinami. Drėgnoje dirvoje medžiaga greitai supūva ir visiškai netrukdo augalams įsišaknyti. Šis būdas ypač taikytinas persodinant didelius medžius arba krūmus.
* Pasodinti medeliai gausiai palaistomi ir pririšami prie kuolų. Trūkstant natūralios drėgmės (sausringu laikotarpiu), jie turi būti reguliariai laistomi, kol prigyja. Pradžioje gausiai kas antrą dieną, o vėliau – pagal poreikį.

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie
Biolan

Sekite mus

Šiandien

  • Gegužės 29, penktadienis.
  • Saulė teka 04:52, leidžiasi 21:41.
  • Mėnulis teka 11:20, leidžiasi 02:25.
  • Mėnulis Mergelėje 14:40, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 22 d.
  • Algedas, Erdvilė, Mažrimas, Magdalena, Magdė
  • Tarptautinė Jungtinių Tautų taikos saugotojų diena. Vyrų diena.
  • Šaknų diena. Sėkite, sodinkite daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, veją, dauginkite krūmus atlankomis. Persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Skiepykite. Netinkama diena sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti.
baseinai fontanai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Apie kokių augalų auginimą informacijos pasigendate / norėtumėte sužinoti daugiau?

Įvykių kalendorius