• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Subtilus šešėlis balkone ir ant palangės

Poilsio kampelį balkone ar palangę, kur retai užsuka saulė, galima gražiai papuošti pavėsingas vietas mėgstančiais augalais. Tai atgaivos ir ramybės oazė, kurioje atsiduriate neiškeldami kojos iš namų ir kur bet kada galite paganyti pavargusias akis, atgaivinti sielą. Tai padaryti paprasta, tereikia šiek tiek žalumos ir žiedų.

 

 

 

 

Svarbi šviesa iš viršaus

Daugybė būdų padeda atsigauti nuo kasdieninio streso. Vienas iš jų yra visada malonus akiai ir širdžiai. Tai patogi poilsio vieta balkone arba gėlėmis papuošta palangė.

Esate nusiminę, kad jūsų balkonas apšviečiamas vos keletą valandų per dieną ir ten niekas neauga? Be reikalo. Parinkus tinkamus augalus net ir tokią vietą galima paversi žaliuojančia, žydinčia oaze. Yra daugybė daugiamečių siauralapių varpinių žolynų ir krūmų, kuriems užtenka kelių valandų rytinės, popietinės ar vakarinės saulės spindulių.

Pavėsingas vietas mėgstantys augalai nebūtinai turi augti be šviesos. Kita vertus, tikri saulamėgiai čia nežydės arba sunyks. Ne visi tiks įvairiose balkono vietose. Išskirtini augalai, mėgstantys saulę ir dalinį pavėsį.

Jeigu balkonas yra pusšešėlyje ir bent keletą valandų per dieną apšviečiamas saulės, jums pasisekė. Mat daugumą augalų tokios sąlygos visiškai tenkina. Stovėdami po atviru dangumi, jie gauna pakankamai šviesos iš viršaus net ir tuomet, kai krenta namo ar didelio medžio šešėlis. Pusiau šešėlingoje vietoje šviesos gana daug, tik saulė jos neapšviečia nuolatos. Ten nėra tamsaus pavėsio, bet nėra ir kaitrios vidurdienio saulės. Rytinis balkonas ar terasa gauna švelnios rytinės šviesos, o vakarinis – popietinės ir vakarinės. Pavyzdžiui, pusiau šešėlingas kampelis puikiai tinka krepšeliui pakabinti.

 

Kur saulės nedaug

Sodininkai nuolat ieško gerai pavėsyje, balkonuose ir ant palangių augančių, spalvingų, ilgai žydinčių augalų. Rūšių yra tikrai ne viena. Nepaprastai įvairiomis spalvomis ir formomis pasižymi sprigės (Impatiens), begonijos (Begonia), fuksijos (Fuchsia). Vos įkėlus koją į gaivų šešėlį, kur auga šios gėlės, veidą nušvies šypsena, nes gražūs žiedynai kompensuoja šviesos trūkumą. Visų trijų augalų veislės būtinai jus nustebins. Jeigu šviesa krenta iš viršaus, jie augs ir žydės net šiauriniame balkone.

Pavėsingoms vietoms specialiai sukurtos pelargonijų (Pelargonium) grupės (pavyzdžiui, Saxonia), kurios dekoratyvumu nė kiek nenusileidžia saulę mėgstančioms savo sesėms. Neblogai daliniame pavėsyje auga Peltatum ir svyrančių Cascade grupių atstovės.

Gražios naujos sprigių veislės greitai užkariauja viso pasaulio augintojų širdis. Jos puošiasi efektingais įvairiaspalviais žiedais ir dekoratyviais lapais. Šios gėlės sodinamos vazonuose, balkonų loveliuose, puošia terasas. Dažniausiai auginamos trys šešėlį pakenčiančios sprigių rūšys – balzaminė (I. balsamina), Valerio (I. walleriana) ir I. hawkeri. Vertėtų žinoti, kad pastarajai reikia gerokai mažiau šviesos nei Valerio sprigėms. Gėlių augintojai išvedė veislių, besiskiriančių lapų dydžiu ir spalva, aukščiu ir forma, turinčių pavienius paprastus ar pilnavidurius žiedus.

