• gegužės 17 d., Antradienis

Svarbiausi sodininko darbai gegužės mėnesį

*Braškyno priežiūra. Gegužės pradžioje braškes patręškite kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Išravėtas lysves pamulčiuokite šiaudais – uogos noks švarios, dygs mažiau piktžolių, žemė bus drėgnesnė. Jei norite paankstinti derlių, denkite daržo plėvele. Šiltomis dienomis, skraidant bitėms, ją reikėtų pakelti.

*Jei prognozuojamos šalnos, braškyną gausiai palaistykite ir uždenkite daržo plėvele. Iš vakaro gausiai paliekite vaismedžius, nupurkškite vandeniu jų šakas. Jei prognozuojamos didelės šalnos, laistyti reikia kelis kartus, taip pat naktį.

Sodą gali apsaugoti ir dūmai. Užkurkite kelias senų šakų, pjuvenų, šiaudų krūvas. Ant viršaus vis dėkite naujų šiaudų ar pjuvenų, kad kiltų daugiau dūmų, o ne liepsnų.

 

 

 

 

 

*Kada sodinti vynuoges? Peržydėjus obelims. Jauni sodinukai labai bijo šalnų, ypač pirmaisiais augimo metais. Apie gegužės 25 dieną dirva jau iki 0,5 m gylyje būna įšilusi iki 15 °C. Nors vynuogėms tokia šiluma yra dar labai menka, vis dėlto jos tikrai pradeda augti.

*Gelbėkite obelis nuo kenkėjų. Kai jos baigia žydėti ir gausiai barsto vainiklapius, aplink zuja obeliniai vaisėdžiai ir lapsukiai. Jiems gaudyti kabinamos feromoninės gaudyklės. Šių kenkėjų drugius galima privilioti ir kvapiaisiais jaukais. Juodos duonos plutos užpilamos šiltu vandeniu, įdedama cukraus, mielių, razinų. Kai pradeda rūgti, skystis išpilstomas į 0,5 l talpos stiklainius ir pakabinamas medžių lajose. Viename medyje turėtų būti 1–2 stiklainiai. Naudojant feromonines gaudykles ar kvapiuosius jaukus 2–3 metus iš eilės, vaisėdžių ir lapsukių pažeistų vaisių mažėja. Pastebėtas voratinklinių kandžių ir verpikų gūžtas būtina surinkti ir sunaikinti.

*Būkite pastabūs – užkirskite kelią persikų miltligei. Ši liga labai žalinga jauniems vaismedžiams ir medelynuose. Pažeidžia lapus, ūglius, vaisius. Pirmieji požymiai išryškėja gegužės pabaigoje, tačiau žalingiausia liga būna vasaros antroje pusėje. Ant lapų ir jaunų ūglių, vaisių susidaro pilkos grybo apnašos. Pažeisti lapai užsiriečia į viršų laiveliu. Susirgę jie nukrenta, palikdami sustorėjusius, išsikraipiusius pilkus ūglius. Miltligė sparčiai vystosi, kai šilta ir drėgna. Pastebėjus pirmuosius požymius, reikia purkšti sieros preparatais.

*Didinamas serbentų derlingumas. Jei sode byra gausiai uogų užuomazgos, veikiausiai žiedai buvo blogai apdulkinti. Kad jos nekristų ir susiformuotų daug uogų, 1 l šilto vandens ištirpinkite 1 šaukštą natūralaus medaus ir juo apipurkškite serbentus per žydėjimą. Taip priviliosite bites, kurios geriau apdulkins žiedus.

*Baltųjų dobilų labai nemėgsta karkvabaliai. Jų lervos neapsigyvena ten, kur yra šių augalų. Baltieji dobilai teikia dvigubą naudą sodui. Jei pasėsite jų tarp vaiskrūmių ir po vaismedžiais, jie ne tik atbaidys karkvabalius, bet ir išstums piktžoles, aprūpins dirvą azotu. Juk šių dobilų šaknyse gyvena azotą kaupiančios bakterijos. 1 m2 reikia 15–20 g sėklos.

*Sodinkite šilauoges, spanguoles, žemuoges, gervuoges. Tvarkykite avietyną ir gervuogyną.

Kiti sodo darbai

 

*Stipriai dauginasi amarai. Juos kuo greičiau naikinkite insekticidais.

*Šviežiai nupjauta vejos žole mulčiuokite vaismedžius, ypač jaunus.

*Nuskinkite visus žiedus, kuriuos sukrovė pasodintas vaismedis. Leiskite jam sustiprėti.

*Gausiai laistykite jaunus, neseniai pasodintus vaismedžius, uogakrūmius.

*Perskiepykite sėklavaisinius vaismedžius.

*Gegužės pradžioje tręškite vaismedžius kompleksinėmis trąšomis.

*Pasibaigus žydėjimui, vaismedžius purkškite fungicidais.

*Statykite spąstus kurmiams gaudyti.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 17, antradienis.
  • Saulė teka 05:09, leidžiasi 21:22.
  • Mėnulis teka 23:46, leidžiasi 05:37.
  • Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 16 d.
  • Gailė, Paskalis, Virkantas.
  • Pasaulinė informacinės visuomenės diena. Tarptautinė diena prieš homofobiją
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Sužydo šermukšnis pirm alyvos – lauk darganotų ir šaltų orų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius

baneris