Svarbiausi sodininko darbai balandžio mėnesį
*Sodinkite vaismedžius. Stenkitės šį darbą atlikti, iki sužaliuos beržai. Tai geriausias laikas, nes žemėje susidaro tinkamos sąlygos sodinukų šaknims augti. Pasodintus gausiai palaistykite, pamulčiuokite, pririškite prie atramų.
*Pasodinote – genėkite. Naujus vaismedžius ir vaiskrūmius reikia nugenėti. Jei vėsu, nebuvo šilta, tai daryti dar galite balandžio pradžioje, kitaip sodinukai lėčiau augs, ypač jei trūks drėgmės. Nenugenėtieji derės vėliau. Negalima genėti, jei kovas buvo šiltas.
*Iki balandžio pirmųjų dienų nugenėkite kriaušes. Jos būna vešlesnės, išleidžia daugiau ūglių. Intensyviai augančius kriaušes reikia genėti per vegetaciją. Stipresnį genėjimą reikia baigti ne vėliau kaip po savaitės nuo žydėjimo.
*Gaudykite obelinius žiedgraužius. Šį mėnesį ant vaismedžių kamienų užrišamos raukšlėtojo popieriaus gaudymo arba specialios juostos su lipniomis medžiagomis. Du kartus per savaitę jos nuimamos ir kenkėjai sunaikinami. Geriausia tai padaryti šaltą rytą, kai vabalai dar nejuda.
*Įvertinkite šalčių padarytą žalą. Jei kovo pabaigoje nepatikrinote, kurių vaismedžių šakelės nukentėjo, tai darykite dabar. Apšalusius medžius, krūmus nugenėkite ir patręškite.
*Tręškite derančius vaismedžius. Jei to nepadarėte kovą, padarykite kuo greičiau balandį, nes pradėjus brinkti ir sprogti pumpurams labai reikia maisto medžiagų. Įterpkite į dirvą po vaismedžiais pavasariniam tręšimui skirtų kompleksinių trąšų.
*Nuskinkite serbentinių erkučių pagraužtus serbentų pumpurus. Jie yra neproporcingai dideli. Tokius pumpurus skinkite balandžio pradžioje, kol krūmai nespėjo sulapoti. Kartu prisipjaukite jaunų ūglių, nes pats laikas dauginti serbentus. Be to, galima prilenkti kelias šakeles prie žemės ir pritvirtinti – užbertos jos įsišaknys.
*Paremkite vaiskrūmius. Mėnesio pradžioje, kol pumpurai dar tik sprogsta, juos lengviau paremti naujomis atramomis, kurias pasigaminote ankstesniais mėnesiais. Tokių reikės didesniems serbentų ir agrastų krūmams, kad šakos nesvirtų, kai bus pilnos uogų.
*Sodinkite skirtingų veislių vyšnias poromis. Labai dažnai šie kaulavaisiniai augalai prastai dera tik dėl to, kad šalia nėra veislės apdulkintojos. Dauguma vyšnių yra kryžmadulkės, todėl netoli reikia sodinti kelis skirtingų veislių medelius. Norint padidinti derlių, žydėjimo pradžioje dirvą reikėtų gausiai palaistyti arba tarp vyšnaičių pasodinti anksti žydinčių trešnių (tik tokios tinka kaip apdulkintojos).
*Pasisodinkite lazdynų. Gaila, kad jie vis dar yra ne tokie populiarūs kaip, pavyzdžiui, obelys ar vyšnios, juk riešutai nepigūs. Atminkite, kad juos apdulkina vėjas, todėl dera geriau, jei netoliese auga kelių veislių kultūriniai lazdynai. Sode galima pasodinti paprastąjį lazdyną, tada kultūrinių veislių derlius gerokai šoktelės.
*Jei pernai nespėjote pasisodinti braškių, tai skubėkite padaryti iki balandžio pabaigos. Šiuo metu sodinami tik rudenį išpikuoti daigai. Jei sodinsite su geru žemės gumulu, jau šią vasarą jos derės. Nepikuoti daigai prigis, bet uogų pirmais metais beveik nebus.
*Tvarkykite seną braškyną. Kai tik apdžiūva dirva, išgrėbkite senus sudžiūvusius lapus. Šias liekanas surinkite ir sudeginkite, kad nė žymės neliktų kenkėjų kiaušinėlių, kurie galėjo ten pasislėpti. Tuomet supurenkite dirvą, patręškite trąšomis braškėms ir užpilkite naują mulčio sluoksnį. Kai oro temperatūra pakils per 5 °C šilumos, uždenkite braškes daržo plėvele. Ją nudengsite, kai pradės augti lapai. Derliaus sulauksite 5–7 dienomis anksčiau.
*Jei kovą prieš pumpurų brinkimą vaismedžius nupurškėte nuo ligų ir kenkėjų – puiku. Balandį purškimą kartokite. Tai padarykite prieš žydėjimą.
*Laikas sodinti šilauoges. Prieš tai jas gausiai palaistykite. Nesodinkite per giliai. Jei žadate šilauoges mulčiuoti, sodinkite tokiame pačiame gylyje, kokiame augo iki tol. Jei nemulčiuosite, šiek tiek giliau (apie 2–3 cm). Pasodintas dažnai gausiai laistykite, kad greičiau ir geriau prigytų. Naujai pasodintoms šilauogėms nuskinkite visus žiedus, kad jos neeikvotų tais metais savo energijos uogoms brandinti.
*Šį mėnesį vynuoges galima tręšti biriomis azoto trąšomis, kitu laiku geriau naudoti kompostą ar mėšlą, kitaip ūgliai ir lapai greitai augs.
Pixabay nuotr.