Smulkūs darželinio gumbino (Solenostemon scutellarioides) žiedeliai – antraeilė puošmena. Pirmoje vietoje visuomet yra jų spalvingi lapai. Ne veltui šis augalas seniau vadintas margeniu. Gumbinų veislių spalvos tiesiog nepakartojamos. Dažnai gražesni nei žiedai yra ir šliaužiančiosios tramažolės (Glechoma hederacea), suteros (Sutera), žilojo šlamučio (Helichrysum petiolare), kvapniosios cimbžiedos (Plectranthus coleoides) lapai. Labai graži yra tiarelė (Tiarella) ‘Appalachian Trail’. Ji gali būti auginama kaip žemę dengiantis kiliminis augalas arba žalia kaskada kristi iš vazono.

Jeigu balkonas ar lodžija erdvūs, nereikėtų atsisakyti nedidelių krūmų, tik žiemai juos pridenkite. Šešėlinga terasa, erdvesnis balkonas patiks paprastajam buksmedžiui (Buxus sempervirens), didžialapei hortenzijai (Hydrangea macrophylla), žemaūgėms rododendrų (Rhododendron) rūšims ir veislėmis.

Erdviuose induose gerai jaučiasi ūksmingas vietas pakenčiantys daugiamečiai: puikieji snapučiai (Geranium magnificum), melsvės (Hosta). Melsvių yra nepaprastai daug ir įdomių. Akivaizdu, kad gamta jas apdovanojo elegancija ir grakštumu. Ant palangės lovelyje įmanoma auginti astilbę (Astilbe), kupstinę šluotsmilgę (Deschampsia cespitosa), miškinį kiškiagrikį (Luzula sylvatica). Šešėlyje viliojančių formų žiedynais džiugins gumbinė begonija (Begonia tuberhybrida), spalvotalapės dėmėtosios notrelės (Lamium maculatum), įvairios našlaitės (Viola).

 

Pasirūpinkite smulkiomis, bet svarbiomis detalėmis

Pavėsingoje vietoje balkonų ir palangių augalus lieti reikia atidžiau. Pavyzdžiui, šiaurinė pusė beveik visuomet būna šešėlyje. Kadangi ten saulės ir šviesos patenka nedaug, žaluma išgarina mažiau vandens, taigi jis laikosi ilgiau. Be to, žemė išdžiūsta lėčiau nei ant saulėtų palangių. Viena vertus, gerai – augalų nereikia dažnai lieti. Kita vertus, užsistovėjusi drėgmė kenkia šaknims. Pavėsyje augalai pasiima mažiau vandens. Jo perteklius, ypač lietingu metu, pavojingas, todėl svarbu, kad loveliuose ir induose žemė būtų kokybiška, pralaidi, o ant dugno gulėtų drenažinės medžiagos sluoksnis.

Sodinant gėles į palangių lovelius, reikėtų prisiminti keletą klasikinių taisyklių. Maždaug 5 sodinukams pakanka 1 m ilgio loveliui. Juos reikia komponuoti, atsižvelgiant į kiekvieno savybes. Tradiciškai svyrantys augalai sodinami išorinėje dalyje, kad gražiai svirtų per balkoną ar lovelio kraštą, o aukštyn augančius – kompozicijos viduje. Tarpus užpildykite smulkesniais augaliukais. Jei norite džiaugtis gražiu balkonu, rūpinkitės savo augintiniais ir juos tręškite.

Vis dėlto į balkoną šešėlyje saulės patenka nedaug. Tad sienas ir pertvaras rekomenduojama nudažyti šviesiai, geriausia – balta ar skaisčiai geltona spalva. Baldus, indus, lovelius, kitus dekoratyvius elementus irgi rinkitės šviesius. Jei auginsite tinkamus augalus ir laikysitės kitų taisyklių, gražiu vaizdu džiaugsitės ilgai.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius