Stebuklingoji agurklė: ir organizmui stiprinti, ir patiekalams gardinti

Sustiprink organizmą
- Agurklėse yra saponinų, taninų, cukrų, flavonoidų, alkaloidų, askorbo, citrinų, obuolių ir pieno rūgščių, kalio, vitamino C, provitamino A, gleivinių bei kitokių medžiagų. Reguliariai vartojant šių augalų sustiprėja organizmas, užplūsta jėgos.
- Agurklės naudojamos ir liaudies, ir oficialiojoje medicinoje. Teigiama, kad jos gerina širdies darbą, medžiagų apykaitą, skatina prakaito ir šlapimo išsiskyrimą, slopina žarnyno ir inkstų uždegimus.
- Šie augalai padeda išsklaidyti baimes, prastą nuotaiką, blogą nuojautą, padeda nuo nemigos, reumato, podagros, peršalimo.
- Homeopatijoje rekomenduojama vartoti nuo širdies neurozės, depresijos, organizmo tonusui pakelti. Žiedų ištrauka palengvina slogą ir aštrų bronchitą, padeda inkstams pašalinti iš organizmo vandens perteklių.
- Agurklės auginamos ir dėl sėklų – iš jų spaudžiamame aliejuje gausu nesočiųjų riebalų rūgščių. Šis aliejus naudojamas sausai, senstančiai ir elastingumą praradusiai odai, plaukams, nagams maitinti ir drėkinti, taip pat nuo egzemos, žvynelinės, aknės, odos nudegimų, neurodermatito, reumatoidinio artrito.
- Agurklės sėklų aliejus tinka ir priešmenstruacinio sindromo ir menopauzės simptomams slopinti, menstruacijų ciklui reguliuoti. Dar šis aliejus tinkamas gydant alkoholizmą, nutukimą, gerybinius krūties auglius, hiperaktyvumą. Be to, agurklių aliejus mažina cholesterolio kiekį ir kraujospūdį, stiprina imuninę sistemą.
- Žydinčios viršūnėlės vartojamos tik gydytojui leidus.
Agurklė kviečia į virtuvę
Agurklių lapai gaiviai kvepia agurkais. Jie pūkuoti, todėl daugelis virėjų deda į maistą skoniui sustiprinti, o prieš patiekdami išima. Į karštus patiekalus lapų reikia berti baigiant gaminti.
Agurkles tinka maišyti su mėtomis, česnakais ir krapais. Šie prieskoniniai augalai dera su pupelėmis, krapais, žirniais, braškėmis, agurkais, bulvėmis, kopūstais, mangoldais, porais, burokėliais, špinatais, cukinijomis, saulėgrąžomis, salotomis, salierais, pomidorais. Jų dedama į salotas, mišraines, sriubas, kiaušinių, paukštienos, grybų ir žuvies patiekalus, kapotą mėsą, įdarus, padažus, marinatus, varškės sūrį, jogurtą. Labai skanios krevečių ir avokadų salotos, pagardintos citrina ir agurklėmis.
Mėlyni žiedai, kuriuose alkaloidų mažiau nei lapuose, yra medaus skonio, gražūs. Šviežiais jais puošiami punšai, šalti vaisiniai gėrimai, moliūgų ir trintos sriubos. Džiovintų dedama į duonos ir konditerijos gaminius.
Agurklė užsienio šalių virtuvėje:
Užsienio šalyse jos naudojamos likerių, vyno ir degtinės, nealkoholinių gėrimų pramonėje.
Italijoje, Ligūrijos regione, jų dedama į raviolius.
Daugelyje Vokietijos regionų pavasarį ruošiami prieskoninių augalų padažai, iš kurių pats garsiausias yra Frankfurto žaliasis.